WOŚP w ciekawostkach

Co było najciekawszym przedmiotem aukcji, ile stron liczy wyciąg bankowy z dnia finału i kim są Krasnale - to tylko kilka pytań dotyczących Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na które fundacja WOŚP udzieli wam odpowiedzi.

Jeden z pierwszych finałów WOŚP - Agata Młynarska i Jurek Owsiak
Jeden z pierwszych finałów WOŚP - Agata Młynarska i Jurek Owsiakmateriały prasowe

-  Podczas pierwszego finału Fundacja zebrała 32.772.445.800 PLN, co było równowartością 1.535.440,68 USD.

- Orkiestra znów zagra poza granicami naszego kraju. Sztaby WOŚP zostały utworzone w Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii, Holandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Kanadzie, Niemczech, Szetlandach Pd., Szwecji, w USA, na Wyspach Kanaryjskich, w Arabii Saudyjskiej i Afganistanie (Wojsko Polskie).

Skarby z aukcji

- Od 13 lat WOŚP prowadzi aukcje internetowe w serwisie www.aukcje.wosp.org.pl. Nic dziwnego, na licytacjach WOŚP można znaleźć prawdziwe skarby od ludzi znanych i lubianych! W poprzednich latach na rzecz WOŚP wystawiono:
- Lot symulatorem F16, rok 2010,
- Rejs okrętem podwodnym, rok 2010,
- Kask Fernando Alonso, rok 2009,
- Gitara Carlosa Santany, rok 2006,
- Wysprzątanie domu przez trójkę aktorów: Marcina Bosaka, Pawła Małaszyńskiego i Tomasza Karolaka, rok 2010,

- Najstarszy zarejestrowany biegacz w happeningu "Policz się z Cukrzycą" organizowanego przy okazji finału WOŚP miał 80 lat, a najmłodszy 8 lat, bo tyle wynosi dolna granica wieku.

- Od 11 lat na finał do Warszawy przyjeżdża sztafeta rowerowa z Kalisza i biegnie sztafeta biegaczy z Knurowa.

- Koncert w ramach II Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się w klubie Stodoła w Warszawie, prowadził Kuba Wojewódzki.

- Jednym z gdańskich wolontariuszy II finału był ks. prałat Henryk Jankowski.

Najwyżej postawiony wolontariusz

- Stałym wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest Donald Tusk, który najczęściej kwestuje w rodzinnym Gdańsku.

- Pierwszy "półfinał" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miał miejsce w 1992 roku w czasie festiwalu w Jarocinie. Zebraliśmy wtedy równowartość dzisiejszych 20 tysięcy złotych.

I finał WOŚP
I finał WOŚPArchiwum WOŚP

- W czasie pierwszego finału wolontariusze WOŚP nie mieli identyfikatorów ani tekturowych puszek. Zbiórka opierała się tylko i wyłącznie na "pospolitym ruszeniu" ludzi, którzy zbierali pieniądze do wszelakiego rodzaju worków i własnoręcznie wykonanych skarbonek.

- W czasie finałowej transmisji w styczniu 2008 r. Fundacja WOŚP wręczyła nagrodę "Przyjaciel Fundacji" Rzecznikowi Praw Obywatelskich, dr Januszowi Kochanowskiemu, za błyskawiczną interwencję w sprawie maturzystki dyskryminowanej z powodu cukrzycy. Zabroniono jej wniesienia glukometru na egzamin.

Czołg i samolot

- Atrakcją licytacji w ramach IX Finału WOŚP we Wrocławiu był czołg T-55, który na rzecz pomocy chorym dzieciom podarowany został przez Wyższą Szkołę Oficerską im. Tadeusza Kościuszki. W akcji przekazania czołgu uczestniczył między innymi znany aktor, bohater serialu "Czterej pancerni i pies" - Witold Pyrkosz.

- Czy wiesz, że jednym z pomników w Nowej Rudzie jest MIG 21M wylicytowany podczas VIII Finału WOŚP. Licytujący nie wywiązał się ze zobowiązania, ale natychmiast za samolot wpłaciła pieniądze jedna z wrocławskich firm ochroniarskich, która zaczęła używać sloganu "będziemy u Was MIGiem".

- Dotychczas w aukcjach WOŚP w serwisie Allegro zebrano ponad 11 milionów zł. Tylko podczas 18. finału wystawiono 48 626 aukcji.

- Podczas aukcji Allegro licytowane są m.in.: patronat na mostem imienia WOŚP w Ostródzie, coroczna godność Honorowego Kasztelana Zamku w Łęczycy, przejazd ze znanym kierowcą rajdowym ulicą Karową w Warszawie podczas samochodowego Rajdu Barbórki, kalendarz Pirelli, zmywanie naczyń i mnóstwo innych aukcji, przekazywanych nam przez znane osobistości, a także przez zwykłych ludzi.

Kim są Krasnale?

- Rokrocznie w pracach przygotowawczych do finału pomagają "Krasnale". Nazywani są tak wolontariusze, najczęściej będący członkami Pokojowego Patrolu, którzy w ciągu kilku tygodni od grudnia do połowy lutego poświęcają każdą swoją wolną chwilę na pracę w fundacji. To oni pakują paczki, laminują identyfikatory, biorą na siebie ciężar obsługi wszystkich sztabów biorących udział w finale.

- W 2007 roku WOŚP po raz pierwszy przeprowadziła finał przemieszczając się samolotem po Polsce. W ciągu jednego dnia Jurek przeleciał 1600 km, zaczynając od Helu, poprzez Gdańsk, Wrocław, Kraków, kończąc w Warszawie. Przygotowano na tę okazję specjalny, oznaczony serduszkiem samolot Embraer 145. Do dnia dzisiejszego Orkiestrolot pokonał już 3 320 km.

- Jurek do dnia dzisiejszego ma trzy żółte koszule, z których dwie zawsze od 14 lat ma ze sobą podczas Finału. Pierwszą żółtą koszulę otrzymał od Janka Pospieszalskiego - ta wisi sobie jako pamiątka w szafie Jurka.

Legendarne ubrania Jurka

Jurek Owsiak w legendarnych okularach i żółtej koszuli
Jurek Owsiak w legendarnych okularach i żółtej koszuliArchiwum WOŚP

- Czerwone okulary Jurka są kopią tych pierwszych, używanych przez 5 lat, które naturalnie uległy zużyciu. Jedna z polskich wytwórni oprawek wykonała kopię tych okularów w ilości 100 szt.

- Pierwsze czerwone spodnie Jurka w oryginale były spodniami farbowanymi, które dzielnie wytrzymały kilka finałowych transmisji. W roku 2002 roku firma BIG STAR uszyła i przekazała dwie pary spodni dżinsowych i dwie pary spodni sztruksowych. W styczniu 2011 r. firma Americanos uszyła dla Jurka 4 pary nowych, czerwonych spodni dżinsowych.

- Od początku finałów Orkiestry większość operatorów z telewizyjnego studia TVP to ci sami ludzie, a niezmiennie najdłuższym stażem może pochwalić się Marek Grombczewski. Jest on właścicielem amerykańskiego pasa wojskowego z kaburą, w którą Jurek wkłada mikrofon. Radością Jurka od kilkunastu lat jest fakt, że nie musi przesuwać sprzączki.

Rekordowe licytacje

- Wyciąg bankowy z dnia finału ma aż 12 349 pozycji, zapisanych na 1 612 stronach, które mieszczą się w dwóch dużych segregatorach. A to wierzchołek góry lodowej - przez cały styczeń fundacja otrzymuje setki wpłat związanych z rozliczeniem finału. Potem potrzebuje aż 4 tygodni, by wszystko to przeanalizować i przygotować dokładne sprawozdanie z przebiegu zbiórki. Sprawozdanie to wysyłane jest do MSWiA najpóźniej do 1 marca i dopiero to oznacza zakończenie finału WOŚP.

- Najdroższe Złote Serduszko zlicytowane w 2010 roku osiągnęło kwotę 1 110 000 złotych, a najtańsze za 4 206 złotych. Licytacja ta jest punktem kulminacyjnym telewizyjnej transmisji finału, a udział w niej bierze ponad tysiąc osób prywatnych i firm.

- Najdroższa Złota Karta Telefoniczna zlicytowana w roku 2010 osiągnęła kwotę 225 000 zł, najtańsza zaś 2 000 zł. Karty te w ilości 100 sztuk przygotowuje Telekomunikacja Polska i są one pokryte prawdziwym złotem! Poza tym w każdej chwili można iść z nimi do automatu telefonicznego - są to karty chipowe i mają zaprogramowane 20 impulsów.

Okładka "Na żywo" z 1996 r.
Okładka "Na żywo" z 1996 r.Archiwum WOŚP

- Aby dostać pozwolenie na zbiórkę, czyli kolejny finał, fundacja musi najpierw co do złotówki rozliczyć w MSWiA finał wcześniejszy. Orkiestra nigdy nie otrzymałaby zgody, gdyby zebrane środki były wydane na inny cel, niż określone zostało to we wniosku o zgodę.

- Rokrocznie prowadzone jest skrupulatne badanie sprawozdania finansowego Orkiestry przez profesjonalną firmę audytorską. Po uzyskaniu pozytywnej opinii sprawozdanie jest publikowane i każdy może się z nim zapoznać. Fundacja przykłada więc ogromną wagę do przejrzystości swoich działań.

- Największe serduszko Orkiestry to baner, który zawieszany jest z okazji finału na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jego wymiary to 36 na 32 metry. Waga - 600 kg. Jego żywotność to 3 lata. Baner z 2007 roku został pocięty na 110 kawałków i zlicytowany w czasie finałowej aukcji Allegro za łączną kwotę blisko 10 000 zł.

- Także ogromne, 5-metrowe serduszko, pływało na największym promie Stena Line, zaś 3-metrowe serduszko latało na samolocie Embraer podczas XVI, XVII, XVIII Finału WOŚP. Samolot do dziś lata z logo WOŚP.

- Wszystkie skarbonki podczas 13. finału miały skrzydełka i były o 13 proc. większe, niż miało to miejsce w latach poprzednich. Konstrukcję tekturowej skarbonki wymyśliły w roku 1995 zakłady w Ostrołęce - wówczas nazywały się Intercell, a dzisiaj jest to spółka Stora Enso. Skarbonki podlegają recyclingowi.

- Certyfikaty do Złotych Serduszek i Kart Telefonicznych produkowane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Nadane ankietom numery wykonane są tymi samymi technologiami, co numery polskich banknotów.

Wiek i miejsce zamieszkania nie mają znaczenia

Najmłodsi wolontariusze zbierają datki w wózkach
Najmłodsi wolontariusze zbierają datki w wózkachArchiwum WOŚP

- Najstarszy Szef Sztabu urodził się w 1922 roku, a najmłodsi wolontariusze Orkiestry zbierają pieniądze w wózkach, pod opieką rodziców.

- Sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy powstają także w najdalszych zakątkach świata takich jak Floryda, Polskie Kontyngenty Wojskowe w Afganistanie, Arabia Saudyjska, Syria, USA, Niemcy, Kanada, Szkocja, Szetlandy Pd., Wyspy Kanaryjskie.

- W czasie finału funkcjonuje ponad 1700 sztabów krajowych i zagranicznych, które gromadzą 120 tys. wolontariuszy. Sztaby są także organizatorami blisko 500 koncertów w całej Polsce.

- W czasie XII finału WOŚP odbyła się w Warszawie największa parada garbusów. Ulicami Stolicy przejechała ponad 3-kilometrowa kolumna garbusów, trabantów, syrenek, warszaw i motocykli. Jej trasa biegła od Ronda Waszyngtona do Ronda Charlesa de Gaulle'a.

INTERIA.PL jest oficjalnym partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeśli chcesz dołączyć do akcji, wejdź na stronę pomagam.interia.pl

Interia.pl i WOŚP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas