Reklama

Najbardziej zaskakujące wynalazki ostatniej dekady

Drukowane domy, system napędowy dla szukających wrażeń nurków czy sztuczne chmury, dzięki którym możemy dosłownie bujać w obłokach we własnych czterech ścianach. Najciekawsze wynalazki ostatnich dziesięciu lat zebrałem dla was ja – Biały M!chałek z Wawelu!

W ostatnich latach technologia poszła do przodu. Dzięki temu możemy cieszyć się nietypowymi patentami, o których nasi dziadkowie mogli jedynie marzyć. Co znajdziemy wśród najbardziej zachwycających wynalazków ostatniej dekady?

Sztuczne chmury w twoim domu

Holenderski artysta Berndaut Smilde słynie ze swojej nietypowej umiejętności. Potrafi on wytworzyć prawdziwe chmury wewnątrz pomieszczenia. Choć obłoki unoszą się w powietrzu zaledwie przez kilka chwil, wywierają ogromne wrażenie na widzach.

To prawdziwa gratka dla fotografów i filmowców lubujących się w surrealistycznych klimatach. Ciężko znaleźć inne zastosowanie dla tego niezwykłego wynalazku, jednak jednego możemy być pewni: ten patent zachwyci każdego marzyciela, który lubi czasem pobujać w obłokach! Sami przyznajcie, że z miłą chęcią pobłądzilibyście z niejednym M!chałkiem z Wawelu w chmurach...

Reklama

Grające kwiaty

Każdy raz na jakiś czas marzy o tym, by porządnie się zrelaksować na łonie natury. Najgorzej, jeśli przyjdzie nam na to ochota, gdy za oknem sypie śnieg. Na szczęście japońska firma Let’s Corporation ma na to sposób!

W 2004 roku powstał projekt niezwykłego urządzenia. Ka-on, co dosłownie oznacza "dźwięk kwiatu", sprawia, że nasze domowe rośliny mogą emitować dźwięki poprzez koronę kwiatu. Niewielki pierścień umieszcza się w wazonie i podłącza do odtwarzacza.

Dźwięk przechodzi przez łodygę, a kwiat służy jako głośnik. Dzięki temu nawet gdy za oknem mróz możemy otoczyć się pięknymi kwiatami, z których będzie płynąć muzyka relaksacyjna i czuć się tak rajsko jak orzeszek w czekoladzie. Brzmi niewiarygodnie, prawda?

Podwodny Jet pack

Tym razem mamy coś dla miłośników sportów ekstremalnych - podwodny napęd odrzutowy dla spragnionych wrażeń nurków. Każdy, kto choć raz zasmakował nurkowania wie, że przemierzanie dużych odległości pod wodą jest męczące. Ten wynalazek może to zmienić!

Jet pack zakłada się na nadgarstki. Po uruchomieniu urządzenia nurek ekspresowo nabiera prędkości pod wodą. Podwodny napęd odrzutowy pozwoli nam stanąć w wyścigach z delfinami, dorównując im gracją i prędkością. To doskonała zabawka dla wszystkich uzależnionych od adrenaliny, którzy pod wodą czują się jak ja w swojej białej polewie. Kto nie chciałby tego spróbować?

Ciecz koloidalna

Pora na wynalazek z naszego podwórka. Polacy z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej opracowali lepką jak płynna czekolada ciecz, która w momencie uderzenia twardnieje, zmieniając się w sprężyste ciało stałe. Po chwili od uderzenia materiał wraca do swojej pierwotnej postaci.

Przyznacie, że można na tym pomyśle zbić kokosy? Nad grupą badawczą czuwa profesor Marcin Leonowicz, który szuka kolejnych zastosowań dla cieczy koloidalnej zagęszczanej ścinaniem. Przy odrobinie wysiłku moglibyśmy bez problemu po niej biegać! Do czego jeszcze mogłaby się przydać?

Drukarki 3D

To absolutny hit XXI wieku! Każdy już dawno słyszał o drukarkach 3D, jednak większość z nas nie ma pojęcia, jak szerokie może być ich zastosowanie. Urządzenie to nie tylko zabawka do produkcji modeli i drobnych elementów ozdobnych. Drukarka 3D ma znacznie większy potencjał.

Już dziś przy pomocy tego wynalazku możemy budować domy (w Szanghaju powstało już 10 wydrukowanych budynków!), protezy, nadwozia samochodu, a nawet niewielkie chrząstki i arterie, które można zastosować podczas prostych operacji. W ciągu kilku lat możemy spodziewać się pierwszych wydrukowanych organów, które będą nadawały się do przeszczepu! To ogromny krok w dziedzinie transplantologii, który da szansę wielu chorym osobom. Niestety, muszę was zmartwić - drukarka 3D wciąż nie potrafi wydrukować najlepszych cukierków na świecie...

Jakie jeszcze wynalazki powinny trafić do mojego rankingu?

"Artykuł powstał we współpracy z Redakcją M!"

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy