Z tych 4 produktów kuchennych zrobisz japońską maskę. Jest najlepsza na lwią zmarszczkę

Karina Kołodziejczyk

Karina Kołodziejczyk

Lwia zmarszczka spędza ci się z powiek? Zanim pójdziesz na drogi zabieg medycyny estetycznej, wypróbuj maskę, stosowaną przez Japonki słynące z młodego wyglądu. Co najlepsze - zrobisz ją z produktów, które zapewne masz w kuchni. Ten domowy produkt nie tylko wygładzi bruzdy, ale też zapewni odpowiednie odżywienie i nawilżenie skóry.

Lwia zmarszczka uwydatnia się, gdy marszczymy czoło. Możemy jednak wygładzić ją domowymi sposobami.
Lwia zmarszczka uwydatnia się, gdy marszczymy czoło. Możemy jednak wygładzić ją domowymi sposobami. /123RF/PICSELPixel

Wraz z wiekiem na twarzy pojawiają się zmarszczki, które są naturalnym procesem starzenia się skóry. Japonki skutecznie temu zapobiegają, stosując nie tylko wyszukane produkty, ale też takie przygotowane z darów natury. Tak właśnie powstała japońska maska. Niesamowite, jak bardzo potrafi wygładzić lwią zmarszczkę.

Jak zrobić japońską maskę?

Lwia zmarszczka jest poprzeczną bruzdą między brwiami i uwydatnia się szczególnie wtedy, gdy marszczymy czoło. Najczęściej pojawia się około 30. roku życia i ulega pogłębieniu wraz z wiekiem. Jej wcześniejsze występowanie może być zależne od genetyki, nieodpowiedniej pielęgnacji albo złego stylu życia.

Jakich składników potrzebujemy do zrobienia japońskiej maski na lwią zmarszczkę? Oto lista produktów kuchennych:

  • 3 łyżki ryżu;
  • 1 łyżka mleka;
  • 1 łyżka miodu;
  • 1 łyżeczka oleju kokosowego. 

Na początek zagotowujemy ryż w rondelku i odcedzamy go, jednak nie wylewamy wody po gotowaniu. W kolejnym kroku dodajemy do ostudzonego ryżu mleko, miód i olej kokosowy. Całość dokładnie mieszamy.

Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na twarz i zostawiamy do momentu wyschnięcia skóry. Na koniec zmywamy ją wodą, którą zostawiliśmy po gotowaniu ryżu.

Działanie japońskiej maski - właściwości pielęgnacyjne

Japońska maska stanowi połączenie produktów, które dzięki swoim składnikom, mają pozytywny wpływ na skórę. Jak zatem działają poszczególne z nich?

Ryż bardzo często wykorzystuje się w kosmetologii. Jego cennym składnikiem jest skwalen o działaniu przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym. W swoim składzie zawiera także kwas linolowy stymulujący produkowanie cennego kolagenu.

Mleko stanowi źródło białka, które aktywuje produkowanie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Te trzy substancje odpowiadają za gęstość, elastyczność i nawilżenie skóry. Z kolei kwasy tłuszczowe regenerują naskórek, a kwas mlekowy zwęża pory i rozjaśnia cerę.

Miód, zawarty w japońskiej masce, uważamy za naturalny humektant, ponieważ zatrzymuje wilgoć w skórze, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie. Ponadto enzymy w nim zawarte odpowiadają za złuszczanie naskórka i usuwanie jego martwych komórek. Ten produkt można stosować na trądzik, zmarszczki, blizny i stany zapalne.

Olej kokosowy zawiera antyutleniacze, które chronią przed wolnymi rodnikami, uszkadzającymi skórę, przyczyniającymi się do szybszego wystąpienia bruzd. Co więcej, nawilża cerę, tym samym zapobiegając jej przesuszeniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas