Reklama

Reklama

​Czasem warto zgasić światło w sypialni​

"Są przynajmniej 4 powody", mówi nam seksuolog. Poznaj je i namów partnera na seks w ciemnościach!

Jak pokazują przeprowadzone ostatnio badania, ponad połowa Polaków (w tym większość kobiet) seks ze swoim partnerem woli uprawiać po ciemku, kiedy nie widać niedoskonałości ciała. Wstydzimy się nagości. Tymczasem żyjemy w czasach, gdzie o nagości wciąż się mówi, widać ją na każdym kroku - w reklamie, w kolorowych magazynach, telewizji. Słyszymy porady w rodzaju: "faceci uwielbiają się kochać przy świetle, więc daj się skusić" "nieważne jakie masz ciało, porzuć wstyd, bądź otwarta i pewna siebie!". Czujesz się osaczona? Jesteś nieśmiała i nie chcesz paradować przed ukochanym nago w pełnym świetle? - Masz do tego prawo - mówi psycholog i seksuolog Joanna Twardo-Kamińska. I przewrotnie podsuwa cztery powody, dla których warto namówić partnera, by

Reklama

Czujemy się bezpieczniej

- Dla kobiety seks jest satysfakcjonujący wtedy, gdy ma ona zapewnione poczucie bezpieczeństwa - wyjaśnia seksuolog. W ciemnościach czujemy się pewniej, lepiej, co pozwala nam zachowywać się bardziej naturalnie, swobodnie. Skupiamy się na przyjemnościach płynących z pieszczot, a nie na nieustannej kontroli: "czy na pewno dobrze wyglądam, czy nie widać fałdki na brzuchu, cellulitu na udach".

Gdy masz nowego partnera
To jedna z sytuacji, w której nie czujesz się do końca bezpieczna, bo boisz się zostać oceniona. "Czy mu się spodobam?" - myślisz. Jeśli więc krępuje cię zapalone światło, poproś partnera, by je zgasił. Wytłumacz mu, że poczujesz się komfortowo. - Kobieta powinna wiedzieć, że ma prawo do tego, by kontakt seksualny przebiegał tak, jak ona sobie tego życzy - mówi Twardo-Kamińska. - Sama zdecyduje, kiedy zrobić kolejny krok i odsłonić więcej. Partner powinien to uszanować.

Wyostrzają się nam zmysły

Smak, dotyk, słuch odgrywają ważną rolę w seksie. - Można je trenować, kochając się w ciemnościach - podpowiada seksuolog. - Kiedy stracisz jeden ze zmysłów, w tym wypadku wzrok, wyostrzają się pozostałe. Odkryjecie na nowo, jak pachną wasze ciała, jak smakują... Pojawi się cała gama nowych wrażeń! Możesz skupić się na tym, jak twój partner cię dotyka, a także podpowiedzieć mu, jak chciałabyś być dotykana... Bez obawy, że zobaczy, jak się rumienisz.

Gdy masz kłopoty z osiągnięciem orgazmu

Rozpalając zmysły, masz większą ochotę, aby rozbudzić swoje uśpione ciało... - W ciemności łatwiej stracić kontrolę, zareagować spontanicznie. Łatwiej też oddać się całkowicie w ręce partnera. Nie jesteś w stanie przewidzieć tego, co zrobi, czekasz na każdy jego ruch. Nie wiesz, czego się spodziewać, wkrada się element zaskoczenia, a to może zadziałać na ciebie stymulująco, podniecająco - wyjaśnia seksuolog. Warto wzbogacić te doznania, korzystając dodatkowo z różnych gadżetów, np. kostek lodu czy piórek. To także okazja, by zrobić sobie nawzajem masaż z użyciem olejku zapachowego lub smakowego. 

Pozwalamy sobie na więcej

Ciemność rozpala wyobraźnię. - Wiele kobiet ma ochotę zrealizować po ciemku fantazje erotyczne, na które nie pozwoliłyby sobie przy świetle. Pozbywają się zahamowań, stają się odważniejsze - mówi Twardo-Kamińska. To chyba świetny argument dla twojego partnera, prawda?

Gdy w wasze życie wkradła się rutyna

Czasem z pozoru banalna rzecz jak zgaszenie światła, może wprowadzić do sypialni odrobinę nowości, świeżości. Możesz urozmaicić swoje życie seksualne i np. wypróbować nowe pozycje, które krępują cię nawet w delikatnym oświetleniu! - Seks w ciemnościach pozwala nam czasem uciec od takiego kochania się "na pamięć", może dzięki temu odkryjemy nasze nowe strefy erogenne, dowiemy się, co jeszcze sprawia nam przyjemność? - mówi seksuolog i dodaje: - Zresztą, żeby kochać się po ciemku, nie trzeba gasić światła, wystarczy zawiązać sobie oczy - to także jeden z elementów urozmaicających. 

Znikają nasze kompleksy

Za grube nogi, za małe piersi, za duży brzuch... Aż 84 proc. Polek przyznaje się, że ma kompleksy związane ze swoim ciałem lub wyglądem. Gdy wkradają się one do sypialni, obniżają wiarę w nasze erotyczne możliwości i potrafią skutecznie odebrać nam radość z seksu. - Część z moich pacjentów ma także problem z zaakceptowaniem swojej mimiki podczas aktu seksualnego (albo mimiki swojego partnera!). Seks w ciemnościach to dobry sposób, by pozbyć się kompleksów - mówi seksuolog. Poczuć się swobodniej, znaleźć na nowo przyjemność.

Gdy niedawno urodziłaś dziecko

- Kobiety często wpadają w kompleksy po ciąży, bo ich ciało się zmieniło. Wstydzą się siebie do tego stopnia, że nawet... unikają współżycia. Zgaszenie światła może być w tej sytuacji lepszym rozwiązaniem niż rezygnowanie z bliskości seksualnej - mówi seksuolog. Pozwoli kobiecie oswoić się z nową sytuacją. - Akceptacja, którą kobieta zdobędzie dla siebie w tej formie kontaktu, pozwoli jej stopniowo uwierzyć w siebie.

Agnieszka Wilewska, konsultacja Joanna Twardo- -Kamińska, seksuolog

Polka, seks i wstyd: Co pokazują badania?

- 52 proc. kobiet woli uprawiać seks po ciemku, gdy nie widać niedoskonałości ciała. Podobnie jest z przebieraniem się! Pomimo miłości, jaką darzymy partnera, nie potrafimy się przełamać i pokazać mu się nago. Tylko 17 proc. kobiet deklaruje, że lubi się kochać przy świetle (źródło: strona Feromony. pl)

- Ponad 50 proc. Polek w ogóle wstydzi się rozmawiać o seksie (badanie instytutu badawczego IQS&QUANT Group).

- 43 proc. Polek deklaruje, że uprawia seks częściej niż raz w tygodniu; 11 proc. - raz w tygodniu, a 19 proc. kilka razy w miesiącu - wynika z badania instytutu GFK.

- 84 proc. Polek nie jest zadowolonych z własnego wyglądu. Zaledwie cztery Polki na sto uważają, że są atrakcyjne, jak wynika z badań TNS OBOP.Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: seks | sypialnia | Miłość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje