Reklama

Reklama

Do śmiechu i do łez...

80% pań przyjaźni się z paniami, 80% mężczyzn ma zaufanego kumpla. Takie relacje są nam potrzebne.

Człowiek potrzebuje bliskości i szuka jej nie tylko w relacjach z rodziną czy ukochaną osobą, ale także w kontaktach z innymi ludźmi, których nazywa swoimi przyjaciółmi. Aż 75% z nas posiada taką bliską osobę spoza rodziny, a ponad połowa ceni przyjaciół nawet bardziej niż krewniaków.

Każdy z nas w swoim życiu bliżej poznaje około czterysta osób, ale tylko 10% tych znajomości pogłębia. Natomiast przyjaciółmi nazywamy najwyżej kilka osób z tego kręgu. Jednak trudno powiedzieć, czy są to przemyślane deklaracje. W dzisiejszym świecie panuje bowiem spore spłycenie relacji międzyludzkich i zwykliśmy przyjaciółmi nazywać po prostu dobrych znajomych, z którymi często się spotykamy, by miło spędzić czas.

Reklama

Tymczasem prawdziwa przyjaźń to więź, która zacieśnia się latami. Jest to relacja podobna do miłości, powinna opierać się na zaufaniu, bezinteresowności, lojalności i szczerości.

Przyjaźń jest rodzaju żeńskiego

Prawdziwy przyjaciel to taki, w którego towarzystwie dobrze się czujemy i chcemy dzielić się z nim naszymi radościami, ale i ten, który rzeczywiście wesprze nas w trudnych chwilach, pocieszy i nie będzie oczekiwał niczego w zamian.

Jeśli pod tym kątem zrobimy przegląd swoich znajomych, może się okazać, że wśród nich mamy tylko jedną naprawdę zaufaną osobę. Ale wcale nie powinniśmy się tym martwić, bo - jak mówią psycholodzy - człowiek jest zdolny do nawiązania takich bliskich relacji najwyżej z dwoma osobami jednocześnie.

To, jak i z kim się przyjaźnimy, zależy od naszej płci. Kobiety najczęściej przyjaźnią się z innymi kobietami, mężczyźni z mężczyznami. To dlatego, że obrębie własnej płci łatwiej znaleźć osobę, która będzie nadawała na tych samych falach, miała podobną wrażliwość i doświadczenie życiowe. Z natury emocjonalne kobiety będą szukały równie uczuciowego przyjaciela, a właściwie przyjaciółki, której będą mogły się wygadać w trudnych chwilach, wypłakać na jej ramieniu i oczekiwać pocieszenia. Ich relacje są zazwyczaj trwałe i bardzo bliskie. Panie najchętniej spotykają się z koleżankami w domu przy kawie, kiedy mogą spokojnie porozmawiać. Panowie wolą wyskoczyć na piwo albo zagrać razem w piłkę. Mogą też wspólnie rozwiązać jakiś problem, ale muszą działać. I lubią otaczać się dużą ilością znajomych. Tyle że nie są to tak głębokie relacje jak w przypadku kobiecych przyjaźni. Może dlatego też mężczyznom łatwiej zażegnywać konflikty. Inaczej niż w przypadku kobiet - im są sobie bliższe, tym boleśniej przeżywają np. przyjacielską zdradę.

Na ścieżkach życia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje