Reklama

Reklama

Jak rozwiązać problemy w związku?

Myślenie w kategoriach "my" i "nasze" pomaga zbudować dobre relacje w związku i rozwiązywać kwestie sporne. Osobom skoncentrowanym na sobie stworzenie mocnej więzi przychodzi o wiele trudniej.

Sekret udanego pożycia nie jest zaskakujący: egoiści wypadają gorzej niż osoby nastawione na budowanie wspólnoty. To podejście jest widoczne również w języku, którym posługują się pary.

"My" zmniejsza stres

Pary, które mówiąc o sobie, często posługują się formą "my" czy "nasz", lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem konfliktów niż osoby podkreślające swoją odrębność w związku za pomocą zaimków "ja" lub "moje".

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przeanalizowali rozmowy 154 par w średnim wieku i starszych. Dotyczyły one kwestii spornych w małżeństwie. To dzięki temu zespół prof. Roberta Levensona odkrył, że pary używające form "my" i "nasze" zachowywały się w stosunku do siebie bardziej pozytywnie i wykazywały lżejszy stres fizjologiczny.

Reklama

Przetrwać próbę czasu

W przeciwieństwie do nich, ludzie, którzy kładli nacisk na odrębność, posługując się zaimkami "ja", "mnie" i "ty", byli w mniejszym stopniu zadowoleni ze swojego małżeństwa. Spostrzeżenie to dotyczyło zwłaszcza badanych w starszym wieku. W ich przypadku korzystanie z zaimków wskazujących na odrębność silnie wiązało się z nieszczęśliwym małżeństwem.

Co więcej, okazało się, że pary seniorów częściej identyfikowały się jako "my" niż pary osób w średnim wieku. Oznacza to, że wspólne stawianie czoła przeciwieństwom i podejmowanie wyzwań przez długi czas, np. wychowywanie dzieci, może zapewnić dwojgu ludziom silniejsze poczucie wspólnej tożsamości.

Jaka jest twoja satysfakcja?

Wcześniejsze badania wykazały, że posługiwanie się językiem kładącym nacisk na "nas" bądź "ciebie" i "mnie" stanowi istotny wskaźnik satysfakcji z małżeństwa wśród młodych osób. Najnowsze studium z Berkeley unaocznia, jak silna jest ta korelacja w dobrze ustabilizowanych związkach - wystarczyło połączyć rodzaj wykorzystywanego języka z emocjami i reakcjami fizjologicznymi u osób, które działają jak zespół lub polaryzują stanowiska podczas konfrontacji.

Anna Błońska

Kopalnia Wiedzy
Dowiedz się więcej na temat: problemy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje