​Które kobiety zdradzają? Wygląd ma tu znaczenie!

Każdy, kto żyje w stałym związku, dałby wiele, by poznać przyczyny ludzkiej niewierności. Kto zdradza najczęściej? Badacze doszli do całkiem ciekawych wniosków!

Niezbyt atrakcyjne kobiety częściej zdradzają - wynika z amerykańskich badań
Niezbyt atrakcyjne kobiety częściej zdradzają - wynika z amerykańskich badań123RF/PICSEL

W 2018 roku na łamach "Journal of Personality and Social Psychology" opublikowano interesujące wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu na Florydzie. Były to tzw. badania podłużne, pozwalające na obserwowanie wybranej grupy osób na przestrzeni wielu lat.

3,5 letnią obserwacją objęto 233 pary, które na początku badania były świeżo po ślubie. Uczestników wielokrotnie proszono o deklarowanie swoich postaw w różnego typu kwestionariuszach, pytano ich też o sukcesy (i porażki) w dochowywaniu wierności.

W badaniu zwracano uwagę na dwie umiejętności: wycofywanie uwagi i dewaluację wartościowania. Choć ich nazwy brzmią uczenie i tajemniczo, obie mają mocne przełożenie na umiejętność dochowania wierności.

Wycofywanie i dewaluacja na wierność

Czym jest wycofywanie uwagi? To nic innego jak zdolność do odwracania uwagi od atrakcyjnej osoby. Tę cechę badano, pokazując uczestnikom zdjęcia atrakcyjnych osób. Okazało się bowiem, że im trudniej nam oderwać uwagę od fotografii kogoś pięknego, tym bardziej  (nawet dwukrotnie) wyższe prawdopodobieństwo, że dopuścimy się zdrady.

Z kolei dewaluacja wartościowania to nic innego, jak zdolność do obniżania we własnych oczach atrakcyjności potencjalnego partnera. Badani, którzy podczas oglądania zdjęć niezwykle urodziwych osób łatwiej dochodzili do wniosku, że przedstawiona na nich osoba niespecjalnie im się podoba, byli narażeni na mniejsze ryzyko zdrady.

Macie udany seks? Tym gorzej!

W omawianym badaniu udało się też ustalić wiele innych czynników, które podnoszą ryzyko zdrady. Zdaniem naukowców z Florydy są to na przykład młody wiek, niska satysfakcja ze związku oraz... udane życie seksualne. Tak, dobrze przeczytaliście. Osoby, które są zadowolone z tego, jak wygląda seks z ich partnerem, są równocześnie bardziej skłonne tego partnera zdradzić. Jak tłumaczą autorzy badania, prawdopodobnie jest tak dlatego, że seks po prostu pełni w życiu tych osób znacznie ważniejszą rolę a one - generalnie - są nim bardziej zainteresowane.

Piękne kobiety są wierniejsze!

Myli się ten, kto sądzi, że osoby najpiękniejsze, które potencjalnie mają największe grono adoratorów, są najbardziej skłonne do niewierności. Jak ustalili naukowcy z Florydy, częściej swoich stałych partnerów zdradzają kobiety, które zostały uznane za umiarkowanie atrakcyjne. U mężczyzn nie zaobserwowano podobnego związku, co oznacza, że poziom ich atrakcyjności nie ma związku z potencjalną i faktyczną niewiernością.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas