Reklama

Reklama

​Które kobiety zdradzają? Wygląd ma tu znaczenie!

Każdy, kto żyje w stałym związku dałby wiele, by poznać przyczyny ludzkiej niewierności. Kto zdradza najczęściej? Badacze doszli do całkiem ciekawych wniosków!

W 2018 roku na łamach "Journal of Personality and Social Psychology" opublikowano interesujące wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu na Florydzie. Były to tzw. badania podłużne, pozwalające na obserwowanie wybranej grupy osób na przestrzeni wielu lat.

Reklama

3,5 letnią obserwacją objęto 233 pary, które na początku badania były świeżo po ślubie. Uczestników wielokrotnie proszono o deklarowanie swoich postaw w różnego typu kwestionariuszach, pytano ich też o sukcesy (i porażki) w dochowywaniu wierności.

W badaniu zwracano uwagę na dwie umiejętności: wycofywanie uwagi i dewaluację wartościowania. Choć ich nazwy brzmią uczenie i tajemniczo, obie mają mocne przełożenie na umiejętność dochowania wierności.

Wycofywanie i dewaluacja na wierność

Czym jest wycofywanie uwagi? To nic innego jak zdolność do odwracania uwagi od atrakcyjnej osoby. Tę cechę badano, pokazując uczestnikom zdjęcia atrakcyjnych osób. Okazało się bowiem, że im trudniej nam oderwać uwagę od fotografii kogoś pięknego, tym bardziej  (nawet dwukrotnie) wyższe prawdopodobieństwo, że dopuścimy się zdrady.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje