Reklama

Reklama

Matka i córka: miłość doprawiona solą

To najważniejszy i chyba najtrudniejszy związek w naszym życiu. Uczucie, które trwa... mimo wszystko. Czasem się kłócicie, ale nie umiecie bez siebie żyć. Ty i twoja mama. Twoja córka i ty.

Zauważyłaś, że w baśniach nie ma matek? Kopciuszek ma macochę. Małgosia (siostra Jasia) i Śpiąca Królewna też. Jest miejsce dla ojców, mamy pojawiają się rzadziej. Dlaczego? Bo relacja matki i córki to niekoniecznie bajka. Jest zbyt trudna, konfliktowa, złożona, by ubierać ją w kostiumy księżniczek, czarodziejek i dziewczynek w czerwonych kapturkach. Niełatwo ją opisać pięknymi słowami. Choć przecież jest tak cudowna i ważna w życiu każdej kobiety.

Reklama

Matka nie tylko daje córce życie, ale też otwiera jej drogę do kobiecości. Jest przewodniczką po świecie, w jakim przyjdzie jej żyć za kilka lat. Mała dziewczynka wyciąga szpilki swojej mamy, wkłada je na swoje stópki, próbuje złapać równowagę. Która z nas tego nie robiła? Gdy mama wyjdzie do sklepu, pięciolatka na palcach skrada się do jej toaletki. Szminki, cienie, lakiery do paznokci - ten tajemny arsenał najpiękniejszej, najwspanialszej z kobiet, obiekt westchnień i pragnień. Mała strojnisia obserwuje matkę i ze wszystkich sił stara się być taka jak ona, dorównać jej, a nawet być od niej lepsza. We wszystkich dziedzinach życia. To dlatego psychoanalitycy twierdzą, że córka nieświadomie kokietuje ojca, chce go "odbić matce" i przekonać się, że i na tym polu może zdobyć laur pierwszeństwa.

Ale z biegiem lat coś się zmienia. Mama nastolatki jest zdumiona, że nagle, z dnia na dzień niemalże, córka ją odrzuca, jak niepotrzebne ubranie. "Nie znasz się na tym, więc mi nie radź". "Co ty możesz o tym wiedzieć?". "No, ja na pewno tak nie zrobię, nie zmarnuję sobie życia, tak jak ty". Matkę bardzo bolą takie słowa. Nie rozumie, co zrobiła nie tak? Gdzie popełniła błąd, w czym zawiniła? Dlaczego nie jest już dla swojej dziewczynki ideałem, wzorem do naśladowania? Nie wie o tym, że córka musi się od niej odseparować, zerwać łączącą je pępowinę. Inaczej nigdy nie będzie dojrzałą, samodzielną kobietą. Ale matka nie może też nagle próbować z opiekunki stać się koleżanką. Bo taki układ nigdy nie zadziała.

Dowiedz się więcej na temat: relacja | matki | dziecko | córki | świat | miłość | matka | córka | matka i córka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje