Męska antykoncepcja

Firmy Schering AG w Berlinie i Organon ogłosiły rozpoczęcie współpracy nad rozwojem męskiej antykoncepcji. Prace dotyczyć będą badań nad hormonalną regulacją płodności u mężczyzn i stworzenia tzw. pigułki dla mężczyzn.

ThetaXstock

Firmy rozpoczęły przygotowania do drugiej fazy wieloośrodkowych badań klinicznych. Po jej zakończeniu w badaniach trzeciej fazy ocenią długoterminową skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Obie współpracujące firmy szacują, że produkt finalny będzie dostępny na rynku za 5 do 7 lat.

Co stosują mężczyźni?

Metody antykoncepcji stosowane na świecie przez mężczyzn to do tej pory takie rozwiązania jak: sterylizacja, prezerwatywy, stosunek przerywany i okresowa abstynencja. Te ostatnią trudno zaliczyć do typowej metody zapobiegania ciąży. W porównaniu z metodami stosowanymi przez kobiety wśród mężczyzn tylko sterylizacja daje 100% pewność. W krajach rozwiniętych podejmowane są liczne działania, które mają na celu opracowanie "pigułki dla mężczyzn" i tym samym zaangażowanie w większym stopniu mężczyzn w świadome planowanie rodziny. Według badań Martina, Andersona i współpracowników, opublikowanych w 2000 roku na łamach "Human Reproduction" 44-83 % mężczyzn byłoby gotowych stosować antykoncepcję hormonalną.

Pigułka dla mężczyzn - świadome ojcostwo?

- Możliwość regulacji płodności u mężczyzn to nowe opcje wyboru antykoncepcji dla par. Mamy nadzieję efektywnie wypełnić tę lukę w przyszłości. Świadome planowanie rodziny to odpowiedzialność obojga partnerów. Pytanie jest tylko jedno: czy mężczyźni będą chętni do wzięcia na siebie odpowiedzialności za antykoncepcję i czy kobiety zaufają w tym względzie mężczyznom - mówi Jacek Kurzątkowski z firmy Schering AG w Polsce. - My ze strony firmy od lat prowadzimy akcje edukacyjne dotyczące antykoncepcji. Mamy nadzieję, że w momencie powstania pigułki dla mężczyzn wspomniane wątpliwości nie będą już tak duże.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas