Reklama

Reklama

Mocniej, szybciej, częściej

Zaniedbana, zniszczona życiem, śmierdząca wódką baba z marginesu - pijaczka. To stereotyp, w którym nie mieszczą się dziewczyny XXI wieku - młode, eleganckie, wykształcone, upijające się markowymi alkoholami. Same o sobie nie myślą w kategoriach alkoholizmu. Do czasu...

Najpierw słynne życie studenckie - imprezy od rana do rana z morzem alkoholu, potem sączenie winka albo tequilla na odreagowanie stresu po pracy. Kobiety wkroczyły do męskiego świata, przejmując męskie zwyczaje załatwiania interesów podczas zakrapianych alkoholem spotkań. Żadna impreza w mieście - spotkanie biznesowe, wernisaż, obiad z klientem, nie obejdą się bez alkoholu. A po pracy relaks w klubie z przyjaciółmi przy piwku albo przed telewizorem - z drinkiem oczywiście.

Reklama

Młodzi górą

- Pierwszy alkohol wypiłam dopiero w liceum - mówi trzydziestoletnia Kasia. - To późno, większość moich znajomych próbowała już wcześniej. Oczywiście nie liczę odrobiny szampana w sylwestrową noc albo łyka piwa ze szklanki mamy. Pierwszy raz tak naprawdę piłam na biwaku w trzeciej klasie liceum. Nie urwał mi się film, kontrolowałam się, głównie ze strachu, żeby nie zrobić czegoś głupiego.

Kasia rzeczywiście późno zaczęła jak na dzisiejsze standardy. Z roku na rok wiek inicjacji alkoholowej w Polsce obniża się - dziś to 13 lat. Alkoholowy pierwszy raz nastolatki przeżywają podczas wakacji, na domowych imprezach, kiedy nie ma rodziców albo ze znajomymi w parku. Na forach gimnazjalistki prześcigają się w relacjach - jak było w szkole po piwku. Na jednym z nich zwierza się Czerwona: " Alkohol zaczęłam pić w wieku 16 lat na jakichś imprezach, domówkach , koncertach, woodstockach itp. Zaczęło się od taniego wina, wódki."

Z pierwszą wódką wiąże się często pierwszy seks: "piliśmy sobie z moim chłopakiem we dwoje, romantycznie przy świecach, drinki, rozmawialiśmy itp. Nie wiem, w którym momencie straciłam film. Rano mój chłopak przytula się do mnie i dziękuje za fantastyczny seks. A ja tylko skromnie zapytałam: a miałam orgazm?" - wyznaje na tym samym forum Malinka.

Spożywanie przez młodzież alkoholu w nadmiernych ilościach jest, według socjologów, jednym z głównych problemów XXI wieku. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2000 roku wynika, że jest jednym z najczęstszych problemów w Polsce, tuż po bezrobociu, przemocy i agresji na ulicach.

Dowiedz się więcej na temat: pijana | ryzyko | organizm | rana | wino | dziewczyny | picie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje