Reklama

Reklama

Ojciec - najważniejszy mężczyzna w życiu

To właśnie ojciec był dla ciebie wzorem mężczyzny i to jemu zawdzięczasz wszystkie wyobrażenia i oczekiwania, jakie masz w stosunku do swojego partnera. Pamiętaj, że to od ciebie zależy, jak doświadczenia z dzieciństwa wpłyną na twoje dorosłe życie.

Czasem nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo twoja relacja z ojcem w dzieciństwie wpłynęła na to, jaką kobietą jesteś dzisiaj. Czy jesteś osobą otwartą, pewną siebie i samodzielną, czy też nieufną, o niskim poczuciu własnej wartości. Psycholodzy zgodnie twierdzą, że to, z kim jesteś teraz w związku albo jakiego mężczyzny szukasz, w dużej mierze zależy od tego, kim był twój ojciec i jaki obraz w twojej głowie po sobie pozostawił.

Reklama

W wielu przypadkach poszukujemy w partnerach ideału z dzieciństwa, czasem szukamy jego zupełnego zaprzeczenia, a niekiedy jakby "z automatu" wchodzimy w podobne związki lub próbujemy kompletnie wyzwolić się od toksycznej przeszłości. Zawsze jednak ojciec i jego relacje z mamą są dla nas punktem odniesienia.

On był ideałem, chcę mieć takiego partnera

Miałaś świetne dzieciństwo. Tata był wyrozumiały, wspierający, mówił do ciebie z miłością "moja mała córeczko". Gdy patrzyłaś na ciepły, pełen zażyłości i przyjaźni związek swoich rodziców, myślałaś: "Też bym chciała, żeby moje małżeństwo tak wyglądało".

Większość z nas bardziej lub mniej świadomie porównuje obecnego lub potencjalnego partnera do ojca. Musisz jednak uważać. Twój mężczyzna może się poczuć niedowartościowany. Może stwierdzić, że nigdy nie sprosta twoim wymaganiom. I powoli przestanie się o cokolwiek starać.

Nie ma ludzi idealnych

Postaraj się "rozłożyć" swojego ojca na czynniki pierwsze. Znajdź te cechy, które cię najbardziej w nim ujmowały. Jego spokój? Tolerancja? Dawał ci poczucie bezpieczeństwa? W związku z tym doskonale wiesz, jaki powinien być twój partner, na jakich cechach i zachowaniach najbardziej ci zależy. To dobrze, ale bądź ostrożna, bo nie ma drugiego takiego samego mężczyzny. Lepiej zrezygnuj z szukania kopii ojca.

Pamiętaj, nie ma ludzi idealnych. Także twój ojciec na pewno miał wady. Być może jako dziecko ich nie widziałaś. Być może skutecznie z mamą potrafili ukryć sprzeczki i nieporozumienia. Przypomnij sobie... Spójrz na swojego ojca nieco chłodniejszym okiem, a dojdziesz do wniosku, że na tym ideale były jednak rysy. Taki sam jest twój mąż, ma wiele zalet i na pewno wady. Różni się od twojego ojca. I to dobrze!

Ty już nie jesteś małą dziewczynką

Byłaś oczkiem w głowie rodziców, a tata, gdyby mógł, nieba by ci uchylił! Takie dzieciństwo to świetny kapitał na przyszłość! I teraz, gdy jesteś już dorosła, chciałabyś, żeby ta sielanka trwała nadal. Dalej pragniesz być rozpieszczana, adorowana, obsypywana prezentami. Chciałabyś, żeby takim "drugim tatą" był teraz twój mąż. Być może na początku pełnił trochę taką rolę, ale proza życia robi swoje.

Niestety, musisz zaakceptować fakt, że nie będziesz cały czas traktowana jak księżniczka. Nie jesteś już małą dziewczynką, powinnaś to zrozumieć i porzucić nierealne oczekiwania.

Nigdy nie porównuj ich do siebie

"Mój ojciec był szarmancki, obsypywał mamę kwiatami i tak elegancko się nosił!" - wyliczasz kolejne jego zalety. "Nawet po wielu latach małżeństwa nigdy nie zapominał o rocznicy ślubu!" - krzyczysz czasem w złości.

No i oczywiście potrafił wszystko załatwić i jeszcze pomagał mamie w domu. A twój mąż nie lubi za bardzo majsterkować, niezbyt dobrze czuje się w krawacie, z pamięcią do rocznic też miewa problemy. Ale... gotuje świetne spaghetti!

Wymagania masz naprawdę duże. To dobrze, że wiesz, czego oczekiwać od mężczyzn. Staraj się jednak częściej dostrzegać to, co dobre. Mąż ma na pewno inne zalety, których nie miał twój tata. Przyjrzyj mu się uważnie i... doceń go. Małżeństwa uczą się siebie przez całe życie, dopasowują się, poznają wzajemne potrzeby. Być może twój ojciec był po prostu pojętnym uczniem, a twoja mama miała duże zasługi w "budowaniu" tego chodzącego ideału?

Pielęgnuj i podkreślaj więc wszystkie cechy, które podobają ci się w twoim mężu, wszystko, co jest w waszym związku ważne. A jeśli dopiero szukasz partnera, nie przekreślaj go od razu, gdy np. nie odsunie ci krzesła w restauracji ("Tata na pewno by to zrobił.") Daj mu szansę, pokazuj, na czym ci zależy, pozwól mu się wykazać.

Dowiedz się więcej na temat: relacja | lęk | dzieciństwo | Ojców | partner | mężczyzna | ojciec

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje