Reklama

Reklama

Prawdziwa babska przyjaźń!

Budujemy ją przez wiele lat. Dbamy o nią, pielęgnujemy. Jest najpiękniejszą rzeczą, jaką człowiek może zaproponować drugiemu człowiekowi. Czy istnieje jednak szczera i prawdziwa przyjaźń między kobietami? Ilona Adamska zapytała o to kilka znanych, polskich gwiazd.

Anna Samusionek - aktorka

- Moje przyjaciółki są ode mnie sporo starsze. Z jedną z nich - Mariolą - przyjaźnię się od prawie 20 lat. Mam też spore grono bardzo oddanych, sprawdzonych i zaufanych ludzi. Myślę, że w tej dziedzinie jestem szczęściarą. Czy wierzę w szczerą, głęboką przyjaźń między kobietami? Nie jest to łatwe i częste, ale jest możliwe. Niestety w większości przypadków włączają się nam atawistyczne odruchy walki o samca, od którego uzależnione było kiedyś nasze życie. Stąd często w relacjach między kobietami pojawia się zazdrość i zawiść.

Reklama

Olga Bończyk - aktorka, piosenkarka

- Długo wątpiłam w prawdziwe istnienie przyjaźni. Ciągle z takich relacji wychodziłam poturbowana. Dziś wierzę, że przyjaźń istnieje, ale w moim zawodzie to niezwykła rzadkość. Przyjaźń jest przebywaniem z drugą osobą i zarazem dostrzeganiem jej nieobecności. Jest pewnością, że kiedykolwiek zadzwonisz, po drugiej stronie odezwie się osoba, zawsze gotowa do słuchania. Wierzę w prawdziwą babską przyjaźń i bezustannie jej wypatruję.

Kasia Nova - piosenkarka

- Przyjaźń wg mnie, to związek dwóch ludzi, którzy czują się dobrze w swoim towarzystwie, rozumieją, wspierają, akceptują, mogą na sobie polegać. Przyjaciel to takie drugie ja. Zawsze wie czego mi potrzeba, szczerze pogada. Wierzę w babską przyjaźń. Nikt nas tak nie zrozumie jak druga kobieta. Trzeba po prostu trafić na odpowiednią osobę. To tak jak z facetem. Jednak uważam, że najtrwalsze i najbardziej szczere są przyjaźnie szkolne, licealne. Później jakoś trudniej nam się zaprzyjaźnić. Każdy gdzieś biegnie i niejednokrotnie zaprzyjaźnia się tylko z tymi, od których czegoś potrzebuje. To dzisiaj bardzo modne. Osobiście tego nie popieram i nie lubię. Mam dwie przyjaciółki, z którymi znamy się od liceum i do tej pory pielęgnujemy naszą przyjaźń, ufamy sobie, szczerze sobie życzymy.

Agnieszka Fitkau-Perepeczko - aktorka

- Przyjaźń jest wspaniałą rzeczą, ale wymaga odpowiednich warunków do rozwoju. Myślę o tak trudnej radości z cudzych sukcesów, o braku jakiejkolwiek zawiści, która jest naturalną częścią ludzkiej natury, o bezinteresowności. Szczera, bez zawiści babska przyjaźń? To trudne, ale czasem się zdarza.

Bogusław Kolesiński - znany i ceniony warszawski artysta, antykwariusz, znawca kobiet

- Cyceron mawiał: "Wykreślić ze świata przyjaźń... To jakby zagasić słońce na niebie, gdyż niczym lepszym ani piękniejszym nie obdarzyli nas bogowie". Prawdziwa przyjaźń jest czymś boskim i nieśmiertelnym. Kształtuje naszą tożsamość, samoocenę i poczucie społecznej przynależności. Przyjaźń jest najdelikatniejszym kwiatem, który rozwija się z wzajemnych kontaktów międzyludzkich. Często obserwuję kobiety, ich zachowanie, czytam książki o znanych historycznych kobiecych postaciach, damskich przyjaźniach. Niejednokrotnie zastanawiałem się nad pytaniem: Czy istnieje prawdziwa przyjaźń między kobietami? Bo tak naprawdę kobiety zawsze były, są i będą zazdrosne o siebie, o wygląd swojej koleżanki, powodzenie wśród mężczyzn, o jej pozycję zawodową, materialną. Chociaż będą starały się to ukryć, zawsze w sercu będą porównywały się ze swoją przyjaciółką. Znane są w historii literatury przypadki, kiedy zazdrosne o siebie kobiety, potrafiły zabić swoją "najlepszą psiapsiółkę".

Monika, Sylwia i Julia,czyli zespół Queens

Sylwia: - Przyjaźń jest jednym z największych darów, który możemy dać oraz otrzymać. Jeżeli chodzi o naszą "zespołową przyjaźń", to nie staramy się ze sobą rywalizować, a raczej wspieramy się i wzajemnie dopingujemy.

Monika: - Przyjaźń jest bardzo ważna. Dobrze mieć kogoś, komu można bezgranicznie zaufać, o wszystkim szczerze porozmawiać i wylać wszelkie żale i radości, bez żadnych konsekwencji. Jednak o prawdziwą przyjaźń nie jest łatwo. Zwłaszcza babską przyjaźń. Ciężko znaleźć szczerą, zaufaną osobę. Znajomych jest wielu, ale to nie to samo. Najczęściej te najprawdziwsze przyjaźnie zawiera się jeszcze w liceum, a nawet wcześniej, i jeśli dotrwały do dziś i wykazują te cechy, o których mówiłam, to można powiedzieć, że jest się szczęściarzem. Z dziewczynami z zespołu bardzo się lubię. Dobrze się dogadujemy.

Julia: - Przyjaźń jest bardzo potrzebna - warto ją pielęgnować i nie zapominać o niej. Jest cenna tylko wtedy, gdy jest prawdziwa. Niestety w dzisiejszych czasach trudno o taką! Zwłaszcza wśród kobiet.

Weronika Marczuk-Pazura- jurorka w programie You Can Dance

- Na pewno możliwa jest szczera przyjaźń między kobietami. Zastąpiłabym tylko słowo przyjaźń słowem miłość - i teraz wszystko wydaje się już możliwe i jak najbardziej zrozumiałe. Dobre relacje między kobietami wymagają dojrzałości, woli obu stron i chęci. Łączy nas tak wiele, że nawet ciężko się nie zaprzyjaźnić.O wiele trudniejsza jest moim zdaniem przyjaźń między kobietą a mężczyzną.

Ilona Adamska,I.D.Media

IDmedia
Dowiedz się więcej na temat: aktorka | przyjaźń

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje