Reklama

Reklama

Rodzinny weekend wzmocni waszą więź

Najbliższy weekend wykorzystajcie do tego, by spędzić czas razem, a nie obok siebie. Spójrz, jak niewiele wystarczy, żeby naładować baterie i cieszyć się sobą!

Na co dzień pochłania nas praca i obowiązki, mało czasu spędzamy z rodziną. Kiedy nadchodzi weekend, bardzo chcemy to nadrobić. Zabieramy więc dzieci na plac zabaw i... czytamy gazetę. Albo idziemy z nimi do kina i... ucinamy sobie drzemkę. Zorganizowaliśmy, załatwiliśmy? Wystarczy. Ale nie o to chodzi. Warto wyjść z roli "kaowca" i samemu stać się uczestnikiem zabawy! Zróbcie coś RAZEM, jako drużyna, i celebrujcie tę chwilę. To cementuje rodzinę i tworzy silne więzi. Oto nasze pomysły na weekendowy pakiet familijny.

Zagrajcie w grę miejską – to przygoda!

Może stać się waszym cotygodniowym rodzinnym rytuałem.

Reklama

W drużynie siła: Coraz więcej instytucji kulturalnych w różnych miastach organizuje gry miejskie. Sprawdź, czy w twoim też. Info np. na www.zwalcznude.eu. Na czym to polega? Twoja miejscowość staje się planszą gry. Gra ma swój scenariusz, zasady, np. szukanie skarbu. Na ulicach, skwerach, boisku, lokalnym bazarku i w innych miejscach czekają na graczy niespodzianki i zadania do wykonania. Liczą się: szybkość działania, kojarzenie faktów i miejsc, skuteczna praca zespołowa. Gry miejskie integrują nie tylko rodziny, ale także mieszkańców, którzy na co dzień żyją obok siebie i niewiele o sobie wiedzą!

Dlaczego warto: Grając, wychodzimy z rutyny i dajemy sobie namiastkę wakacji, urlopu. Relaksujemy się, dostarczamy sobie energii - podpowiada psycholog Beata Poborska-Kobrzyńska. - Mamy też poczucie, że jesteśmy zgraną drużyną, że możemy na siebie liczyć. Że jako rodzina coś dobrego tworzymy i umiemy razem coś osiągnąć, działać razem.

Stwórzcie drzewo genealogiczne

Przynależność do dużej rodziny wzmocni w dzieciach przeświadczenie, że są elementem całości.

Ważne dla dzieci: Tworząc wspólnie z dziećmi wasze drzewo genealogiczne, dajecie im cenny dar - tożsamość, poczucie przynależności, wyjątkowości. W przyszłości będą świadome tego, kim są i skąd pochodzą. Wasze drzewo możecie po prostu narysować i wykleić fotografiami lub zbudować je w internecie (bezpłatnie, np. na www.myheritage. pl). Będzie to znakomita zabawa dla całej rodziny. Tworzenie drzewa może być okazją do poznania rodzinnych anegdot, zabawnych opowieści, ale również poważnych faktów spajających rodzinę i tworzących jej historię.

Dlaczego warto? W takich chwilach okazuje się, że wspólnie spędzony czas to nie jest "codzienna praca przy dzieciach" i "obowiązki", ale przyjemność dla wszystkich. Uczymy się, że wspólne spędzanie czasu może być kreatywne, energetyczne.

Ugotujcie coś razem

Niech przyświeca wam hasło - przez żołądek do serca całej rodziny! Przygotujcie kolację waszych marzeń.

Zaplanujcie wszystko dokładnie: Zastanówcie się, jakie składniki są wam potrzebne do wspólnego pichcenia i na co macie ochotę, sprawdźcie, co jest w domu, a po co trzeba iść do sklepu. Zróbcie razem listę i idźcie na zakupy. Chodzi o to, by zaangażowała się cała rodzina! Następnie zabierzcie się do pracy. Możecie zrobić np. wielkie pizze z ulubionymi składnikami każdego członka rodziny. Albo naleśniki z różnymi farszami. Wspólne gotowanie może być okazją do zabawy, luźnych rozmów, żartów, skojarzeń, wspomnień. Rozmowy przeplatane pytaniami, jak coś pokroić, ile czego dodać, co z czym wymieszać, mogą być ciekawsze niż samo jedzenie! Dziś, gdy żyje się bardzo szybko i widujecie się tylko w "przelocie", ważne, żeby choć w weekend wygospodarować czas na wspólne posiłki.

Dlaczego warto? Scalacie się jako rodzina, jesteście razem w jednym czasie i miejscu i robicie coś fajnego! Daje wam to możliwość zatrzymania się w biegu, odcięcia od zgiełku panującego na zewnątrz i poczucia domowego ciepła. Takie rodzinne rytuały, w których są żywe emocje - radość, wzruszenie - umacniają waszą wspólnotę.

Wystartujcie w biegu

To świetny pomysł dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas.

Przeżyjcie to razem: Zapiszcie się na jakiś bieg, nawet na krótki dystans, i wystartujcie całą rodziną. To niezwykłe przeżycie, które was połączy. Wcześniej możecie trenować razem, przygotowywać się do wysiłku. Kalendarz biegów w całej Polsce znajdziesz np. na www.maratony24.pl. W wielu miejscowościach organizowane są także biegi lub spacery na orientację - skierowane specjalnie do rodzin z dziećmi. Wszyscy uczą się planowania, pracy zespołowej, orientowania się w terenie z pomocą mapy. W efekcie dzieciaki zdobywają nowe umiejętności, a wy, rodzice, macie z tego ogromną radość. Integrujecie się.

Dlaczego warto? Po pierwsze, spędzacie czas razem na świeżym powietrzu - aktywnie. To duży plus! Po drugie, aktywność sportowa sprzyja tworzeniu ducha waszego rodzinnego teamu. Wspieracie się i dopingujecie nawzajem. Rodzinne treningi i biegi dają radość i bardzo zacieśniają więzi.

Zaplanujcie rok w kalendarzu

Niech to będzie WASZ rok, szczególny; obfitujący w wiele rodzinnych świąt i uroczystości.

Wspólne świętowanie tłuszczu: Zbierzcie się całą rodziną i weźcie do rąk duży kalendarz. Zaznaczajcie na nim święta państwowe, religijne, domowe i osobiste. Niech będzie to okazja do rozmowy (np. dlaczego obchodzimy Święto Niepodległości) lub wspomnień (np. przypomnijcie sobie z mężem wasz ślub, opowiedzcie dzieciom, jak się bawiliście, zaznaczcie w kalendarzu waszą rocznicę i umówcie się, jak ją uczcicie w tym roku). Starajcie się świętować rodzinnie nawet najbardziej prozaiczne momenty, np. pierwszy dzień w szkole dzieci. Doceniajcie ten kawałek waszej historii i obchodźcie każde święto z szacunkiem dla osoby pierwszoplanowej. Każdy członek rodziny powinien choć raz w roku być bohaterem!

Dlaczego warto? Rodzinne małe święta i tradycje to takie pozytywne rytuały. Im jest ich więcej, tym silniejsza staje się rodzina - mówi psycholog.

Agnieszka Namysł


Świat kobiety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje