Reklama

Reklama

Zdrowotne działanie prasy bulwarowej

O czym mogą nas informować newsy z życia gwiazd? Naukowcy twierdzą, że tego typu prasa może przekazywać nam wiedzę z zakresu zdrowia, a ponadto ma również moc wpływać na ludzkie postawy i propagować zdrowy styl życia.

Wiadomości z życia gwiazd nie zawsze muszą spełniać tylko funkcję rozrywkową. Okazuje się, że mogą mieć także wartość informacyjną - donoszą naukowcy z University of Missouri.

Celebryci i nasze zdrowie

Amanda Hinnant z University of Missouri odkryła, że lektura artykułów zawierających informacje o zdrowiu gwiazd, wpływa na zachowania i spojrzenie na sprawy zdrowotne jej czytelników.

Hinnant i Elizabeth Hendrickson, z University of Tennessee, w oparciu o grupy, które przedyskutowały różne informacje o zdrowiu gwiazd, omówiły jak każda z historii wpłynęła na uczestników. Wcześniejsze badania wykazały, że osoba po przeczytaniu artykułu o zdrowiu, będzie szukała porady u znajomego lub członka rodziny, zanim zdecyduje się zmienić zachowanie dotyczące jego zdrowia. Hinnant twierdzi, że informacje o zdrowiu celebrytów mogą ominąć ten krok.

Reklama

"Na podstawie dyskusji uczestników, zaobserwowałyśmy, że możliwe jest, aby informacje o celebrytach zastępowały interpersonalne kontakty. Konsumenci prasy bulwarowej byliby mniej skłonni, aby sprawdzać ze znajomym, czy członkiem rodziny, zanim na podstawie przekazu medialnego dokonają zmiany w zachowaniu zdrowotnym. Obecność gwiazd w informacjach zdrowotnych może zastępować interpersonalny kontakt z czytelnikami" - powiedziała Hinnant.

Oni są tacy jak my

Uczestnicy badania wykazywali, że traktują poważnie zachowania zdrowotne celebrytów, rozważają moralne konsekwencje i biorą pod uwagę okoliczności łagodzące zanim ocenią pewne zachowanie gwiazdy. Według autorki badania czytelnicy są bardziej skłonni zareagować na historię choroby gwiazdy, jeśli doświadczyli czegoś podobnego.

"Informacje, jak gwiazda zachowywała się po porodzie prawdopodobnie wywoła silniejsze reakcje wśród konsumentów, którzy posiadają dzieci. Podobnie, historia uzależnienia gwiazdy może silniej stymulować reakcję u czytelników, którzy byli świadkami podobnych okoliczności. W takich przypadkach, informacje o zdrowiu mogą mieć inny wpływ na tych, którzy czegoś takiego doświadczyli niż na tych którzy nie doświadczyli" - dodaje Hinnant.

Hinnant wierzy, że wiadomości o zdrowiu gwiazd odgrywają ważną rolę w społeczeństwie, ponieważ pobudzają czytelników do dyskusji na temat zdrowia. Badania wykazały, że reakcje na takie informacje są często związane z własnymi doświadczeniami czytelników.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: styl życia | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje