Związek kohabitacyjny: Co to jest?

Kohabitacja, często nazywana "małżeństwem bez papierka", staje się coraz bardziej popularną formułą związku. Co ciekawe, decydują się na nią nie tylko ludzie młodzi, ale także ci, którzy pierwsze uniesienia mają już dawno za sobą. Czym się charakteryzuje tego typu relacja? Do czego się deklarują osoby tego typu związek? Czym kohabitacja różni się od konkubinatu? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Związek może mieć róźne formy
Związek może mieć róźne formy ©123RF/PICSEL

Co to jest kohabitacja?

W kohabitację wchodzą też starsi
©123RF/PICSEL

Pojęcie kohabitacja odnosi się do niezalegalizowanego związku dwojga osób. Poza tym, że dzielą się one radościami i znoszą trudy życia codziennego, mieszkają pod wspólnym dachem. To warunek konieczny. Pewnie też stąd wzięło się potoczne określenie dla tego typu związku, czyli "małżeństwo bez papierka". Wszelkie aspekty życia, takie jak dzielenie się wydatkami, podział domowych obowiązków, podlegają w tego typu układzie indywidualnym ustaleniom.

Kohabitacja ma najczęściej charakter przejściowy, jednakże może być także trwałym związkiem. Wszystko zależy od pary i wzajemnych oczekiwań. Aby jednak układ można było nazwać kohabitacją, poza tym, że para powinna ze sobą mieszkać, muszą ją także łączyć relacje partnerskie oraz seksualne.

Kto decyduje się na związki kohabitacyjne?

Warto ustalić reguły w związku
©123RF/PICSEL

Tego typu związku tworzą przede wszystkim osoby młode, na starcie dorosłego życia, które decydują się na wspólne zamieszkiwanie. Do takiej decyzji mogą skłaniać ich różne sytuacje. Często motywacją jest upewnienie się, czy związek przetrwa próbę czasu i jest na tyle dojrzały, aby można go było zalegalizować. Innym powodem jest oszczędność i możliwość dzielenia niemałych kosztów mieszkaniowych.

Kolejną grupę osób, które wchodzą w związki kohabitacyjne stanowią ci, którzy na swoich barkach noszą już pewne doświadczenia życiowe, np. nieudane małżeństwo. Często nie chcą zawierać kolejnego małżeństwa, zamieszkują ze sobą, określają własne, indywidualne zasady panujące w związku i mniej lub bardziej świadomie wchodzą w kohabitację.

Czym różni się kohabitacja od konkubinatu?

Kohabitacja to forma związku
©123RF/PICSEL

Być może pozostajesz właśnie w relacji damsko- męskiej, której nie przypieczętował dokument zawarcia małżeństwa i zastanawiasz się, do jakiej kategorii zalicza się twój związek? Podstawową różnicę miedzy konkubinatem a kohabitacją stanowi wspólne zamieszkiwanie pary. Jest to główny warunek, aby związek był określony jako kohabitacyjny. W przypadku konkubinatu nie jest on wymagany. Pary konkubenckie mogą pozostawać ze sobą w relacjach seksualnych, partnerskich i przyjacielskich, ale nie muszą ze sobą zamieszkiwać, a tym samym układać swojej wspólnej codzienności.

Warto też zaznaczyć, że definicja związku kohabitacyjnego dopuszcza mieszkanie ze sobą np. tylko w niektóre dni w tygodniu i przez pewien czas.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas