Reklama

Reklama

Życie po rozstaniu

Jest wiele powodów, dla których dochodzenie do siebie po rozstaniu z partnerem jest powolnym i bolesnym przeżyciem.

Poczucie odrzucenia przez wieloletniego partnera tkwi niczym kamień na sercu, przekonanie, że nie stanowi się całości bez partnera potęguje smutek i poczucie straty spowodowane utratą złudzeń, że można było żyć razem długo i szczęśliwie.

Reklama

Jeszcze bardziej bolesny może być fakt przymusowej samotności. Przyzwyczajona byłaś przez lata do budzenia się obok partnera, widywania go kręcącego się po domu - a tu nagle krach! Zostajesz sama! Jak sobie poradzić w życiu, ze sobą? Jak spojrzeć w oczy sąsiadom i znajomym?

A jednak istnieje życie po rozstaniu i może być ono nawet bardziej satysfakcjonujące niż poprzednie. Oczywiście nie dzieje się to natychmiast i bezboleśnie, potrzeba cierpliwości i wysiłku.

Jak polubić siebie w swoim nowym wcieleniu?

Rozkoszować się życiem singla

Czasy się zmieniły i o ile przed dwoma dekadami osoba samotna (czy od początku czy rozwiedziona) narażana była na różne uwagi osób postronnych, o tyle teraz stała się akceptowaną alternatywą w społeczeństwie.

Najważniejsza jednak zmiana zachodzi w umyśle. Samotność może być całkiem produktywnym i szczęśliwym okresem w życiu, jeśli tylko w ten sposób to postrzegamy.

Małżeństwo czy niezalegalizowany, ale stały związek może ograniczać wolność człowieka, nie pozwalać mu rozwijać swych zainteresowań i talentów, mogą się też w nim zdarzać przypadki przemocy fizycznej czy psychicznej, bywa, że jest po prostu monotonne i nudne.

Nagłe nastanie samotności stanowić może punkt zwrotny w rozwoju człowieka. Może on odnaleźć samego siebie, zrozumieć, kim jest jako jednostka, nauczyć się, jak satysfakcjonująco wykorzystywać czas wolny i skierować swoją uwagę na nieznane mu do tej pory zajęcia.

Być szczerym w stosunku do siebie

Będąc w małżeństwie myślałaś, że znalazłaś swoje miejsce w świecie, po rozstaniu twój świat się rozpadł, zastanawiasz się nad swoim celem istnienia. Ważne jest uświadomić sobie, że związek, w którym byłaś, był dla ciebie, a nie ty dla związku. Istniejesz jako jednostka, niezależnie od partnera, z którym dotychczas byłaś. Życie w pojedynkę to coś zupełnie innego niż życie w samotności.

Dopiero w chwili "uwolnienia" przechodzisz test na to, kim naprawdę jesteś. Pierwszym krokiem jest nauczyć się stać o własnych siłach. Nie tylko dbać o siebie, lecz poznać swoje potrzeby, pragnienia, cele, sympatie i antypatie.

Dowiedz się więcej na temat: rozstania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje