13 codziennych nawyków, które cię postarzają

Czy wyglądasz na więcej lat niż masz w rzeczywistości? Jeśli nie podoba ci się to co widzisz w lustrze to może nadeszła odpowiednia chwila aby przeanalizować swoje codzienne nawyki. To co jesz lub sposób w jaki śpisz może dodawać ci lat, a nawet skrócić długość twojego życia. Oto najczęstsze przyczyny szybszego starzenia się oraz sposoby na odwrócenie tego procesu.

article cover
© Photogenica

Robisz wiele rzeczy naraz

© Photogenica

Jeśli twoja lista rzeczy do zrobienia nigdy się nie kończy to stres związany z takim trybem życia może nadwyrężać twój organizm. Wiele osób myśli, że robienie wielu rzeczy naraz jest dobre, jednak rezultat jest taki, że nic nie jest zrobione a poziom stresu wzrasta.

Wiele badań potwierdza, że przewlekły stres jest przyczyną uwalniania się wolnych rodników, które niszczą komórki oraz są odpowiedzialne za proces starzenia. Zamiast wykonywać kilka zadań naraz skup się na jednym z nich i przejść do następnego w momencie skończenia tego pierwszego.

Rzadko odpuszczasz sobie deser

© Photogenica

Oprócz dodawania sobie nadprogramowych kilogramów, twój pociąg do słodyczy może także dodawać wieku twojej twarzy. Cząsteczki cukru łączą się z włóknami białkowymi w każdej naszej komórce co nazywane jest glikacją białek.

Ten szkodliwy proces powoduje utratę blasku, ciemne worki pod oczami, utratę napięcia, opuchliznę, zmarszczki, utratę konturów twarzy oraz powiększenie się rozmiaru porów. Tak więc jeśli chcesz zachować młodzieńczy blask lepiej odstaw smakołyki.

Śpisz mniej niż 5 godzin na dobę

© Photogenica

Mała ilość snu oprócz ciemnych worków pod oczami skraca również długość życia. Optymalną długością snu jest 7 godzin na dobę, tak więc jeśli odczuwasz symptomy niewyspania takie jak brak energii w ciągu dnia, spowolnione myślenie, problemy z koncentracją lub przybieranie na wadze to najlepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsze chodzenie spać.

Uwielbiasz spędzać godziny przed telewizorem

© Photogenica

Urządzenie maratonu oglądania ostatniego sezonu House of Cards to jedno ale regularne przesiadywanie przed telewizorem to co innego. Magazyn „British Journal of Sports Medicine” przeprowadziło badanie na 11 tysiącach Australijczyków w wieku 25 lat i starszych podczas którego naukowcy odkryli, że jedna godzina oglądania telewizji przez osobę dorosłą skraca jej przewidywaną długość życia o 22 minuty. Co więcej osoby, które spędzają średnio 6 godzin dzienne na oglądaniu telewizji żyją 5 lat krócej od tych, którzy jej nie oglądają.

Jednak nie chodzi tu o samo oglądanie telewizji tylko o siedzenie i bycie nieaktywnym. Siedzenie więcej niż 30 minut powoduje, że twój organizm zaczyna odkładać cukier w komórkach przez co wzrasta również ryzyko nadwagi. Jeśli oglądasz telewizje lub siedzisz przy biurku to pamiętaj aby co pół godziny wstać i zrobić sobie przerwę.

Spędzasz większość dnia w pozycji siedzącej

© Photogenica

Zagrożenia wynikające z siedzącego trybu życia są bardzo dobrze udokumentowane. Ludzie spędzający większość swoich dni na krześle są narażeni na większe ryzyko chorób nerek oraz układu sercowo-naczyniowego, raka, a także otyłość.

Według wyników badań przeprowadzonych przez magazyn „British Journal of Sports Medicine” regularne ćwiczenia pomagają zapobiec powyższym problemom zdrowotnym oraz pozwalają wydłużyć życie. Osoby biorące udział w badaniu i ćwiczące 150 lub więcej minut tygodniowo żyły od 10 do 13 lat dłużej od pacjentów nie wykazujących aktywności fizycznej.

Nie używasz kremu pod oczy

© Photogenica

Aby utrzymać zmarszczki pod kontrolą codzienna pielęgnacja cery powinna uwzględniać krem pod oczy. Skóra pod oczami jest cieńsza niż na reszcie twarzy przez co starzeje się szybciej. Utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia w okolicy oczu może odjąć wieku całej twojej twarzy

Najbardziej efektywnymi kremami są te które w swoim składzie zawierają retinol, który jest formą witaminy A. Innymi ważnymi składnikami są emolienty, składniki nawilżające, antyoksydanty, kwas hialuronowy oraz witamina C. Pobudzają one produkcję kolagenu i elastyny, które napinają skórę oraz redukują zmarszczki w okolicy oczu.

Używasz kremu do opalania ale tylko w wakacje

© Photogenica

Załatwianie codziennych spraw czy chodzenie w tę i z powrotem do skrzynki pocztowej może spowodować więcej szkód dla twojej skóry niż spędzenie całego dnia na plaży bez nałożonego ochronnego kremu z filtrem.

Jedną z najważniejszych przyczyn prawie wszystkich widocznych na naszej twarzy oznak starzenia jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Jest ono obecne nawet wtedy kiedy jest pochmurnie i pada. Chroń swoją skórę poprzez stosowanie ochronnych kremów zawsze kiedy wychodzisz na dwór. Eksperci rekomendują aby używać filtrów z SPF od 30 do 50.

Nosisz zbyt dużą ilość makijażu

© Photogenica

Makijaż może postarzać cię w mniej oczywisty sposób niż nałożenie na siebie metalicznego niebieskiego cienia do powiek. Nadmiar makijażu, szczególnie oleistych produktów, może spowodować zapychanie się porów oraz powstawanie wyprysków.

Nadużywanie kosmetyków zapachowych, posiadających w składzie substancje drażniące lub alkohol może wysuszać twoją skórę pozbawiając ją naturalnych olejów oraz doprowadzając do powstawania przedwczesnych zmarszczek. Aby uzyskać więcej informacji skonsultuj się ze swoim dermatologiem.

Śpisz z twarzą w poduszce

© Photogenica

Spanie na brzuchu lub na boku z twarzą wciśniętą w poduszkę może powodować powstawanie zmarszczek oraz przyśpieszyć proces starzenia. Tkanka łączna oraz kolagen znajdujące się w skórze wraz z wiekiem stają się słabsze, więc śpiąc każdej nocy na tej samej połowie twarzy twoja skóra nie będzie się wygładzała i powracała do swojej formy tak szybko jak robiła to kiedy byłaś młodsza.

Linie, które odbiły się na twarzy od poduszki mogą nie zniknąć. Najlepszym rozwiązaniem problemu jest spanie na plecach lub zakup poduszki satynowej, która pozwoli ci na utrzymanie gładkiej skóry na twarzy.

Utrzymujesz swój dom przyjemnie ciepły

© Photogenica

Kiedy na dworze panuje zamieć śnieżna to kuszące jest podkręcenie kaloryferów w całym domu. Jednak kiedy to zrobisz ciepło wyssie z powietrza całą wilgoć, co może spowodować, że skóra stanie się wysuszona co w efekcie przyspieszy proces starzenia.

Zakupienie nawilżacza powietrza pomaga zapobiec przesuszeniu skóry (optymalna wilgotność to 40-60%) oraz jej swędzeniu, zadrapaniu czy łuszczeniu. Według naukowców alternatywą dla nawilżacza może być położenie mokrego ręcznika na kaloryferze lub postawienie miski z zimną wodą w pokoju. Pomoże to w zachowaniu wilgotności powietrza.

Pijesz napoje przez słomkę

© Photogenica

Picie ciemnych napojów przez słomkę zapobiega powstawaniu przebarwień na zębach, jednak tak jak mrużenie oczu prędzej czy później zaskutkuje powstaniem zmarszczek wokół oczu, tak zaciskanie ust może przyczynić się do ich powstania wokół ust. To samo dzieje się podczas palenia papierosów. Aby temu zapobiec pij napoje prosto ze szklanki.

Zniwelowałeś do zera ilość spożywanych przez siebie tłuszczów

© Photogenica

Niektóre tłuszcze są potrzebne do utrzymania młodzieńczego wyglądu i samopoczucia. Zdrowe dla serca kwasy tłuszczowe omega 3, które możemy znaleźć w oleistych rybach takich jak łosoś czy makrela, oraz niektóre orzechy takie jak orzechy włoskie czy siemię lniane, utrzymują skórę jędrną przez co zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

Przy okazji pomagają utrzymać w zdrowiu nasze serce oraz mózg. Academy of Nutrition and Dietetics zaleca aby spożywać ryby co najmniej dwa razy w tygodniu.

Garbisz się

© Photogenica

Garbienie się godzinami przed komputerem może spowodować, że twój kręgosłup przybierze nieatrakcyjną i szkodliwą posturę. Kręgosłup jest w kształcie litery S po to aby nas stabilizować i dawać wsparcie.

Garbienie się powoduje odkształcanie się jego naturalnego kształtu powodując nadmierne obciążenie mięśni, dysków oraz kości. Do tego pojawia się ból, a także zwyrodnienie kręgosłupa jak i trwała jego deformacja. Ćwicz utrzymywanie prawidłowej postawy ciała codziennie. Uszy, ramiona oraz biodra podczas siedzenia powinny być ułożone w jednej prostej linii.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas