3 kroki do zdrowej skóry głowy bez łupieżu

Łupież to uporczywa choroba skóry głowy, która dotyka ponad połowę Polaków. Zaczerwienienie, swędzenie, złuszczanie naskórka w postaci białych płatków osadzających się na włosach i ubraniach spędzają sen z powiek zarówno mężczyznom jak i kobietom bez względu na wiek. Niestety, jest to przewlekła dolegliwość, która powraca. Jednak zastosowanie odpowiednich środków pozwala na zminimalizowanie jej objawów, a także rzadsze nawroty choroby. W sieci można znaleźć wiele sposobów na pozbycie się łupieżu, jednak w tym artykule przeczytasz o trzech propozycjach, które rzeczywiście działają. Już teraz ciesz się zdrową skórą i pięknymi włosami!

article cover
materiały promocyjne

Dietetyczne podstawy

Niechciane objawy łupieżu wywołują grzyby drożdżopochodne Malassezia. Żywią się one łojem, który w naturalnej postaci odżywia i nawilża włosy oraz skórę głowy. Co więcej, ich nadmierne występowanie potęguje także cukier, a dokładnie cukier prosty. Jeżeli zauważyłeś u siebie pierwsze oznaki łupieżu zwróć uwagę na to co jesz. Źródłem cukrów są przede wszystkim słodycze, ale także soki owocowe, dżemy, miód oraz jasne pieczywo. W trakcie zwalczania choroby warto zastąpić je naturalnymi składnikami, w których składzie cukier występuje w minimalnej ilości. Do rozwoju choroby przyczynia się także spożywanie produktów o wysokim stopniu przetworzenia. Chipsy, kostki rosołowe, parówki, mogą wzmagać zaczerwienienie skóry głowy i zwiększać namnażanie naskórka. Aby przywrócić odpowiednie pH i złagodzić objawy należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dorosły człowiek w ciągu dnia powinien spożywać około 2,5 litra dziennie. Jeżeli wydaje się to dla Ciebie zbyt duża ilość, spróbuj pić szklankę wody co godzinę. Dietę należy wzbogacić przede wszystkim o witaminy z grup A, E oraz B. Występują one w takich produktach jak marchew, jarmuż, orzechy, jaja oraz drożdże. Terapię wspomoże także cynk, którego bogactwo znajduje się w wątróbce i żółtkach jaj.

Pielęgnacyjne triki

Nadmierne złuszczanie naskórka przyczynia się do niekorzystnego wysuszania skóry głowy oraz wpływa negatywnie na kondycję włosów. W czasie walki z łupieżem należy zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki je pielęgnujemy. Do pozbycia się białych płatków nie wystarczy zwykły środek z drogerii. Musimy zaopatrzyć się w preparat, który aktywnie zwalczy grzyby Malassezia. Szampon przeciwłupieżowy Nizoral zawiera substancję ketokonazol oddziałującą bezpośrednio na drożdżaki. Dzięki niemu podrażnienie skóry i świąd niemal od razu zostają zredukowane do minimum. Kluczowym w pozbyciu się choroby jest także ograniczenie stosowania środków do stylizacji, które potęgują wysuszanie i złuszczanie naskórka. Należy również zmniejszyć temperaturę powietrza z suszarki oraz wody podczas mycia, tak aby zminimalizować ryzyko podrażnienia. Leczenie łupieżu możesz wspomóc domowymi sposobami. Płukanki z octu lub cytryny doskonale sprawdzą się do oczyszczania skóry głowy i przywrócenia jej potrzebnej świeżości. Jogurt naturalny lub maska wykonana z jajek dodatkowo nawilżą podrażniony skalp. Olejek rycynowy,  herbaciany wykazują się doskonałym działaniem leczniczym, a przy okazji pięknie pachną.

Cenna pomoc specjalisty

Aby skutecznie zwalczyć problem łupieżu, warto zasięgnąć opinii specjalisty w dziedzinie chorób skóry głowy - trychologa. Jest to osoba, która, mimo iż nie jest lekarzem, doskonale łączy wiedzę z dziedziny dermatologii i kosmetologii. Trycholog pomoże Ci ocenić stan Twojej skóry głowy, rozpozna typ łupieżu, z którym się zmagasz i dostosuje odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.  W przypadku konieczności leczenia farmakologicznego skieruje Cię do odpowiedniego lekarza. Trycholog wykonuje proste zabiegi takie jak mezoterapia, która polega na wprowadzaniu w miejsca chorobowe substancji leczniczych, czy też oczyszczanie skóry przy użyciu infuzji tlenowej. Konsultacja ze specjalistą pozwoli Ci dogłębnie zdiagnozować problem i skutecznie ograniczyć występowanie objawów łupieżu.

SKRÓCONA INFORMACJA O PRODUKCIE LECZNICZYM: Nizoral® 20 mg/g, szampon leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: 1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu (Ketoconazolum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: Szampon leczniczy. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest w leczeniu i profilaktyce następujących chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (wcześniej nazywane Pityrosporum): łupieżu owłosionej skóry głowy, łojotokowego zapalenia skóry. Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest także w leczeniu: łupieżu pstrego (wywołanego przez Pityriasis versicolor). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL. Podmiot odpowiedzialny: STADA Arzneimittel AG, Stadastrasse 2-18, 61118 Bad Vilbel, Niemcy.
 
 NIZ/17/12.12.19
 
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas