6 naturalnych sposobów na zdrową skórę

Przewlekłe choroby skóry takie jak egzema, łuszczyca czy wysypki mogą powodować świąd oraz być bardzo irytujące, a nawet wyniszczające. Jednak istnieją naturalne sposoby na ich wyleczenie, bez konieczności używania kremów ze sterydami lub leków na receptę. Wystarczy tylko być świadomym tego, co się je oraz włączyć do swojej codziennej diety odpowiednie zioła. Oto najlepsze sposoby na utrzymanie zdrowej skóry.

Pielęgnacja skóry
Pielęgnacja skóry© Photogenica

Wysypiaj się

Wysypiaj się
© Photogenica

Brak snu może negatywnie wpływać na nadnercza oraz powodować zmęczenie, szczególnie jeśli jesteś pod wpływem innych stresujących czynników. Stres oraz zmęczenie mogą przyczynić się do pogorszenia się zdrowia organów, a przecież skóra jest największym z nich. Większość dorosłych potrzebuje 7-8 godzin snu. Aby poprawić jego jakość, wykonuj codzienne ćwiczenia oraz pij 2 mocno zaparzone kubki herbaty rumiankowej – jeden godzinę przed snem, a drugi chwilę przed nim.

Aloes

Aloes
© Photogenica

Aloes tradycyjnie używany był do łagodzenia poparzeń, jednak jest on również skuteczny podczas leczenia przewlekłych zmian skórnych. Żel aloesowy ochładza stany zapalne skóry oraz nawilża je, co czyni go bardzo przydatnym dla osób cierpiących na łuszczycę.

Aloes jest bardzo łatwy w utrzymaniu. Wystarczy trzymać go w ciepłym pomieszczeniu bez bezpośredniej ekspozycji na słońce oraz unikać jego przelania. Od czasu do czasu możesz uciąć jeden z jego liści i wycisnąć żel na skórę. Alternatywą może być żel zmieszany z odrobiną oliwy z oliwek i przechowywany w słoiku.

Ziołowe olejki

Olejki ziołowe
© Photogenica

Możesz spróbować zaparzyć świeże liście szałwii lub innych ziół takich jak czerwony cedr, tymianek, żywokost czy krwawnik pospolity.

Posiekaj 1 szklankę świeżych liści i dodaj je do szklanki oliwy lub oleju ze słodkich migdałów, lub orzechów włoskich. Następnie gotuj mieszankę na wolnym ogniu przez 20 minut. Odcedź i przelej olej do wanny lub nakładaj go bezpośrednio na zmiany skórne.

Kąpiel w wodorostach

Wodorosty
© Photogenica

Taka kąpiel jest nie tylko relaksująca, lecz także bardzo dobra dla skóry. Przepis na kąpiel pochodzi od Auntie Velma dela Pena. Jest ona pomocna dla osób, które mają suchą łuszczącą się skórę lub cierpią na przewlekły świąd.

Zagotuj duży garnek wody i dodaj do niego od 2 do 4 łyżek suszonych wodorostów (wodorosty morskie, dulse lub inne) i gotuj na wolnym ogniu przez 15 minut. Następnie przelej ciepły płyn do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać minimum 20 minut.

Nagietek

Nagietek
© Photogenica

Nagietek bardzo silnie oddziałuje na różne kondycję skórne. Może być nakładany bezpośrednio na skórę w postaci olejku lub maści. Posiada on właściwości ściągające, przeciwbakteryjne oraz zmiękczające, dzięki czemu skóra staje się jędrna i wygładzona.

Nagietek możesz znaleźć w większości sklepów ze zdrową żywnością lub samemu założyć jego uprawę w słonecznym miejscu na parapecie.

Unikaj balsamów do ciała

Unikaj balsamów
© Photogenica

Kuszące może się wydawać nasmarowanie się balsamem do ciała, jednak powoduje on więcej szkody niż pożytku. Balsamy dostępne w drogeriach, zawierają związki chemiczne takie jak mocznik, ropę naftową, sztuczne barwniki oraz zapachy, które mogą powodować reakcje alergiczne i wysypki. Skutkuje to pogorszeniem się takich dolegliwości jak egzema czy łuszczyca.

Wybierając balsam lub krem do ciała, staraj się wybierać te z naturalnymi składnikami takimi jak olej kokosowy, aloes czy czyste olejki eteryczne. Unikaj produktów zawierającymi ftalany i barwniki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas