Reklama

Reklama

7 grzechów przeciwko pięknej fryzurze

Dbasz i pielęgnujesz, łykasz witaminy i starasz się jak możesz, a twoje włosy nadal są poszarpane i matowe?

Sprawdź, czy nie masz na sumieniu któregoś z poniższych grzechów. Oto 7 podstawowych błędów, których włosy nie przebaczą zbyt łatwo.

Reklama

Niewłaściwa fryzura

Nie chodzi o fryzurę, która jest źle dobrana do twojej twarzy, ale o taką, która szkodzi włosom. Jeśli spinasz je codziennie w bardzo ciasny koczek lub koński ogon - uważaj. To może nadwerężać cebulki włosowe. Włosy w takich fryzurach męczą się, łamią, a po jakimś czasie zaczynają wypadać. Nie oznacza to, że powinnaś w ogóle nie spinać włosów. Jeśli są długie, na noc zwijaj je w koczek - nie będą ocierać się o poduszkę i nie ulegną mechanicznemu uszkodzeniu.

Suszenie suszarką

Suszarka to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie ułożenie jakiejkolwiek fryzury. Pamiętaj jednak, że zbyt częste (czyli codzienne) suszenie włosów suszarką może naruszyć ich strukturę i doprowadzić do osłabienia cebulek. Kiedy tylko to możliwe, pozwalaj swoim włosom schnąć spokojnie w temperaturze pokojowej. Jeśli musisz posłużyć się suszarką, suszenie zawsze rozpoczynaj od nasady włosa - końcówki ucierpią wtedy mniej. Pamiętaj też, aby modelowanie zaczynać dopiero wtedy, gdy włosy są niemal zupełnie suche.

Zbyt gorliwa pielęgnacja

Tak, tak. Poświęcając włosom zbyt wiele uwagi możemy osiągnąć skutek przeciwny od zamierzonego. Dotyczy to szczególnie rozczesywania i szczotkowania. Choć poradniki naszych babć zalecały jak najczęstsze szczotkowanie włosów, które miało rzekomo poprawiać ukrwienie skóry głowy, najnowsze badania wykazują, że im częściej czeszemy włosy, tym więcej ich tracimy. Nie znaczy to oczywiście, że mamy się nie czesać w ogóle. Warto przyjrzeć się jednak akcesoriom, których do tego używamy i natychmiast zastąpić metalowe szczotki wykonanymi z naturalnego włosia albo z drewna.

Drastyczne zmiany koloru

Jeśli zdecydowałaś się ufarbować włosy, zawsze wybieraj kolor, który rożni się od twojego naturalnego najwyżej o 2-3 tony. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do znacznego pogorszenia kondycji włosów. Pamiętaj również, że rozjaśnianie włosów niszczy je znacznie bardziej niż przyciemnianie, a włosy farbowane powinno się pielęgnować kosmetykami przeznaczonymi specjalnie do tego celu. Choć farbowanie włosów w domu jest znacznie tańsze niż wizyta u fryzjera, przy większych zmianach powinnaś jednak oddać się w ręce specjalisty.

Zbyt dużo kosmetyków

W przypadku pielęgnacji włosów powinna obowiązywać reguła złotego środka. Jeśli użyjesz jednocześnie odżywki do spłukiwania, odżywki bez spłukiwania, płynnego jedwabiu, pianki, żelu i lakieru, twoje włosy na pewno nie poczują się lepiej.

Ciężkie kosmetyki do stylizacji nie tylko obciążają nadmiernie włosy, przyczyniając się do ich osłabienia i wypadania, ale często także je przesuszają, powodując, że stają się one szorstkie i łamliwe. Wiele z nich zawiera substancje z grupy nierozpuszczalnych w wodzie silikonów, które osadzają się u podstawy włosa, powodując jego znaczne osłabienie.

Prostownice, lokówki, trwała ondulacja

Chociaż trwała ondulacja jest już na szczęście passe, jej miejsce zajęły fryzury z prostych włosów, które wymagają użycia żelazka fryzjerskiego czyli tzw. prostownicy. Prostownice i lokówki elektryczne mogą naruszyć strukturę włosa, ponieważ - w przeciwieństwie do poczciwych suszarek - stykają się z nim bezpośrednio.

Jeśli koniecznie musisz używać tych wynalazków codziennie, postaraj się o dobry balsam do prostowania włosów i mleczko ochronne. Warto również zainwestować w sprzęt najwyższej jakości o sprawdzonej opini.

Słońce i solarium

Niestety, uszkodzenie włosa spowodowane przez promieniowanie UV jest nieodwracalne. Jeśli więc mamy zamiar opalać się przez dłuższy czas, warto wmasować we włosy i skórę głowy kilka łyżek stołowych oleju sezamowego. Olej sezamowy zawiera naturalny czynnik chroniący przed słońcem SPF (sun protection factor). Zapewnia włosom ochronę i pozwala zredukować uszkodzenia słoneczne. Dla wzmocnienia efektu można wymieszać olej sezamowy z dziesięcioma kroplami oleju z nasion marchewki, jest on wspaniałym źródłem przeciwutleniaczy.

(sb)

Dowiedz się więcej na temat: włosy | fryzury | uroda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje