A kysz pryszczu!

Dojrzewanie wiąże się z burzą hormonalną. Dziecięca, dotąd nieskazitelna skóra staje się nagle chropowata, błyszcząca, ma ziemisty kolor, pojawiają się na niej zaskórniki i pryszcze.

Dojrzewająca skóra wymaga specjalnej pielęgnacji
Dojrzewająca skóra wymaga specjalnej pielęgnacjiThetaXstock

U osób z rodzinnymi predyspozycjami do łojotoku nie można przedsięwziąć terapii genowej. U młodzieży w okresie dorastania lekarze nie ingerują w zmiany hormonalne, gdyż jest to przejaw naturalnego, fizjologicznego procesu dojrzewania płciowego. Jednak zwłaszcza w tym okresie, a czasem przez wiele kolejnych lat istotne znaczenie ma niwelowanie objawów ubocznych łojotoku.

Łagodzenie objawów łojotoku zaczynamy rozwiązywać już w trakcie mycia skóry. Warto sięgnąć po preparaty myjące nowej generacji - tzw. "mydła bez mydła". Posiadają one kwaśne pH 5,5 (podobnie jak nasza skóra), dzięki czemu minimalizują podrażnienia i przesuszenie skóry. Dobrze byłoby, gdyby preparat myjący posiadał również dodatkowe związki odtłuszczające skórę, czyli absorbujące tłuszcze, np. wyciągi z minerałów morskich, składniki błota Morza Martwego.

W przypadku skóry tłustej i mieszanej warto wspomóc działanie czynników myjących peelingiem, którego popularność w ostatnich latach znacznie wzrosła. Peeling zapewni złuszczenie martwych komórek naskórka, łącznie z zanieczyszczeniami, częściowo udrożni ujścia gruczołów łojowych, oczyści pory skóry, przyspieszy redukcję przebarwień pozapalnych, a w konsekwencji - doda skórze blasku i świeżości. Skóra łojotokowa, często z tendencją do zmian zapalnych i nadkażeń bakteryjnych, zasadniczo źle znosi peelingi mechaniczne. Wyjątek stanowią peelingi mechaniczne z regularnymi mikrosferami (np. polietylenowymi kuleczkami), nie powodujące podrażnień.

Użycie właściwego toniku to krok, który zapewni skórze złagodzenie podrażnień i utrwali jej właściwe pH. Do skóry tłustej polecane są toniki łagodne, bez zawartości alkoholu, dodatkowo wzbogacone o związki absorbujące łój. Tonik przygotowuje skórę do aplikacji kremu - głównego preparatu kondycjonującego skórę. U osób z łojotokiem krem powinien mieć konsystencję lekką, np. emulsji lub żelu. Jego działanie powinno być dwuetapowe. Z jednej strony powinien normalizować wydzielanie gruczołów łojowych i absorbować nadmiar łoju, zabezpieczając skórę przed nadmiernym błyszczeniem przez dłuższy okres czasu.

Z drugiej strony, powinien (pamiętajmy, że dla wielu osób jest to ostatni krok rannej pielęgnacji skóry) zabezpieczać naszą cerę przed niekorzystnym wpływem środowiska, np. promieniowaniem UV.

Wypróbuj:

Seria dla nastolatek Nivea Visage Young: żel do mycia twarzy, tonik, żel-krem, peeling.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas