Babcine sposoby na piękne włosy

Stan naszych włosów stanowi odzwierciedlenie kondycji całego organizmu. A na zły stan tego, co na głowie, wpływać może wiele czynników – stres, zaburzenia gospodarki hormonalnej, zbyt intensywna pielęgnacja lub źle dobrane kosmetyki. Jeśli twoim problemem są słabe i zniszczone włosy nie musisz od razu wydawać fortuny na drogie zabiegi. Przedstawiamy kilka babcinych sposobów na pielęgnację skóry głowy i włosów z wykorzystaniem produktów znajdujących się niemal w każdym domu.

Tradycyjne metody pielęgnacji włosów nadal aktualne
Tradycyjne metody pielęgnacji włosów nadal aktualne123RF/PICSEL

W jajkach znajduje się mnóstwo składników odżywczych, które mogą być ratunkiem dla włosów farbowanych, rozjaśnianych i przesuszonych przez suszarkę czy prostownicę. Enzymy zawarte w surowym jajku są doskonałym sposobem na walkę z przetłuszczającymi się włosami. Żółtko jest bogate w tłuszcze, zawiera w sobie żelazo, fosfor, witaminę A, witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz witaminę E i beta-karoten, które są utleniaczami. Białko stanowi doskonały nawilżacz. Sposób użycia jajka zależy od rodzaju naszych włosów. Osoby z włosami normalnymi mogą do pielęgnacji używać całego jajka. Dla włosów suchych i łamliwych bardzo dobre jest żółtko, które wciera się we włosy i pozostawia na 20-30 minut. Do jajka można dodać 2 łyżki oleju rycynowego, odrobiny nafty kosmetycznej lub soku z cytryny. Następnie maseczkę taką należy zmyć z głowy chłodną wodą, a potem przemyć włosy lekkim szamponem.  Zabieg taki stosuje się raz (w przypadku stosowania samego żółtka) lub dwa razy w miesiącu (gdy stosujemy samo białko).

Produkty mleczne ratunkiem dla zniszczonych włosów
Produkty mleczne ratunkiem dla zniszczonych włosówGetty Images/Flash Press Media

Przesuszone włosy, zniszczone zabiegami kosmetycznymi lub pozbawione blasku możemy wzmocnić stosując produkty mleczne, takie jak śmietana lub jogurt. Produkty te, bogate w kwasy mlekowe, oczyszczą pory skóry, zapewniają blask i gładkość. Jogurt naturalny jest źródłem witamin  B1, B2, B6 i B12 . Jest bogaty w cynk, białko i wapń. Jogurt można zmieszać z żółtkiem jajka i ze zmiksowanym na papkę bananem, który odbuduje barierę ochronną skóry głowy. Taką maseczkę należy trzymać na głowie około 15 minut, a następnie spłukać, a włosy  dokładnie umyć szamponem. Zabieg ten można powtarzać co 2 tygodnie.

Na łupież – sok  z cytryny
Na łupież – sok z cytrynyGetty Images/Flash Press Media

Doskonały sposobem na walkę z łupieżem jest olej z oliwek oraz sok z cytryny. Łupież, czyli choroba spowodowana złą dietą, stresem czy zmianami klimatu, to złuszczający się zrogowaciały naskórek. Procesowi rogowacenia może towarzyszyć łojotok. Płukanie włosów sokiem z cytryny jest sposobem znanym od lat. Dawniej, włosy myto szarym mydłem, które charakteryzuje się odczynem zasadowym niekorzystnym dla naszej skóry. Płukanka z soku cytryny i octu zmieniała pH włosów na kwaśny, czyli taki, jaki charakteryzuje zdrową skórę głowy. Cytryna, ponadto, wypłukuje z głowy łuski łupieżu, a włosy stają miękkie i bardzo lśniące. Dodatkowo sok z cytryny rozjaśnia włosy i wypłukuje kolor (np. zbyt mocną farbę). Aby przygotować miksturę do płukania należy wycisnąć cytrynę, przygotować oliwę z oliwek i wodę. Sok z cytryny, 2 łyżki oliwy z oliwek oraz trochę wody należy dokładnie wymieszać i wmasowywać w umytą wcześniej skórę głowy. Po 25 minutach maseczkę należy zmyć szamponem.

Na łupież – sok  z cytryny
Na łupież – sok z cytrynyGetty Images/Flash Press Media

Stosowanie płukanek piwnych jest sposobem na piękne włosy, który stosuje laureatka Oscara, znana brytyjska aktorka Catherine Zeta-Jones. W piwie znajduje się chmiel, zboża, witaminy z grupy B, olejki eteryczne, garbniki i flawonoidy. Ma ono działanie wzmacniające, zmniejsza również przetłuszczanie się włosów. Jest stosowane do produkcji szamponów oraz odżywek, ponieważ przyspiesza podziały zachodzące w cebulkach włosowych oraz łagodzi podrażnienia skóry głowy. Aby przygotować płukankę piwną należy przygotować pół szklanki piwa i odstawić je na kilka godzin, by alkohol wyparował. Do piwa można dodać łyżeczkę oleju rycynowego lub surowe jajko. Miksturę taką zostawia się na włosach przez około 20 minut, a następnie zmywa się zimną wodą. Innym sposobem na wzmocnienie włosów jest miód. Stosować go można w postaci maseczki (2 łyżki miodu wymieszane z 3 łyżkami oliwy z oliwek) lub płukanki (1 łyżka miodu rozpuszczona w litrze wody). Włosy po wypłukaniu w płukance miodowej będą lśniące i gładkie.

Moc ziół
Moc ziółGetty Images/Flash Press Media

Skrzyp polny, rumianek i aloes to rośliny, które mogą bardzo pomóc w poprawieniu kondycji włosów.  Skrzyp polny jest doskonałym lekarstwem na wypadanie włosów oraz odbudowania ich struktury. Można  go stosować w formie płukanki (trzy łyżki skrzypu zalewamy trzema szklankami wrzątku), lub wywaru do picia (1 łyżka suszonego skrzypu rozpuszczona w wodzie pita kilka razy w ciągu dnia). Rumianek pomaga zwalczać łupież i przetłuszczanie się włosów. Stosuje się go jako płukankę (1 łyżka suszonego zioła zalana 1 litrem wrzątku) po każdym myciu głowy. Natomiast aloes znany jest ze swoich właściwości nawilżających. Można zrobić z niego maseczkę ze zmiksowanych liści z jedną łyżką miodu i ½ szklanki wody. Maseczkę pozostawia się na głowie na około 15 minut, a następnie dokładnie spłukuje.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas