Reklama

Reklama

Chroń włosy przed słońcem

Lato to czas, w którym bardziej niż w jakimkolwiek innym sezonie, należy zadbać zarówno o kondycję skóry, paznokci jak i włosów. Czy wiesz, jakim zabiegom powinnaś poddawać swoje pasemka włosów, aby skutecznie ochronić je przed letnim słońcem?

Letnie "niebezpieczeństwa"

W sezonie letnim wpływ ostrych, drażniących promieni słonecznych stanowi największe zagrożenie dla zdrowia włosów. Z tego względu najprostszym, a jednocześnie najbardziej polecanym rozwiązaniem jest noszenie odpowiedniego nakrycia głowy. Godne polecenia będą zwłaszcza różnego rodzaju kapelusze z szerokim rondem, włosy skutecznie ochroni przed wpływem promieni słonecznych również kolorowa chusta.

Czasami, w celu ochrony pasm przed szkodliwym działaniem słońca, moczymy włosy w wodzie. To błąd. Największym spośród wszystkich "letnich niebezpieczeństw" jest połączenie promieni UV z chlorowaną i słoną wodą. Zarówno sól, jak i chlor mogą bowiem wywołać silne podrażnienie skóry głowy. Poza tym taka mieszanka przyczynia się do przyspieszenia reakcji chemicznych, zachodzących wewnątrz włosów. Woda spłukuje z ich powierzchni hydrolipidową powłoczkę ochronną, tym samym ułatwiając promieniom słonecznych dostanie się do wnętrza włosa. Skutkiem tego procesu jest rozpoczęcie reakcji utleniania. Powstałe podczas jej przebiegu wolne rodniki przyczyniają się do uszkodzenia wewnętrznej struktury włosa, niszczą one wiązania znajdujące się pomiędzy łańcuchami keratynowymi. Proces ten można z powodzeniem porównać do reakcji, jaka ma miejsce w trakcie zabiegu chemicznego rozjaśniania kosmyków.

Reklama

Efektem procesu jest między innymi zmiana koloru pasm na zdecydowanie jaśniejszy. Niemniej jednak nie powinien być to dla nas powód do zadowolenia. Zdrowe pasma posiadają bowiem w swoim wnętrzu zawartość substancji określanej, jako melanina. Jest to naturalny pigment, którego zadaniem jest między innymi ochrona kosmyków przed działaniem negatywnych, zewnętrznych czynników, takich jak między innymi wpływ ostrego słońca. W momencie wypłowienia barwy pasm obniżeniu ulega także poziom melaniny, a tym samym spada odporność włosów. Takie kosmyki charakteryzują się naruszoną strukturą, w związku z czym tracą one naturalny połysk, stają się matowe, o wiele łatwiej ulegają splątaniu.

Ochrona delikatnej struktury włosów

Jak w takim razie należy chronić włosy przed słońcem? Przede wszystkim unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Wyeliminowanie czynnika powodującego niebezpieczeństwo do zdrowej struktury włosa - a więc noszenia kapelusza czy chusteczki - z pewnością przyniesie pożądane rezultaty. To jednak nie wszystko.

Oprócz noszenia ochronnego nakrycia głowy warto używać właściwych produktów kosmetycznych. Na rynku dostępne są już produkty z linii opracowanych specjalnie z myślą o przeciwsłonecznej ochronie pasm. W ich składzie zawarte zostają specjalne filtry, które w praktyce są odpowiednikami filtrów, jakie znaleźć można w kremach przeznaczonych do opalania. Specjalne linie przeciwsłoneczne - w odróżnieniu od kosmetyków tradycyjnych - zawierają w swoim składzie zdecydowanie wyższe stężenie substancji pielęgnacyjnych, takich jak między innymi odżywcze ceramidy. Do zadań tego rodzaju produktów zaliczyć należy także ochronę skóry głowy przed możliwością ewentualnego podrażnienia, jak i efekt nawilżenia - tak samych włosów, jak i wspomnianej już skóry głowy.

Jak stosować kosmetyki przeciwsłoneczne

Czy kosmetyki do włosów o działaniu przeciwsłonecznym należy stosować na takiej samej zasadzie, jak tradycyjnych szamponów czy też odżywek? Nie do końca. W praktyce bowiem ilość aplikacji tego typu produktów może być większa, niż kosmetyków używanych na co dzień. Tuż po kąpieli słonecznej, jak i po kąpieli w chlorowanej wodzie, należy kosmyki umyć szamponem ochronny co najmniej dwa razy.

W przypadku odżywki ważne jest, by nie trzymać jej na włosach krócej, niż to zaleca producent. Produkt powinien bowiem przeniknąć do wnętrza włosa. W przypadku, kiedy zostanie on przedwcześnie spłukany, kosmyki nie mają szans na odpowiednią regenerację. Wówczas uzyskany efekt pod postacią wygładzenia czy dodania włosom blasku - nawet, jeśli będzie on dla nas satysfakcjonujący - na dłuższą metę nie przyniesienie oczekiwanych rezultatów.

Kosmetyki z serii przeciwsłonecznej to nie tylko szampony i odżywki do włosów. Kilka razy w tygodnia (dwa, do trzech razy) zaleca się również stosowanie odżywczych maseczek do włosów. Ten rodzaj kosmetyków ma na celu łagodzenie szkód, jakie na strukturze włosa pozostawić może wpływ promieni słonecznych. Przeciwsłoneczne maski do włosów odżywiają pasma i ułatwiają ich rozczesywanie. Poza tym w składzie większości dostępnych na rynku produktów, znajdują się ceramidy. Substancje te silnie regenerują włókna włosów. Wybierając maski przeciwsłoneczne warto zwrócić uwagę również na to, by zawierały one hydropeptydy, które z kolei optymalizują nawilżenie w strukturze kosmyków.

Zbawienny wpływ na zdrowie i dobrą kondycję włosów wywierają również ekstrakty i wyciągi roślinne, np. ekstrakt pozyskiwane ze słonecznika.

Handsome Men

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy