Chroni skórę podczas upału przez 8 godzin. Wybierz ten z dopiskiem "50"

Krem z filtrem powinien być obowiązkowym punktem naszej codziennej pielęgnacji przez cały rok. Nawet podczas chłodnych i pochmurnych miesięcy promienie słoneczne negatywnie działają na naszą skórę i przyczyniają się do jej szybszego starzenia. Ale jaki krem zapewni nam najlepszą ochronę? Na co zwrócić uwagę wybierając tego typu kosmetyk?

Jeśli nie masz pewności czy wybrany przez ciebie krem z filtrem zapewni twojej skórze wystarczającą ochronę, warto sprawdzić, jaki mamy fototyp skóry.
Jeśli nie masz pewności czy wybrany przez ciebie krem z filtrem zapewni twojej skórze wystarczającą ochronę, warto sprawdzić, jaki mamy fototyp skóry.123RF/PICSEL

Dla wielu z nas wymarzony wypoczynek kojarzy się z błogim lenistwem na plaży, a złota opalenizna jest oznaką udanego urlopu. Warto jednak pamiętać, że nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych ma negatywne skutki nie tylko dla naszej urody, ale i zdrowia. Emitowane przez słońce promieniowania UVA i UVB odpowiedzialne są nie tylko za powstawanie zmarszczek i plam pigmentacyjnych, ale przede wszystkim zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów skóry.

Oba te promieniowania oddziaływują na naszą skórę nawet w pochmurne, jesienno zimowe dni. Co więcej, kiedy przebywamy w pobliżu nasłonecznionego okna również jesteśmy narażeni na ich negatywne działanie. Dlatego tak ważne jest, aby używać kremów z filtrem SPF codziennie, a nie tylko wtedy kiedy planujemy spędzić długie godziny na plaży.

Jak działają promienie słoneczne na naszą skórę?

Słońce emituje promieniowanie świetlne o różnej długości fal w tym m.in. promieniowanie kosmiczne, promieniowanie gamma, promieniowanie rentgenowskie czy promieniowanie ultrafioletowe UV (składające się z UVC, UVB oraz UVA). Na szczęście najniebezpieczniejsza część promieniowania jest filtrowana i zatrzymywana przez atmosferę. Nadal jednak dociera do nas promieniowanie UVA i UVB, które mają istotny wpływ na nasz organizm.

  • promieniowanie UVB - jest w 70 proc. zatrzymywane przez naskórek. Pozostałe 20 proc. dociera do głębszych warstw naskórka, a 10 proc. do górnych warstw skóry właściwej. To właśnie promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za opaleniznę i poparzenia słoneczne oraz zwiększone ryzyko wystąpienia raka skóry.
  • promieniowanie UVA - od 20 do 30 proc. tego promieniowania dociera do głębszych warstw skóry właściwej. Jest ono odpowiedzialne za starzenie się skóry i prowadzi do tworzenia się wolnych rodników, które atakują struktury komórkowe i DNA. Również ma działanie rakotwórcze, ale w mniejszym stopniu niż UVB.
Poziom ochrony w dużej mierze zależy od fototypu naszej skóry
Poziom ochrony w dużej mierze zależy od fototypu naszej skóry 123RF/PICSEL

Wpływ słońca na skórę

Promieniowanie UV jest na liście jednych z głównych przyczyn szybszego starzenia się skóry. Co więcej, nadmierna ekspozycja na słońce ma zarówno krótkotrwałe skutki, jak i takie, które ujawniają się dopiero po latach.

Wśród najczęściej wymienianych szkód, jakie promienie UV wyrządzają naszej skórze, są:

  • powstawanie zmarszczek i pogłębianie się już istniejących
  • zmniejszenie poziomu kolagenu i elastyny
  • utrata jędrności skóry
  • przesuszenie
  • przebarwienia
  • poparzenia
  • zwiększone ryzyko wystąpienia raka skóry
Upewnij się, że wiesz, na czym polega bezpieczne opalanie
Upewnij się, że wiesz, na czym polega bezpieczne opalanie123RF/PICSEL

Czym są i jak działają filtry SPF?

To właśnie brak naturalnej, skutecznej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem sprawił, że stworzono kosmetyki z filtrami. Ich zadaniem jest “filtrowanie" zarówno promieni UVA jak i UVB. Zdolność kosmetyków do filtracji definiowana jest za pomocą wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej SPF (Sun Protector Factor), a jego wysokość powinna zostać wybrana w zależności od fototypu skóry, intensywności promieni słonecznych, itp.

Jaką ochronę zapewniają poszczególnej wysokości filtry?

  • SPF 6 -10 niska ochrona
  • SPF 15 - 25 średnia ochrona
  • SPF 30 - 50  wysoka ochrona
  • SPF 50+  bardzo wysoka ochrona

Wskaźnik ochrony SPF określa jak długo możemy bezpiecznie przebywać na słońcu po uprzednim zastosowaniu danego kosmetyku. Bezpiecznie - czyli do momentu pojawienia się rumienia na skórze.

Bez nałożenia kremu z filtrem nasza skóra może przebywać na słońcu bez ochrony przez około 10-15 minut. Po upływie tego czasu pojawia się rumień. Przy stosowaniu filtrów czas ten wydłuża się o wartość SPF. Tak więc w warunkach laboratoryjnych stosując SPF 30 nasza skóra, chroniona jest przez 5 godzin, a przy SPF 50 przez około 8 godzin.

Oczywiście są to dane laboratoryjne i przy normalnym zastosowaniu czas ten ulega znacznemu skróceniu, chociażby przez kontakt z wodą, potem, pocieranie ręcznikiem. Dlatego będąc na plaży, w ogrodzie czy w górach warto aplikować filtry co 2-3 godziny. Na co dzień tego typu kosmetyk wystarczy nałożyć tylko raz.

Jak wybrać odpowiedni SPF dla siebie

Wybierając krem z filtrem, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, minimalny poziom ochrony zalecany przez dermatologów to SPF 30. Na skórę twarzy najlepiej jest jednak wybierać SPF 50. Drugą ważną cechą, na którą musimy zwrócić uwagę przy wyborze kremów z filtrem jest ochrona zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Oba rodzaje promieniowania są szkodliwe, dlatego warto postawić na kosmetyk, który zapewni ochronę przed każdym z nich.

Powszechnie popełnianym błędem jest używanie preparatu ze zbyt niskim filtrem
Powszechnie popełnianym błędem jest używanie preparatu ze zbyt niskim filtrem123RF/PICSEL

Jeśli nie masz pewności czy wybrany przez ciebie krem z filtrem zapewni twojej skórze wystarczającą ochronę, warto sprawdzić, jaki mamy fototyp skóry.

Fototyp jest rodzajem odpowiedzi na działanie promieni słonecznych. Istnieje sześć fototypów, które określone są w zależności od karnacji, koloru włosów, obecności piegów, podatności na poparzenia słoneczne lub szybką opaleniznę.

  • Fototyp I: mlecznobiała skóra, zawsze ulega poparzeniom, nigdy się nie opala, bardzo liczne piegi.
  • Fototyp II: skóra jasna, zawsze ulega poparzeniom, może się lekko opalać, liczne piegi.
  • Fototyp III: skóra jasna do oliwkowej, często ulega poparzeniom, zawsze się opala (opalenizna jasna do średniej), możliwe piegi.
  • Fototyp IV: skóra oliwkowa, rzadko ulega poparzeniom, zawsze się opala (opalenizna brązowa), brak piegów.
  • Fototyp V: skóra brązowa, nigdy nie ulega poparzeniom, zawsze się opala (opalenizna bardzo ciemna), brak piegów.
  • Fototyp VI: skóra czarna, nigdy nie ulega poparzeniom, brak piegów.

Jak więc widzimy, im jaśniejszy fototyp, tym wyższą ochronę przeciwsłoneczną powinniśmy stosować, aby nie zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień posłonecznych.

Domowe maseczki z witaminą C - jak je zrobić?Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas