Reklama

Reklama

Co powoduje rumień i wypryski?

Zawsze miałam problemy z cerą. Jest płytko unaczyniona, z popękanymi naczynkami, a do tego często pojawiają się na niej wypryski. Jednak ostatnio w ogóle nie mogę sobie z nią poradzić. Skóra zaczęła mnie piec, jest ściągnięta i wysuszona. Do tego pojawił się rumień. Miewam przekrwione oczy. Co mi dolega? Jak się leczyć? Marta z Kurzętnika

Opisane objawy mogą świadczyć o występowaniu trądziku różowatego. Przy tego typu cerze to dość częsty problem. Ich zaostrzenie może być związane z zaburzeniami w przewodzie pokarmowym, np. zakażeniem bakterią H. pylorii oraz stosowaną dietą, np. nadmiarem nabiału z mleka krowiego.

Niestety, trądzik różowaty jest schorzeniem przewlekłym i nie da się go całkowicie wyleczyć. Ale można znacznie poprawić stan skóry. Stosuje się leki miejscowe i doustne (antybiotyki, środki przeciwzapalne i przeciwalergiczne, niekiedy izotretinoinę).

Reklama

Innym powodem problemów z cerą może być zakażenie pasożytem nużeńca. Wykrywa się go w badaniu mikroskopowym zeskrobin ze skóry (ok. 20 zł). Schorzenie leczy się preparatami metronidazolu doustnie i miejscowo przez wiele tygodni.

Aleksandra Gontarek-Jagielska, dermatolog

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: kurz | problemy z cerą

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy