Cztery domowe sposoby na podrażnioną skórę po goleniu
Golenie za pomocą maszynki albo żyletki jest szybkim sposobem na pozbycie się niechcianego owłosienia. Niestety, jeśli ostrze jest tępe albo używa się go wielokrotnie, mogą powstać na skórze podrażnienia. Dyskomfort potęguje brak zmiękczania zarostu, co prowadzi do powstawania zadrapań, skaleczeń, swędzącej wysypki i opuchlizny. Jeśli pomimo ostrożności występują podrażnienia, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby, które szybko je załagodzą i przyspieszą regenerację skóry. Po co warto sięgnąć? Jak wykorzystać do tego celu domowe sposoby?
Aloes
Aloes jest rośliną doniczkową, którą chętnie uprawiamy w naszych domach. Zawarty w nim miąższ ma działanie regenerujące skórę. Jeśli po goleniu pojawiły się podrażnienia, wystarczy wmasować go i pozostawić na kilka godzin. Zawarte w nim witaminy A oraz E szybko regenerują naskórek, zmniejszają stan zapalny oraz ułatwiają gojenie.
Ogórek
Świeże ogórki są dostępne w sklepach przez cały rok i można je wykorzystać do zniwelowania podrażnień na skórze. Warzywa zawierają dużo wody oraz witamin (E i A), które, podobnie jak w aloesie, wspomagają regeneracje skóry. Jeśli powstałe podrażnienia są niewielkie, wystarczy przyłożyć do nich plasterki ogórka i pozostawić na kilkanaście minut. W przypadku większych, ogórka można posiekać albo zetrzeć na tarce o dużych oczkach, a powstałą papkę nanieść bezpośrednio na skórę.
Olej kokosowy
Olej kokosowy w ciągu ostatnich kilku lat zyskał na popularności, dzięki zawartym w nim nienasyconym kwasom tłuszczowym omega-3 oraz omega-6. To także bogactwo witamin A, E, K, które są rozpuszczalne w tłuszczach, co sprawia, że lepiej się wchłaniają. Jeśli na skórze powstały podrażnienia po goleniu, wystarczy posmarować je cienką warstwą oleju kokosowego i pozostawić na kilkanaście minut, a następnie spłukać ciepłą wodą.
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy często wykorzystywany jest w kuchni do marynat oraz jako dodatek do sałatek i past kanapkowych. Okazuje się również przydatny w pielęgnacji skóry, dzięki zawartości prowitaminy A (czyli beta-karotenu). Niewielkie podrażnienia można posmarować nawilżonym octem płatkiem kosmetycznym (trzy razy dziennie). Większe i bolesne zmiany można pielęgnować roztworem specyfiku i wody (w stosunku 1:1).