Czy tatuaż może być dla nas niebezpieczny?
Piękny rysunek na skórze dla wielu osób może wydawać się niezwykle atrakcyjny. Czasami związane są z nim jednak niebezpieczne skutki uboczne, o których zwykle nie jesteśmy informowani. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na niesamowity tatuaż, warto dowiedzieć się, jakie konsekwencje dla naszego zdrowia będzie mieć ta decyzja. Twórcy tatuażów zwykle wykorzystują maszynę elektryczną z jednorazowymi igłami, które wstrzykują kolorowy tusz w dolne warstwy skóry właściwej. Jest to konieczne, ponieważ górna warstwa naskórka nie zachowałaby kolorów, które uległy by przez to szybkiemu usunięciu. Z tego też powodu tusz osadzany jest w dolnej warstwie skóry, przez co niezwykle trudno jest później usunąć tatuaż.
Dlaczego może być on niebezpieczny?
Warto przede wszystkim zwrócić uwagę, czy salon tatuażu zatwierdzony jest przez odpowiednie instytucje w twoim kraju. Zagwarantuje to, że pracujący w nim specjaliści posiadają odpowiednie kwalifikacje, wykorzystywane instrumenty i produkty są najwyższej jakości i podejmowane są wszystkie niezbędne środki, aby uniknąć zakażenia takimi chorobami jak np. HIV, tężec, zapalenie wątroby, które przenoszą się za pośrednictwem krwi.
Tatuaże mogą stać się przyczyną wielu dolegliwości skórnych, takich jak ziarniniaki (zapalenie spowodowane przez reakcję autoimmunologiczną) i keloidy. Reakcje zapalne lub alergiczne mogą pojawić się niespodziewanie, nawet po kilku latach od wykonania tatuażu. Należy również unikać tatuaży, które ukrywają pieprzyki - może to w przyszłości utrudnić prawidłowe badanie skóry, gdy pojawi się ryzyko wystąpienia choroby i powikłań nowotworowych.
W jaki sposób skutecznie zapobiec powikłaniom?
Nawet jeśli salon tatuażu został zatwierdzony przez odpowiedni organ służby zdrowia, nadal powinniśmy na własną rękę upewnić się, czy przestrzegane są w nim wszystkie środki ostrożności, które pomagają uniknąć zarażenia chorobami l. Sprawdź koniecznie, czy salon korzysta z nowych, jednorazowych igieł w przypadku każdego klienta. Warto również potwierdzić, że zużyte pojemniki z tuszem są prawidłowo usuwane - mogą stać się one potencjalnym źródłem zakażenia.
Upewnij się, że zakład posiada odpowiednie urządzenia do sterylizacji wszystkich narzędzi, a wszystkie jego powierzchnie są regularnie czyszczone środkami dezynfekującymi. Osoba wykonująca tatuaż powinna umyć ręce mydłem antybakteryjnym i używać jednorazowych rękawiczek lateksowych. Dobry salon powinien zapewnić nam również poradnik, informujący nas jak dbać o tatuaż w celu jego zachowania i uniknięcia infekcji. Powinieneś dokładnie omówić wszystkie te kwestie, zanim zdecydujesz się na zabieg.
Zapamiętaj…
Zanim umieścisz coś niezmywalnego na własnej skórze, upewnij się, że na pewno tego chcesz. Późniejsze pozbycie się tatuażu będzie bardzo kosztowne i niezwykle bolesne. Zabieg ten może pozostawić nas również z brzydką blizną w miejscu tatuażu. Bardzo wiele osób postanowiło pozbyć się starych tatuaży z powodu komplikacji zdrowotnych, jakie pojawiły się po ich wykonaniu.
Należy także wziąć pod uwagę kilka dodatkowych kwestii. Zwiększenie masy ciała może spowodować, że tatuaż rozciągnie się i zniekształci. Ten sam problem dotyczy również ciąży. Z tego też powodu kobiety powinny unikać tatuowania się w okolicach piersi i brzucha.
Nowoczesne alternatywy
Mamy dobrą wiadomość dla osób, które chcą mieć tatuaż, ale nie mają pewności, czy w przyszłości nadal będzie się im podobał. Istnieją tusze biodegradowalne, które zawierają mniejsze ilości substancji toksycznych. Są one również zdecydowanie łatwiejsze to usunięcia niż tradycyjny tusz. Jedyną wadą tych środków jest fakt, że są one zdecydowanie droższe.
Bardzo ważne jest, aby przed wykonaniem tatuażu zadbać o jakość tuszu. Oszczędzanie przy wykonaniu zabiegu może skończyć się bardzo kosztowną kuracją - zwłaszcza jeśli pojawią się powikłania, które wymagać będą pomocy medycznej lub konieczności usunięcia tatuażu. Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do zanieczyszczenia tuszu:
- Zastosowanie zanieczyszczonych składników podczas produkcji.
- Sam proces produkcyjny, który naraża produkt na zanieczyszczenie.
- Antyhigieniczne praktyki, które zanieczyszczają pojemniki z tuszem.
- Zastosowanie wody, która nie została prawidłowo przygotowana do rozcieńczania tuszu.
- Zastosowanie tuszu, dla którego minęła data ważności.