Daj się skórze dobrze napić...

Substancje, które mogą wzmacniać barierę skóry, to m.in. te, które wzmacniają nawodnienie skóry, podkreśla dr n. med. Agnieszka Bańka-Wrona. Jednak sztuką jest nie tylko nawodnić skórę, ale również zatrzymać tę wodę na dłużej.

Nie wystarczy skórze dostarczyć wody, trzeba ją w skórze zatrzymać
Nie wystarczy skórze dostarczyć wody, trzeba ją w skórze zatrzymać123RF/PICSEL

"Jeśli zatrzymamy wodę w skórze, komórki będą mogły doskonale spełniać swoje funkcje. To są wszystkie substancje, które tworzą barierę na jej powierzchni i te substancje, które budują spoiwo międzykomórkowe" - wyjaśnia dr n. med. Agnieszka Bańka-Wrona.

Jak podkreśla ekspert, skóra jest naszą tarczą ochronną, codziennie narażoną na różne szkodzące jej czynniki. "Skóra musi być jak mur chiński. Czynników, z którymi się zmaga jest bardzo dużo, ona musi je odpierać, jest pierwszą barierą. Wszyscy wiemy o szkodliwym działaniu promieniowania słonecznego, ale również smog negatywnie wpływa na kondycję skóry, co potwierdzają badania kliniczne. Cząsteczki smogowe drażnią skórę, mogą przenikać przez jej powierzchnię, jeśli ta bariera nie jest wystarczająco szczelna, mogą powodować stany zapalne i wyrządzać podobne szkody jak promieniowanie słoneczne, powodować podrażnienia, przebarwienia, zaczerwienienia" - ostrzega ekspert.

Dodaje, że każda skóra, niezależnie od rodzaju potrzebuje nawilżenia. Taka pielęgnacja nie tylko przyczynia się do poprawy jej kondycji - elastyczności, jędrności, ale również zdrowia. Eksperci z laboratoriów Vichy wskazują na dwa kluczowe dla skóry składniki - wodę termalną bogatą w minerały i kwas hialuronowy.

"Kwas hialuronowy to znana od lat substancja nawilżająca, higroskopijna - wiążąca wodę. Jednak nie wystarczy skórze dostarczyć wody, trzeba ją w skórze zatrzymać. Właśnie, dlatego kwas hialuronowy jest skórze potrzebny, pozwala tę wodę zatrzymać. Natomiast minerały, one wspomagają budowanie spoiwa międzykomórkowego. Z jednej strony kwas hialuronowy, który nawilża komórki, sprawia, że są napięte, ściśle do siebie przylegają, a z drugiej strony minerały, które wzmacniają spoiwo międzykomórkowe, uszczelniają jeszcze bardziej tą przestrzeń pomiędzy komórkami. W ten sposób wzmacniają naturalną barierę skóry" - wyjaśnia dermatolog. (PAP Life)

autor: Monika Dzwonnik

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas