Dermatolodzy radzą, jak dbać o stopy jesienią

Skóra na stopach jest wrażliwa, a pory roku, podczas których chowamy je na wiele godzin w obuwiu, mogą szczególnie niekorzystnie odbić się na jej wyglądzie. Aby tak się nie stało, warto poznać sprawdzone sposoby ekspertów od pielęgnowania stóp i leczenia wszelkiego rodzaju dolegliwości dotykających tej części ciała.

Odpowiednia pielęgnacja pięt jest ważna również jesienią i zimą
Odpowiednia pielęgnacja pięt jest ważna również jesienią i zimą123RF/PICSEL

Popękana i wysuszona skóra na stopach to dość powszechne zjawisko, na które wpływa szereg czynników. Nie jest bez znaczenia między innymi także i pora roku. Szczególnie jesienią i zimą możemy dostrzec, że skóra na stopach jest znacznie przesuszona, łuszczy się i pęka.

"Pękające pięty pojawiają się, gdy dochodzi do przerwania bariery skórnej" - wyjaśnia w NBC News dermatolog Samer Jaber. "Może to być spowodowane stanem chorobowym, takim jak łuszczyca lub egzema, lub może wystąpić, gdy skóra jest bardzo sucha" - dodaje.

Wśród innych czynników wymienia również wiek. Skóra z wiekiem staje się bowiem cieńsza, mniej elastyczna. Nie bez znaczenia jest też i aura, która może sprzyjać pogorszeniu kondycji skóry na stopach, zwłaszcza przesuszeniu. Dlatego jesienią i zimą, kiedy stopy skrywamy pod ciepłym kocem i puchatymi skarpetkami, warto zadbać o ich właściwą pielęgnację.

"Największym błędem jest próba samodzielnego usunięcia złuszczającej się skóry, albo za pomocą narzędzi, co może prowadzić do infekcji, albo środków kosmetycznych, co może powodować jeszcze większe podrażnienia skóry" - ostrzega na łamach "Women's Health" podiatra Jennifer Tauber.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą domowe kąpiele stóp na bazie naturalnych składników, które łagodnie pielęgnują i wygładzają skórę. Wystarczy raz na tydzień rozpuścić w niewielkiej ilości wody trzy łyżki sody oczyszczonej i w takiej miksturze moczyć stopy przez około 10 minut. Taki zabieg nie tylko pomaga w pozbyciu się zrogowaciałej skóry, ale ma też działanie bakteriobójcze i antygrzybiczne.

Laureatka dwóch „Oscarów” – Cate Blanchett to piękna i zadbana kobieta. Jej naturalna uroda olśniewa fanów od lat. Gdy pojawiła się na czerwonym dywanie w butach odsłaniających palce u stóp, wśród mediów zawrzało. Czy aktorka nie zwraca uwagi na stan swoich paznokci?
Magda Gessler to osobowość telewizyjna i wybitna restauratorka. Kobieta prowadzi intensywny tryb życia. Jednocześnie dogląda swoich restauracji i pracuje przy tworzeniu najlepszych programów kulinarnych w Polsce. Jest stałym gościem na czerwonych dywanach i krajowych wydarzeniach kulturalnych, podczas których prezentuje się w oryginalnych kreacjach. Niestety, noszone przez lata wysokie obcasy i buty na koturnie zdecydowanie pogorszyły wygląd jej stóp.
Meg Ryan znana jest z ról sympatycznych i entuzjastycznych kobiet, których losy przedstawiane są głównie w hollywoodzkich komediach romantycznych. Na co dzień Meg preferuje mniej dziewczęce wcielenie. Ubiera raczej ciemne, proste w kroju ubrania, unika makijażu i biżuterii. Nic więc dziwnego, że nie zwraca także uwagi na stan swoich stóp.
Kourtney Kardashian jest najniższą członkinią celebryckiej rodziny znanej z reality show „Z kamerą u Kardashianów”. Kobieta urodziła trójkę dzieci, a jej figura wciąż prezentuje się perfekcyjnie. Jednak Kourtney również nie należy do ideałów. Fani często zwracają uwagę na jej nienaturalnie małe stopy.
+7

Nawet z pozoru tak mało inwazyjny zabieg, jak peeling, może okazać się drażniący, szczególnie jeśli nasza skóra jest wrażliwa.

"Większość peelingów do stóp wykorzystuje różne rodzaje kwasów, aby spowodować złuszczanie się górnych warstw skóry. Podczas gdy łagodny kwas u kogoś, kto nie ma wrażliwej skóry, może spełniać swoją funkcję, silniejsze stężenie kwasu lub użycie peelingu do stóp na wrażliwej skórze może powodować skutki uboczne, takie jak zaczerwienienie, ból i uszkodzenie skóry" - dodaje dermatolog dr Rajani Katta.

Noszenie syntetycznych skarpet sprzyja poceniu się stóp oraz namnażaniu się bakterii. W konsekwencji pięty są suche i popękane
Noszenie syntetycznych skarpet sprzyja poceniu się stóp oraz namnażaniu się bakterii. W konsekwencji pięty są suche i popękane123RF/PICSEL

Zatem jeśli zamierzamy usunąć zrogowaciały naskórek, bezpieczniej jest sięgnąć po środki pielęgnacyjne zawierające mocznik. Można również wykorzystać delikatne tarki do stóp.

"Używanie pilnika do stóp po prysznicu lub kąpieli może być świetnym sposobem na uniknięcie zrogowaceń, odcisków lub pęknięć. Jeśli jednak pilnik ma ostre zakończenia, istnieje ryzyko skaleczenia lub zadrapania. Celem jest usunięcie starej, martwej skóry, ale pozostawienie zdrowej warstwy nienaruszonej, aby chronić przed infekcją" - podkreśla tymczasem dermatolog dr Desai Solomon.

Do regularnej pielęgnacji warto również włączyć produkty głęboko nawilżające. W tym celu doskonale sprawdzą się kosmetyki z wazeliną, gliceryną, masłem shea, olejkiem migdałowym lub jojoba i produkty zawierające witaminę E. Te składniki bardzo skutecznie zapobiegają utracie wilgoci. Ich działanie można dodatkowo wzmocnić, aplikując produkt na noc i nakładając na stopy bawełniane skarpetki, praktykując wieczorne spa dla stóp.

Poza samą pielęgnacją warto również zwrócić uwagę na jeszcze jeden, bardzo istotny, aspekt. Jesienią i zimą należy wybierać skarpetki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna lub wełna, zamiast mieszanek syntetycznych, aby stopy były wolne od potu i bakterii.

"Materiały takie jak bawełna i wełna są naturalnie bardziej chłonne i te właściwości odprowadzania wilgoci są niezwykle ważne w miesiącach zimowych"- konkluduje Solomon.

INTERIA.PL/ PAP Life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas