Dlatego wyglądamy na starszych i przygnębionych. Jak pozbyć się opuchlizny pod oczami?

Opuchlizna pod oczami to widok, który nie napawa optymizmem. Patrzymy w lustro i stwierdzamy, że wyglądamy na starszych, zmęczonych i posępnych. Choć zjawisko to nie utrudnia codziennego funkcjonowania, może poważnie wpływać na samopoczucie i obniżać samoocenę. Jak pozbyć się worków pod oczami? Wiele zdziałamy dzięki domowym sposobom.

Brak odpowiedniej pielęgnacji skóry pod oczami dodaje nam lat
Brak odpowiedniej pielęgnacji skóry pod oczami dodaje nam latMichael Heim123RF/PICSEL

Nie tylko brak snu, czyli przyczyny obrzęków pod oczami

Opuchlizna pod oczami może mieć różne źródła. Winna bywa genetyka oraz naturalne procesy związane ze starzeniem się skóry. Wraz z wiekiem skóra staje się cieńsza i traci elastyczność. Worki pod oczami mogą być objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, w tym chorób tarczycy, wątroby, nerek czy układu krążenia. Zastoje limfy w tkankach często jednak wynikają z naszych codziennych nawyków. Warto im się przyjrzeć, by chociaż częściowo wyeliminować najpowszechniejsze błędy.

  • Zatrzymywanie płynów w organizmie to prosta droga do powstawania obrzęków — również w okolicach oczu. Temu stanowi sprzyjają nie tylko zmiany hormonalne, ale też dieta bogata w sól, spożywanie alkoholu i nadmiar kofeiny. Mało różnorodny jadłospis, ubogi zwłaszcza w witaminę C, K oraz żelazo też ma w tym swój udział.
  • Zmęczenie i brak snu bardzo szybko dają o sobie znać w postaci opuchlizny. Dodatkowo skóra wydaje się bardziej blada, przez co jeszcze uwydatnione zostają naczynia krwionośne i cienie pod oczami.
  • Zmęczenie oczu, wynikające z wielogodzinnej pracy przy komputerze czy czytania przy kiepskim oświetleniu, również będzie objawiać się obrzękami i pogorszeniem skóry w tym newralgicznym miejscu.
  • Zdarza się, że obrzęk jest wynikiem reakcji alergicznej. W takim przypadku zwykle doskwiera również uczucie swędzenia i pieczenia.
Odmładzająca, napinająca skórę maseczka do twarzyInteria DIY

Zioła na opuchliznę pod oczami

Zastanawiając się nad tym, jak pozbyć się worków pod oczami, warto uzupełnić naturalną apteczkę. Wiele powszechnie dostępnych ziół ma działanie przeciwobrzękowe i ściągające. Bez problemu można znaleźć roślinne preparaty w sklepach zielarskich i aptekach w formie suszonej. Do produktów o największej skuteczności w walce z obrzękami należą:

  • rumianek pospolity,
  • kwiat lipy,
  • arnika górska,
  • kasztanowiec zwyczajny,
  • chaber bławatek.
Worki pod oczami mogą pojawić się niezależnie od wieku
Worki pod oczami mogą pojawić się niezależnie od wieku123RF/PICSEL

Uszczelnianą i uelastyczniają naczynia krwionośne, widoczne zmniejszając obrzęki. Jak robić okłady na opuchnięte oczy? Torebkę z ziołami lub łyżeczkę surowca zalej szklanką gorącej wody. Poczekaj, aż napar ostygnie i nabierze mocy, następnie przełóż do lodówki. Kompresy najlepiej działają na zimno. Nałóż torebki lub waciki nasączone naparem na powieki i zostaw na 15 minut. Regularne przeprowadzanie kuracji poprawi stan skóry i jednocześnie będzie stanowić przyjemny moment relaksu.

Patent z zamrażarki

Jeśli zależy ci na czasie, możesz wykonać delikatny masaż kostką lodu. Natychmiastowe chłodzenie szybko pobudzi krążenie krwi, zmniejszając opuchliznę pod oczami. Jeśli temperatura nie będzie zbyt przyjemna, lód owiń miękką chusteczką. Dzięki prostemu zabiegowi skóra staje się bardziej elastyczna i odzyskuje ładny koloryt.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas