Do czego można wykorzystać ałun?

Ałun to naturalny minerał, który nazywany jest "kamykiem po goleniu". Używany był bowiem dawniej do łagodzenia podrażnień, hamowania krwawienia i gojenia ran po zacięciu. Ałun to również naturalny antyperspirant, który eliminuje przykry zapach spod pach. Wyparły go specjalne, drogeryjne środki, jednak w ostatnim czasie znów zaczyna wracać do łask. Ałun z powodzeniem może być alternatywą dla tradycyjnych dezodorantów, zawierających alkohol i parabeny. Bardzo pomaga m.in. w walce z opryszczką i uporczywym trądzikiem. Ten mineralny kamień nie podrażni i nie wysuszy skóry. Przy tym jeden kryształ może posłużyć nam przez długi czas. Podpowiadamy, do czego jeszcze można wykorzystać ałun.

Ałun w sztyfcie
Ałun w sztyfcie©123RF/PICSEL

Na podrażnienia po goleniu

Ałun na podrażnienia po goleniu
©123RF/PICSEL

Ałun to minerał w postaci kryształu, będący związkiem kwasu i dwóch zasad. W kosmetyce wykorzystywany jest ałun glinowo-potasowy, który składa się z potasu, glinu i siarki. Minerał ten ma właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i odkażające. Sprawia, że skaleczenia, otarcia i drobne ranki szybciej się goją. Ałun działa też ściągająco, zmniejsza pory i powoduje skurcz naczyń krwionośnych. Przez to hamuje krwawienie. Idealnie więc nadaje się do łagodzenia podrażnień i skaleczeń po goleniu. Kryształ ałunu dostępny jest zazwyczaj w postaci sztyftu lub kostki. Obie formy używa się tak samo. Moczymy ałun i pocieramy nim podrażnione miejsca. Można też zmoczyć skórę i przykładać suchy ałun. Po użyciu ałun powinien być wypłukany i wysuszony, żeby nie popękał.

Naturalny dezodorant

Naturalny dezodorant
©123RF/PICSEL

Właściwości antybakteryjne ałunu pozwalają na wykorzystanie go w formie dezodorantu antyperspiracyjnego. Na fragmencie skóry, który potrzemy ałunem, nie rozwijają się bakterie. A to one są przyczyną przykrego zapachu potu spod pach. Ałun może więc zastąpić drogeryjne dezodoranty, pełne konserwantów, parabenów i alkoholu. Mineralny kryształ jest o wiele bardziej bezpieczny, nie wysusza skóry i nie wywołuje alergii. Nie pozostawia też śladów na ubraniu i jest bezzapachowy. Ponadto wystarczy nam na długo, gdyż wolno się zużywa. Można zastosować go również do zmniejszania potliwości stóp. Drogerie oferują przeznaczony do tego ałun w talku. W sklepach można znaleźć również ałun w sprayu, co ułatwi stosowanie go jako dezodorantu.

Ałun na trądzik i ukąszenia owadów

Ałun w postaci kryształu i proszku
©123RF/PICSEL

Ałun może być też stosowany do łagodzenia wyprysków, trądziku i opryszczki ze względu na swoje działanie antyseptyczne. Pomaga szybciej zagoić zmiany skórne i nie zatyka porów. Twarz można przecierać namoczonym kryształem, lecz najlepiej wykorzystać do tego ałun w proszku. Idealnie sprawdzi się maseczka z ałunu. Dwie łyżki sproszkowanego kryształu mieszamy z trzema białkami jaj. Gdy uzyskamy piankową konsystencję, odstawiamy na kilka minut, a następnie nakładamy na twarz. Zmywamy po 15 minutach. Ałun świetnie też minimalizuje zaczerwienienia i swędzenie po ukąszeniu komarów. Można nim również płukać jamę ustną, w celu wyleczenia afty (proszek zmieszany z wodą).

Jak widać, ałun ma sporo zastosowań, warto więc mieć go w swoim domu. Cena ałunu różni się w zależności od formy, waha się od 8 do 20 zł. Nawet jeśli, wydaje nam się drogi, to pamiętajmy, że starczy nam na długi czas. Nie wolno też stosować ałunu codziennie, gdyż zawiera szkodliwe dla zdrowia aluminium (glin). Nie wiadomo, ile glinu dostaje się do organizmu, podczas używania ałunu, są to raczej śladowe ilości. Jednak najlepiej nie używać go zbyt często.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas