Domowe pilingi pomogą pozbyć się tłuszczyku
Te niedrogie zabiegi sprawią, że kuracja wyszczuplająca będzie skuteczniejsza. Pachnące składniki kosmetyków dodatkowo zadbają o skórę i poprawią samopoczucie.
Zasada działania pilingów z drobinkami jest bardzo prosta. Mechanicznie usuwają zrogowaciałe komórki zalegające na powierzchni skóry. Dzięki temu jest ona lepiej przygotowana na przyjęcie składników dostarczanych jej w balsamach oraz żelach wyszczuplających. Takie oczyszczanie ciała pilingiem warto wykonywać chociaż raz w tygodniu. Preparat stosujemy na wilgotną skórę - pod prysznicem lub w trakcie kąpieli. Dokładnie masujemy ciało, aż lekko się zaróżowi. Potem spłukujemy i już nie używamy mydła ani żelu.
Zalety słodkich mikstur
Pilingi cukrowe są mniej popularne niż te z solą. Tymczasem to one działają wyjątkowo delikatnie. Można je więc bez obaw stosować nawet do skóry suchej, wrażliwej, zaczerwienionej. W czasie prysznica słodkie drobinki stopniowo się rozpuszczają, nie drażniąc skóry i pomagając jej się zregenerować. Do zabiegu polecany jest szczególnie cukier trzcinowy, bo zawiera składniki mineralne. Doskonały duet pilingujący to cukier i olej ze słodkich migdałów, idealny dla skór wymagających.
Z cukrem i kwiatami
Odmładza i relaksuje
Piling z różanymi lub lawendowymi płatki to eliksir młodości, który wygładza i przyspiesza regenerację osłabionej skóry. Dodatkowo kwiatowe składniki działają aromaterpeutycznie, koją zmysły i poprawiają nastrój.
Przygotowanie: Mieszamy 2-3 garści cukru i garść suszonych płatków róży lub lawendy. Zalewamy wybranym olejem (migdałowym, słonecznikowym, oliwą z oliwek), aby powstała papka. Na koniec możemy dodać łyżkę płynnego miodu. Dobrze mieszamy.
Z cukrem i cynamonem
Redukuje cellulit
Pobudzające krążenie i rozgrzewające właściwości cynamonu pomogą usunąć nadmiar wody i wzmocnią oczyszczające działanie pilingu.
Przygotowanie: Do miseczki wsypujemy 2-3 garści cukru i rozrabiamy z odrobiną oleju na papkę. Dosypujemy łyżkę sproszkowanego cynamonu i mieszamy.
Z cukrem i kakao
Nadaje skórze ładny koloryt
Smakowity proszek zawiera bogactwo cennych dla urody witamin (np. A, E, F) i minerałów (np. wapń, cynk). Zmieszany z cukrem wzmacnia skórę i nadaje ciału zdrowy odcień.
Przygotowanie: 2-3 garści cukru łączymy z dwoma łyżkami kakao. Dodajemy łyżkę naturalnego (płynnego) miodu. Po odrobinie dolewamy tyle mleka (najlepiej pełnotłustego), aby piling miał konsystencję gęstej papki.
Zalety słonych mikstur
Słone kryształki mają silne działanie ścierające, dzięki czemu skutecznie pobudzają krążenie krwi oraz pomagają pozbyć się toksyn z tkanek. Dlatego pilingi solne są wskazane, gdy skóra utraciła jędrność (np. u pań dojrzałych), jest zmęczona, z nitkami rozstępów. Takie zabiegi mają także działanie terapeutyczne, ponieważ łagodzą objawy alergii, łuszczycę, łojotok, trądzik. Znakomicie też relaksują oraz uspokajają zmysły. Wszystko to zasługa zawartych w soli mikroelementów, które skóra przyswaja w trakcie zabiegu. Oprócz soli morskiej godne polecenia są sole z polskich uzdrowisk np. bocheńska.
Z solą i olejkiem z pomarańczy
Zwalcza stres i łojotok
Ten aromatyczny wyciąg z wytłaczanych na zimno owocowych skórek łagodzi napięcia nerwowe i rozładowuje stres po całym dniu, skutecznie ułatwiając zasypianie. Słony masaż pachnący pomarańczami dodatkowo dezynfekuje skórę mieszaną oraz skłonną do łojotoku.
Przygotowanie: Kryształki soli (2-3 garści) rozrabiamy z odrobiną śmietanki. Dodajemy 6-10 kropli olejku i papką masujemy skórę.
Z solą i werbeną
Koi stany zapalne
Piling z dodatkiem suszonych listków podziała uspokajająco (np. przed snem) oraz pomoże złagodzić drobne dolegliwości mięśni, np. po wielkanocnych porządkach. Werbena ma bowiem działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Przygotowanie: Roztarte na proszek listki werbeny (ok. garści) mieszamy z solą. Dodajemy dowolny olej oraz sok z połowy cytryny.
Z solą i miętą
Daje uczucie lekkich nóg
Przyjemny chłodek, jaki to zioło zostawia na skórze, to zasługa mentolu (mięta jest bogata w tę substancję). Usprawnia on przepływ krwi i limfy w tkankach, co zmniejsza uczucie obrzmienia nóg oraz dolegliwości związane z naczynkami.
Przygotowanie: Do zabiegu można użyć suszonej mięty (ok. garści) lub olejku miętowego (ok. 10 kropli). Mieszamy je z solą (2-3 garści), dodajemy olej lub śmietankę.