Domowe sposoby na trądzik

Twoja skóra to twój przyjaciel. Lubisz ją, a ona lubi ciebie. Chroni cię i dosłownie składa w całość. By się odwdzięczyć, starasz się o nią dbać i zapobiegać wszelkim uszkodzeniom. Nagle, pewnego pięknego dnia, pojawia się on – trądzik. Twoja cera zaczyna cię drażnić, nie podobasz się sobie i desperacko poszukujesz wybawienia, stosując chemiczne preparaty oczyszczające, w tym drogie peelingi. Te, jedynie podrażniają twoją skórę i wzmagają wydzielanie się łoju, który jest przecież głównym sprawcą zamieszania. Jak wiadomo, istnieją różne odmiany trądziku. Niektóre z nich wymagają specjalistycznego leczenia dermatologicznego, ponieważ żadne inne sposoby nie pomagają. Osoby z łagodną odmianą trądziku również powinny zasięgnąć porady specjalisty, który najprawdopodobniej zaleci stosowanie lżejszych preparatów. Obecnie, coraz więcej dermatologów uważa, że terapie przeciwtrądzikowe powinno wzmacniać się naturalnymi sposobami, które nie wychodzą z łask i wciąż są skuteczne. Kilka z nich znajdziesz w tym artykule.

article cover
©123RF/PICSEL

Ocet jabłkowy

©123RF/PICSEL

Ocet jabłkowy, jak i same jabłka doskonale sprawdzają się jako preparaty na trądzik. Przede wszystkim dlatego, że zabijają bakterie, które go wywołały. Ocet jabłkowy równoważy także pH skóry, hamując rozwój bakterii.

Powyższe produkty charakteryzują się również działaniem ściągającym. Pozwalają pozbyć się zaskórników i zmniejszają wydzielanie się łoju. Nie należy jednak przesadzać z ich stosowaniem. Gruczoły łojowe mogą się zbyt bardzo uaktywnić, co może przyczynić się do powstania wyprysków.

Żeby na własnej skórze przekonać się o przeciwtrądzikowych właściwościach octu jabłkowego, przygotuj zabieg oczyszczający. To bardzo proste. Na wacik nanieś niewielką ilość octu i delikatnie wmasuj w wypryski. Czynność powtarzaj kilka razy dziennie, myjąc twarz po każdym zabiegu. Po zakończeniu koniecznie nawilż skórę.

Z jabłek natomiast możesz przygotować maseczkę. Potrzebne będzie ci do tego jedno jabłko, które musisz zetrzeć, a powstałą papkę nałożyć na twarz. Zabieg powinien trwać około 20 minut.

Maska z cynamonu i miodu

©123RF/PICSEL

Miód jest klejący, a cynamon ostry. Można zatem twierdzić, że te produkty nie są trafnie dobrane do walki z trądzikiem. Okazuje się jednak, że ich działanie dla trądziku jest zabójcze! Cynamon ma właściwości antybakteryjne, przez co zapobiega ich namnażaniu. Z kolei miód to naturalny antybiotyk, która usuwa resztki bakterii ze skóry. Z miodu i cynamonu zaleca się przygotowanie oczyszczającej maseczki.

Potrzebne będą:

• 2 łyżki miodu

• 1 łyżeczka cynamonu

Wykonanie:

Dokładnie wymieszaj miód z cynamonem. Stworzą one rodzaj pasty, którą następnie nałożysz na twarz. Nanoś ją niewielkimi partiami, szczególnie tam, gdzie pojawia się najwięcej wyprysków. Maseczkę pozostaw na 15 minut. Przed jej nałożeniem dokładnie umyj i osusz twarz.

Drożdże

©123RF/PICSEL

Jedną ze znanych i stosowanych jeszcze przez nasze babcie metod anty-trądzikowych jest kuracja drożdżami. Do leczenia wyprysków można je wykorzystywać na dwa sposoby. W formie maseczki lub drożdżowego napoju. Maseczkę zaleca się przygotowywać z tzw. drożdży piekarniczych.

Jak przygotować maseczkę?

Niewielką ilość drożdży (około 10 gramów) rozgnieć wraz z wodą. Następnie odstaw papkę na około 10 minut. Oczyszczającą maseczkę należy nałożyć na zmiany trądzikowe na twarzy i na ciele. Czas zabiegu nie powinien przekroczyć godziny. Następnie zmyj maseczkę ciepłą wodą. Ten domowy sposób na trądzik należy powtarzać co dwa dni, przez najwyżej pięć tygodni. Jeśli po tym czasie nie nastąpi żadna poprawa, należy skorzystać z pomocy lekarza.

Kuracja drożdżami w formie pitnej wykorzystuje wyciąg z drożdży piwowarskich. Drożdże należy zalać przegotowaną, ale zimną wodą i je posłodzić. Preparat należy przechłodzić przez kilka godzin, a następnie wypić – jedną szklankę na dzień. Taki rodzaj kuracji powinien trwać około 10 dni.

Drożdżowe terapie sprawdzają się u osób, u których trądzik występuje w mało zaawansowanym stadium. Nie mogą jej stosować cukrzycy oraz osoby uczulone na ten produkt.

Cebula i czosnek

©123RF/PICSEL

Warzywami, które doskonale walczą z trądzikiem są cebula i czosnek. To dlatego, że zawierają duże ilości polifenoli oraz flawonoidów. Substancje te działają przeciwzapalnie i zapobiegają chorobowym zmianom skórnym, wywoływanym przez promienie ultrafioletowe. Warzywa, które zawierają dużo przeciwutleniaczy (jak np. cebula) pomagają utrzymać dobrą kondycję skóry. Cebula posiada również właściwości bakteriobójcze, szczególnie sprawdzające się w walce z trądzikiem. Obok zaburzeń hormonalnych, bakterie są głównym czynnikiem powodującym wypryski trądzikowe. W cebuli znajduje się również tzw. chrom – pierwiastek śladowy, który uczestniczy w trawieniu tłuszczów i białka. Chrom eliminuje również bakterie odpowiedzialne za stany zapalne porów. Warto zatem jeść cebulę, najlepiej surową lub przygotowywać z niej maseczki i okłady na miejsca zmienione trądzikowo. Podobne zabiegi można wykonywać również z czosnku.

Jogurt i mleko

©123RF/PICSEL

Niektórzy uważają, że mleko i nabiał mają właściwości wzmagające trądzik. Warto jednak dodać, że tylko wtedy, gdy dostarczmy je do organizmu jako pożywienie. Zawarte mleku hormony mogą powodować różnego rodzaju zmiany skórne. Zastosowane jako maseczka lub maść, powodują natomiast odwrotny efekt – leczniczy. Mleko lub jogurt naturalny doskonale leczą łagodzą zaczerwienianie i blizny powstałe na skutek wyprysków. Poprawiają koloryt skóry i wygładzają ją. By przygotować maseczkę z nabiału potrzebujesz:

• 50 mililitrów mleka

• 100 mililitrów jogurtu naturalnego

• jedną łyżeczkę miodu naturalnego

Przygotowanie

Składniki dokładnie ze sobą wymieszaj, a powstałą maseczkę odstaw do lodówki na 20 minut. Dzięki temu nabiał się ze sobą połączy, a miód idealnie go scali. Maseczkę nanoś na twarz po wieczornej kąpieli. Zabieg powinien trwać około 15 minut. Następnie zmyj maseczkę ciepłą wodą. Twoja skóra od razu stanie się gładsza i doskonale nawilżona.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas