Domowe sposoby na uczulenie na twarzy
Uczulenie na twarzy to częsty skutek kontaktu z alergenem, którym może być produkt spożywczy (np. mleko czy orzechy), nowy kosmetyk czy pyłki roślin lub kurz. Z pewnych względów u niektórych osób układ immunologiczny wywołuje wtedy stan zapalny. Zazwyczaj obserwuje się go na skórze. Na twarzy pojawia się w postaci czerwonych plam, grudek, pęcherzyków czy kaszki. W takiej sytuacji kluczowe jest wyeliminowanie alergenu z otoczenia. Ulgę w dolegliwościach skórnych przyniosą domowe metody, jeśli jednak po 2-3 dniach nie ma poprawy, należy zgłosić się do lekarza.
Żel aloesowy na wysypkę na twarzy
Aloes ma zbawienny wpływ na skórę - zawiera wiele substancji bioaktywnych, które przyspieszają regenerację skóry, łagodzą stany zapalne i działają antybakteryjnie. Przywracają też naturalne pH skóry i poprawiają ukrwienie. Dzięki temu skutecznie łagodzą świąd i zaczerwienienie. Najlepsze właściwości wykazuje żel pozyskany bezpośrednio z aloesu. Dla lepszego efektu łyżkę żelu można zmieszać z 2 kroplami rumiankowego olejku eterycznego. Ma on silne właściwości przeciwzapalne i przyspiesza gojenie się ran. Tak powstały krem wystarczy nałożyć na twarz na kilkanaście minut, a następnie spłukać wodą. Szybko poczujemy ulgę.
Maseczka z płatków owsianych złagodzi objawy alergii
Płatki owsiane są składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry. Nic dziwnego - działają przeciwzapalnie, regenerująco i nawilżająco. Przyspieszają gojenie się ran i owrzodzeń i stymulują odbudowę naskórka. Dlatego w przypadku uczulenia na skórze warto przygotować z nich naturalną maseczkę. Jest ona szczególnie polecana do cery wrażliwej i alergicznej. Do jej przygotowania potrzebujemy 3 łyżek płatków, które moczymy w 2 łyżkach ciepłego mleka. Po chwili powinna powstać gęsta papka - nakładamy ją na twarz na 15-20 minut, a następnie spłukujemy letnią wodą. Maseczkę można stosować dwa razy dziennie.
Maseczka z ogórka i banana na uczulenie na twarzy
Podrażnienia i stan zapalny skóry zmniejszymy też za pomocą maseczki z ogórka i banana. Banany zawierają duże ilości witaminy A i E, dzięki czemu przyspieszają regenerację skóry i błyskawicznie ją nawilżają. Owoce te są również bogatym źródłem cynku, który działa przeciwzapalnie i regenerująco. Z kolei ogórki działają oczyszczająco i odświeżająco, niwelują obrzęki, zaczerwienienie i przywracają prawidłowe pH skóry. Połowę obranego ogórka i połowę banana wystarczy pokroić, a następnie zblendować na gładką masę i nałożyć na twarz na kilkanaście minut, a następnie spłukać letnią wodą.