Domowe sposoby na usuwanie kaszaków

Kaszaki to podskórne torbiele, które tworzą się na skutek uszkodzenia i zablokowania gruczołów łojowych lub mieszków włosowych. Zmiany powstają najczęściej na twarzy, szyi, owłosionej skórze głowy i plecach. Kaszaki nie są groźne dla zdrowia, ale stanowią problem natury estetycznej. Zwykle nie wymagają interwencji dermatologa, ale czasami dochodzi do ich zakażenia i stanu zapalnego. Może to wywołać ból i dyskomfort. Warto więc poznać domowe sposoby na zapobieganie takim zmianom i ich pozbycie się. Jak zwalczyć kaszaki w domu? Czy można je wyciskać? Kiedy konieczne jest ich usunięcie?

Jak pobyć się kaszaków?
Jak pobyć się kaszaków?©123RF/PICSEL

Jak powstają kaszaki?

Kaszak na skórze głowy
©123RF/PICSEL

Kaszaki, inaczej cysty lub torbiele zastoinowe, to niewielkie podskórne guzki, które tworzą się w różnych częściach ciała. Przyczyną ich powstawania są zazwyczaj uszkodzenia mieszków włosowych lub gruczołów łojowych, w wyniku czego dochodzi do ich zablokowania. Pojawia się guzek w kolorze skóry o żółtawym zabarwieniu, a na środku można dostrzec czarny punkcik – pozostałość po mieszku włosowym. Kaszaki zazwyczaj mają kilka milimetrów, ale mogą osiągać nawet kilka centymetrów. Guzki mogą być twarde lub miękkie, dają się przesuwać pod skórą. Występują wszędzie tam, gdzie rosną włosy, najczęściej na twarzy, szyi, skórze głowy, plecach czy narządach płciowych.

Kaszaki to niegroźne zmiany, często samoistnie wchłaniają się lub pękają. Z powodu niedbałej higieny lub ich mechanicznego uszkodzenia może jednak dojść do zakażenia i zaostrzenia stanu zapalnego. Najlepiej więc nie wyciskać samemu kaszaków, bo może to wywołać podrażnienie, ból i zaognienie zmiany. Istnieje również ryzyko, że po usunięciu kaszaka pozostanie blizna. Aby pozbyć się kaszaka, można zgłosić się do lekarza, który chirurgicznie usunie zmianę. Nie jest jednak to konieczne, gdyż mogą nam pomóc mniej inwazyjne, domowe sposoby. Efekty mogą przynieść odpowiednia pielęgnacja skóry, regularne stonowanie peelingów i okłady o właściwościach zmiękczających i wysuszających.

Okład z octu jabłkowego

Zrób okład z octu jabłkowego
©123RF/PICSEL

Idealnym sposobem na kaszaki jest robienie okładów z octu jabłkowego. Ma on właściwości antybakteryjne, więc ochroni skórę przed wniknięciem bakterii i infekcjami. Należy wetrzeć odrobinę octu w kaszaka i zakleić go gazą. Zabieg powtarzamy przez siedem dni, cysta powinna się zmniejszyć.

Okład z oleju rycynowego

Aby pozbyć się kaszaków, można również wykorzystać olej rycynowy. Kilka kropel produktu należy wsmarować w miejsce cysty i zakryć gazą lub wacikiem. Okład najlepiej pozostawić na całą noc. Powtarzaj zabieg, dopóki zmiana skórna nie zniknie.

Okład z mleka

Kolejnym domowym sposobem na pozbycie się kaszaków jest okład z mleka. Należy w nim zanurzyć torebkę herbaty i zostawić na 15 minut. Po wyjęciu wyciśnij torebkę z nadmiaru płynu i przyłóż do kaszaka. Można ją przykleić do skóry i pozostawić na całą noc. Codzienne stosowanie opatrunku sprawi, że cysta zmniejszy się lub całkowicie zniknie.

Pasta z miodu i banana

Aloes działa przeciwzapalnie
©123RF/PICSEL

Na kaszaki idealnie podziała także pasta z miodu i banana. Należy rozgnieść owoc i zmieszać z odrobioną miodu. Pastę nałóż na zmianę skórną i przykryj bawełnianym wacikiem. Pozostaw opatrunek na noc. Tę metodę również należy stosować codziennie, aż do zniknięcia cysty.

Mikstura z mniszka lekarskiego

Okłady mogą zdziałać wiele w pozbyciu się kaszaków, ale warto także zastosować sposoby zwalczania zmian od środka. Można wtedy zniwelować przyczynę pojawiania się cyst na skórze, m.in. zapobiegając nadmiernej produkcji sebum lub infekcji bakteryjnej. Doskonale sprawdzi się w tym mikstura z mniszka lekarskiego. Jedną łyżeczkę sproszkowanego mniszka zmieszaj z 1 łyżeczką kwiatów fiołka i zaparzaj w szklance gorącej wody. Pozostaw na 45 minut, a następnie odcedź napar i wypij. Kurację należy stosować minimum przez 10 dni.

Aloes

W pozbyciu się kaszaków może również pomóc aloes. Działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Stosuje się go do łagodzenia podrażnień skóry. Można smarować kaszaka żelem aloesowym lub pić sok aloesowy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas