Eliksiry najlepsze dla delikatnej cery

Niektóre z naturalnych składników bardzo pomagają pielęgnować wrażliwą cerę. Warto wypróbować ich działanie w domowych recepturach lub poszukać w gotowych kosmetykach.

Z mleka koziego możesz przygotować kosmetyki
Z mleka koziego możesz przygotować kosmetyki123RF/PICSEL

Skłonność do podrażnień, która charakteryzuje delikatną cerę, oznacza, że powinnyśmy sięgać wyłącznie po produkty, które są dla niej bezpieczne. Składniki do domowych receptur kupujmy tylko ze sprawdzonego źródła, najlepiej z apteki, a przed pierwszym użyciem zróbmy próbę alergiczną w zgięciu łokcia lub za uchem. W drogerii natomiast sięgajmy po kosmetyki oznaczone jako hypoalergiczne, do skóry wrażliwej, testowane na alergikach.

Młody jęczmień zmniejsza wrażliwość skóry

● Domowa maseczka: Trzy łyżki suchego ekstraktu z soku młodego jęczmienia (ok. 19 zł/50 g) wymieszaj z odrobiną wody mineralnej, tak żeby otrzymać dość gęstą masę. Nałóż ją na oczyszczoną skórę twarzy i szyi na kwadrans, po czym zmyj letnią wodą. Przetrzyj skórę tonikiem i nałóż krem. Powtarzaj 1-2 razy w tygodniu.

● Szukaj w kosmetykach: Młody jęczmień wzmacnia odporność immunologiczną skóry, czyli powoduje, że staje się ona mniej podatna na podrażnienia. Użyty w kremie działa też odżywczo, a nawet spłyca zmarszczki. Doskonale nawilża i spowalnia procesy starzenia się.

Kozie mleko natłuszcza i opóźnia objawy starzenia

● Domowe mleczko do twarzy: Łyżkę koziego mleka w proszku (ok. 18 zł/200 g) wymieszaj z 1/3 szklanki wody i łyżeczką oliwy. Używaj do demakijażu za pomocą płatków kosmetycznych.

● Szukaj w kosmetykach: Ekstrakt z koziego mleka odżywia i nawilża skórę, zapobiegając jej wysuszaniu. To bardzo ważne, bo przesuszona, pozbawiona ochronnej bariery lipidowej skóra jest wielokrotnie bardziej podatna na podrażnienia. Dzięki trójglicerydom i kwasom tłuszczowym kozie mleko pomaga też utrzymać odpowiednie pH skóry. Koziego mleka szczególnie warto szukać w kremach do twarzy i pod oczy oraz mleczkach do demakijażu.

Owies łagodzi i nawilża skórę

● Domowy tonik: Trzy łyżki płatków owsianych zalej w małym słoiczku gorącą, przegotowaną wodą, zakręć i mocno nim potrząsaj przez 30 sekund. Odstaw na pół godziny, przecedź przez sitko lub gazę, dokładnie wyciskając. Używaj do przemywania twarzy 2-3 razy dziennie. Nie spłukuj.

● Szukaj w kosmetykach: Wyciąg z owsa oczyszcza, matowi i wygładza cerę, łagodzi nawet wyprysk alergiczny. Warto go szukać w kremach i produktach do mycia.

Witamina E zapobiega powstawaniu stanów zapalnych

● Domowe serum: Po nałożeniu kremu na noc odczekaj 15 min, po czym wyciśnij i rozsmaruj na twarzy zawartość 1-2 kapsułek witaminy E.

● Szukaj w kosmetykach: Witamina E zapobiega wysuszeniu skóry i tworzeniu się stanów zapalnych. Zmniejsza rumień i obrzęk spowodowany podrażnieniem. Warto szukać jej w kremach, maskach i serach.

Miłorząb japoński wzmacnia naczynka krwionośne

● Domowy tonik: Cztery łyżki suszonych liści miłorzębu japońskiego (4 zł/50 g) zalej 1/2 szklanki wrzątku, przykryj spodkiem i odstaw na kwadrans. Wystudź całkowicie. Używaj dwa razy dziennie jako toniku oraz do nasączania gazy na kompresy robione 2-3 razy w tygodniu. Nie wstawiaj do lodówki, zużyj w ciągu 5 dni.

● Szukaj w kosmetykach: Wyciąg z miłorzębu ma działanie przeciwzapalne. Wzmacnia też system naczynek krwionośnych - uelastycznia je i uszczelnia - a bywają one mocno osłabione u osób o cerze wrażliwej, która częściej niż inne rodzaje skóry jest jednocześnie naczynkowa.

Bławatek zmiękcza cerę i koi skórę wokół oczu

● Domowy kompres: Dwie łyżki płatków bławatka zalej niepełną szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem do wystygnięcia. W naparze namocz gazę lub waciki i nałóż na powieki (możesz go trzymać w lodówce przez 2 dni). Kompres stosuj co drugi dzień.

● Szukaj w kosmetykach: Ekstrakt z bławatka zawarty w żelu czy toniku łagodzi podrażnienia, a także zmiękcza skórę. Ma również właściwości obkurczające i wzmacniające naczynka włosowate, przeciwdziałając zaczerwienieniu skóry. Bławatkowe kremy rozjaśniają cienie pod oczami i koją delikatną skórę wokół oczu.

Rumianek łagodzi podrażnienia

● Domowy żel do mycia: Przygotuj napar z 4 torebek rumianku i 2 szklanek wody. Gdy ostygnie, przelej do słoika, dodaj łyżkę oliwy, zakręć i mocno potrząsaj przez 30 sekund. Używaj jako żelu do mycia twarzy.

● Szukaj w kosmetykach: Rumianek ma silne właściwości przeciwzapalne, łagodzące i zmniejszające obrzęki. Najlepiej sprawdzi się w kremach i preparatach do mycia.

Len zapobiega reakcjom alergicznym

● Domowa maseczka-piling: Łyżkę mielonego siemienia zalej 1/4 szklanki przegotowanej wody i odstaw na pół godziny. Dodaj łyżeczkę kefiru. Nałóż na na twarz na 15 min, zwilż i masuj skórę, robiąc piling, po czym spłucz letnią wodą. Wykonuj raz w tygodniu.

● Szukaj w kosmetykach: Wyciąg z lnu tworzy na powierzchni skóry film, dzięki któremu substancje drażniące nie mogą przeniknąć przez kolejne warstwy naskórka. Działa też antyhistaminowo, czyli hamuje rozwój alergii, "wyciszając" reakcję obronną skóry. Warto szukać go zwłaszcza w kremach i maseczkach.

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas