Gimnastyka w wodzie

Jeśli podczas urlopu znajdziesz się nad morzem, jezorem czy choćby na basenie, wykorzystaj ten czas na gimnastykę w wodzie. To bardzo przyjemny sposób na odprężenie i utrzymanie ładnej sylwetki.

fot./ J. Stalęga
fot./ J. StalęgaMWMedia

Pływanie bardzo korzystnie wpływa na kręgosłup. Zmniejsza obrzęki nóg i stóp, dokuczliwe szczególnie latem. To gimnastyka, która angażuje większość mięśni bez szkody dla stawów i ścięgien. Zapobiega zwiotczeniu mięśni brzucha, ud i piersi.

Pływanie i gimnastyka w wodzie to doskonały sposób na pozbycie się cellulitu. Ćwiczenia w wodzie przyspieszają bowiem przemianę materii i obieg limfy w miejscach zaatakowanych przez "skórkę pomarańczową".

Pływać mogą osoby o przeciętnej kondycji, starsi i kobiety w ciąży. Nawet jeśli nie umiesz lub nie możesz pływać, skuś się na spacer po wodzie na głębokości sięgającej co najmniej ud. Taki wodny masaż rozbija tkankę tłuszczową i ujędrnia ciało.

Jaki wybrać styl pływania?

- żabka - rozwija partie mięśni po wewnętrznej stronie ud, pośladków i stóp, wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, ujędrnia biust
- styl grzbietowy - doskonały dla osób z bólami kręgosłupa
- kraul - wysmukla uda, ujędrnia pośladki, wzmacnia ramiona
- styl motylkowy - angażuje większość mięśni, a zwłaszcza mięśnie barków

Pamiętaj:

1. Nie wchodź do wody mocno rozgrzana wcześniej na słońcu. Najpierw weź letni prysznic lub spryskaj się wodą przy brzegu. To uchroni cię od szoku termicznego
2. Nie dopuszczaj do wyziębienia organizmu - jeśli czujesz, że drżysz już z zimna, zrób sobie przerwę. Energicznie wytrzyj się ręcznikiem i poruszaj, żeby się rozgrzać.
3. Mniejszy, ale regularny wysiłek da lepsze efekty niż forsowanie się w wodzie raz na jakiś czas.
4. Po pływaniu przebierz się - przebywanie w mokrym kostiumie grozi zapaleniem pęcherza lub grzybicą pochwy.
4. Ponieważ chlorowana woda wysusza skórę, po kąpieli weź prysznic, a potem osusz ciało i natrzyj kremem nawilżającym.
5. Po każdym wyjściu z wody zastosuj kolejny raz preperat z filtrami zabezpieczającymi przed szkodliwym działaniem słońca.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas