Gładka szyja
Szyja wymaga łagodniejszej pielęgnacji niż twarz. Tymczasem zwykle traktujemy ją po macoszemu, kończąc kosmetyczne zabiegi na brodzie.
Skóra szyi, prawie całkiem pozbawiona gruczołów łojowych, jest cienka, delikatna i wrażliwa. Łatwo ulega odwodnienu i wiotczeniu. Szybko pojawiają się na niej zmarszczki. Potrzebuje specjalnych kosmetyków, które ją nawilżą, ujędrnią i wygładzą. Krem do twarzy może okazać się dla niej niewystarczający. Najlepiej sięgać po te preparaty, które są przeznaczone do pielęgnacji szyi i dekoltu. Takie kosmetyki łączą w sobie kilka funkcji - zapobiegają starzeniu się skóry twarzy, utrzymują właściwy poziom wilgoci oraz regenerują.
Krem nakładamy na całej powierzni szyi - zarówno z przodu, jak i po bokach oraz z tyłu. Krem na szyję najlepiej stosować rano i wieczorem. Kosmetyk nanosimy całą dłonią, od podbródka po dekolt, wykonując przy tym bardzo delikatne ruchy. Warto przy tym lekko wymasować skórę. Raz w tygodniu robimy peeling, najlepiej enzymatyczny, który bez trudu spłuczemy wodą, nie podrażniając przy tym delikatnej skóry.
Skóra szyi potrzebuje zabiegów pielęgnacyjnych szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy skazana jest na bliskie towarzystwo golfów i szalików. Suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach powoduje jej dodatkowe odwadnianie.
Na stan skóry szyi wpływa również to, czy trzymamy się prosto. Niestety większość z nas garbi się, oglądając telewizor czy pracując przy komputerze, czyta na leżąco, podpiera głowę rękami. Cierpią na tym mięśnie szyi. Gdy są napięte, do komórek skóry dociera mniej tlenu i składników odżywczych. Prosta sylwetka jest więc bardzo istotna. Wykonywanie prostych ćwiczeń w ciągu dnia zapobiegnie powstawaniu na szyi zmarszczek. Wystarczy, że wykonasz głową kilka skrętów w obie strony, kilka skłonów w kierunku ramion oraz kilka razy przyciągniesz brodę do mostka. Na kondycję mięśni a zarazem skóry szyi bardzo dobrze wpływa także pływanie.