Reklama

Gliceryna kosmetyczna: Właściwości i zastosowanie

Glicerynę kosmetyczną można znaleźć w prawie każdym kosmetyku. Wykazuje ona działanie nawilżające oraz regenerujące. Jak jeszcze działa gliceryna i jakie ma zastosowanie?

Czym jest gliceryna kosmetyczna?

Gliceryna z chemicznego punktu widzenia jest alkoholem cukrowym. Charakteryzuje się słodkim smakiem. Jest bezwonna i bezbarwna.   

Gliceryna jest rozpuszczalna w wodzie oraz alkoholu. Wyróżnia się glicerynę naturalną oraz syntetyczną. 

Ta pierwsza powstaje w procesie zmydlania tłuszczu. Natomiast gliceryna syntetyczna jest pozyskiwana z propylenu.

Gliceryna - właściwości

Gliceryna wykazuje wiele właściwości, dzięki którym tak chętnie jest wykorzystywana w kosmetyce. Przede wszystkim wykazuje działanie higroskopijne, czyli ma zdolność pochłaniania wody. 

W kosmetykach jest stosowana głównie przez to, że zapobiega rozwarstwianiu się składników oraz ich krystalizacji. Dzięki glicerynie jest również możliwe łączenie składników wodnych z tłustymi. 

Zawarta w kosmetykach gliceryna jest w stanie wspomagać proces transportowania niektórych składników w głąb skóry. 

Reklama

Gliceryna w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów wykazuje właściwości wygładzające. 

Natomiast jeśli stanowi składnik produktów do pielęgnacji ciała, to jej zadaniem jest chronienie skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Jest w stanie nawilżyć skórę, odżywić ją oraz zregenerować. Ponadto gliceryna poprawia elastyczność skóry.

Warto zwrócić uwagę na stężenie gliceryny w kosmetykach. Jeśli waha się od 5 do 15%, to w takiej sytuacji gliceryna będzie nawilżać i regenerować. Jeśli jednak stężenie jest wyższe, to jej zadaniem będzie wysuszanie i odkażanie. 

Gliceryna - zastosowanie

Gliceryna przez to, że jest w stanie nawilżać, odkażać i chronić skórę przed wieloma czynnikami, to znalazła zastosowanie w wielu produktach kosmetycznych. 

Glicerynę przede wszystkim można znaleźć w kremach, które mają za zadanie ochraniać skórę przed mrozem. Stanowi także składnik kremów nawilżających oraz tych przeznaczonych dla cery dojrzałej. 

Gliceryna występuje również w szamponach oraz odżywkach do włosów. Ponadto gliceryna jest jednym ze składników pomadek do ust oraz kremów do rąk i stóp. 

Gdzie kupić glicerynę?

Oprócz tego, że gliceryna znajduje się w prawie każdym kosmetyku oraz produkcie pielęgnacyjnym, to czystą glicerynę można kupić w aptece. 

Można ją dodawać do kremów lub balsamów, by wzmocnić działanie regeneracyjne oraz nawilżające.

Pamiętajmy jednak, by jej stężenie wynosiło maksymalnie 15%.

Czytaj więcej:


Manicure japoński: Jak zrobić go krok po kroku?

Przeszczep włosów: Jak przebiega i ile kosztuje zabieg?

Laser frakcyjny: Jak przebiega zabieg?

Zobacz także:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy