Henna: Dlaczego warto farbować nią włosy?

Henna to naturalny produkt stosowany w koloryzacji włosów, którym warto zastąpić chemiczne farby. Nie uszkadza struktury włosów, a przy tym nada im intensywny, piękny kolor. W dodatku henna sprawi, że włosy będą grubsze i mocniejsze oraz odporniejsze na rozdwajanie i wypadanie. Pasma staną się też bardziej lśniące. Jednak pojawiają się także opinie, że henna wysusza włosy lub też bardzo szybko się spłukuje, nie pozostawiając żadnego efektu. Tymczasem nie jest to wina henny, lecz sposobu jej nakładania. Jak skutecznie zafarbować włosy henną? Dlaczego warto stosować ją do koloryzacji?

Henna do farbowania włosów
Henna do farbowania włosów©123RF/PICSEL
Przyciemnianie włosów domowymi sposobamiInteria DIY

Właściwości henny

Sproszkowana henna
©123RF/PICSEL

Henna to barwnik uzyskiwany z liści i pędów lawsonii bezbronnej, występującej w Indiach, Australii, Afryce i Ameryce Południowej. Jest źródłem wielu składników mineralnych, m.in. magnezu, potasu, wapnia, cynku, żelaza i miedzi. Zawiera także witaminy A, B i D, błonnik, liczne enzymy oraz kwasy: oleinowy i linolowy. Henna przenika do kory włosa i łączy się z keratyną. Przez to też sprawia, że pasma uzyskują ciemniejszy kolor, który wygląda bardziej naturalnie niż po farbie chemicznej. Cząsteczki lawsonii uzupełniają też ubytki keratyny we włosach, dzięki czemu kosmyki stają się mocniejsze, grubsze i błyszczące. Henna zabezpiecza również pasma przed działaniem czynników zewnętrznych i utratą wilgoci. Dlatego włosy są bardziej odporne na wypadanie i rozdwajanie.

Jak farbować włosy henną?

Henna na włosach
©123RF/PICSEL

Jeśli zafarbujemy włosy henną, może się zdarzyć, że włosy nie uzyskają żadnego innego odcienia lub kolor spłucze się po pierwszym myciu. Może też dojść do przesuszenia kosmyków, ich splątania i trudności w ich rozczesaniu. Unikniemy tego, jeśli odpowiednio nałożymy hennę na włosy. W tym celu należy rozmieszać sproszkowaną lawsonię z ciepłą wodą (temperatura 60-70 stopni) do uzyskania gładkiej mazi. Ilość proszku zależy od długości włosów. By utrwalić i pogłębić kolor, do mieszanki można dodać naturalny zakwaszacz: soku z cytryny (1-2 łyżeczki), sproszkowanej aceroli lub amli (5 g na 70-100 g mieszanki). Czysta henna nadaje włosom pomarańczowy, miedziany odcień. Cytryna i acerola pomogą uzyskać jaśniejszy kolor, a amla przyciemni i przygasi go, uzyskując brąz. Hennę należy odstawić na 30 minut lub kilka godzin.

Przed farbowaniem musimy umyć włosy szamponem z SLS, żeby zmyć z nich wszelkie kosmetyki. Nakładamy równomiernie mieszankę na włosy, następnie zawijamy je w folię spożywczą i nakładamy ręcznik lub czapkę, żeby utrzymać stałą temperaturę. Hennę należy zmyć ciepłą wodą po 2-3 godzinach. Przez 48 godzin nie wolno myć głowy szamponem i używać innych kosmetyków, żeby kolor się utlenił.

Jak nie zrazić się do henny?

Włosy farbowane henną
©123RF/PICSEL

Farbowanie henną nie jest wcale takie trudne. Jednak niektórzy narzekają, że kolor się wypłukuje, a włosy stają się bardzo suche i szorstkie. Należy pamiętać, że zioła lawsonii mogą przesuszyć włosy, ale efekt ten utrzymuje się tylko przez pierwsze 3 dni. Po koloryzacji henną należy używać odżywek emolientowych, można też olejować włosy. Dzięki temu nawilżymy kosmyki. Podczas przygotowywania henny można także dodać do mieszanki łyżkę odżywki bez silikonów. Łatwiej będzie nam nałożyć farbę, a włosy nie będą tak wysuszone. Zbyt szybkie wypłukiwanie się henny może być spowodowane tym, że nie użyliśmy zakwaszacza albo umyliśmy włosy zbyt wcześnie. Hennę można stosować co 1,5 miesiąca, z każdą kolejną koloryzacją kolor może się pogłębić.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas