Jak długo możemy stosować kosmetyki?
Większość kobiet uwielbia kosmetyki, szczególnie te sprawdzone i ulubione. Część z nich stosujemy na co dzień, z kolei tych, które tworzą najbardziej spektakularne efekty, używamy od święta. Wiele kobiet jedną szminką maluje się nawet przez dwa lata, nie zdając sobie sprawy z tego, że data jej przydatności już dawno minęła. Niestety statystyki dowodzą, że taka sytuacja dotyczy nie tylko szminek. Przez kilka lat zdarza nam się również używać cieni do powiek lub różu do policzków. Może to skończyć się naprawdę nieciekawie dla naszej skóry oraz zdrowia. Dlatego postanowiliśmy przypomnieć, jak długo możemy stosować popularne kosmetyki.
Czym może grozić stosowanie przeterminowanych kosmetyków?
Kosmetyki, które utraciły swoją datę ważności, zwyczajnie jełczeją. Zmianie ulega ich konsystencja, smak oraz zapach. Co więcej, zaczynają wytwarzać się w nich szkodliwe substancje chemiczne. Jakie efekty mogą pozostawiać one na naszej skórze? Przeterminowane kosmetyki przede wszystkim podrażniają skórę. Mogą wywołać silne reakcje alergiczne, a także stany zapalne. Zwiększają również produkcję łoju. Słowem, nie służą naszej skórze, dlatego warto przestrzegać ich podstawowych zasad stosowania, między innymi daty przydatności. Sprawdźmy, jaki okres mogą być używane najpopularniejsze z kosmetyków.
Pomadki i błyszczyki
Według opinii kosmetologów pomadki oraz błyszczyki powinny być używane nie dłużej niż rok. To znacznie krócej niż zakładają normy europejskie - 30 dni - jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że jest to kosmetyk aplikowany na usta. W efekcie na szmince lub szpatułce od błyszczyku szybciej mnożą się bakterie. Jeśli chcemy wydłużyć czas ich stosowania, po każdym użyciu warto przetrzeć powierzchnię, która dotykała ust, chusteczką antybakteryjną.
Cienie do powiek
Cienie do powiek mają kontakt z oczami, dlatego okres ich używania nie powinien przekroczyć sześciu miesięcy.
Płynny lub żelowy eyeliner
Z kolei modny od kilku lat eyeliner warto wyrzucić po około czterech miesiącach stosowania. Na jego pędzelku bakterie mają idealne warunki do mnożenia się.
Tusz do rzęs
Tusz do rzęs ma niedługą datę przydatności. Nie zaleca się go stosować dłużej niż trzy miesiące. Na szczoteczce gromadzi się wiele bakterii, które przenosimy w okolice oczu. W efekcie łatwo nabawić się jęczmienia lub zapalenia spojówek.
Róż do policzków
Róż to jeden z kosmetyków, które mają najdłuższą datę ważności. Ten w kamieniu może być przechowywany nawet do dwóch lat, chyba, że zacznie zmieniać kolor. Z kolei róż w kremie najlepiej używać nie dłużej niż pół roku.
Puder
Podobnie jest z pudrem. Możemy stosować go nawet do dwóch lat. Warto pamiętać jednak, by systematycznie czyścić akcesoria, którymi aplikujemy go na skórę. Gromadzi się na nich wiele bakterii.
Podkład
Dobrej jakości podkład przechowywany w odpowiednim miejscu możemy śmiało używać rok. Wyjątkiem są podkłady w słoiczkach. W związku z tym, że posiadają większy otwór, dostaje się do nich więcej bakterii. Taki rodzaj podkładu należy stosować nie dłużej niż pół roku.