Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stóp?
Po całym dniu chodzenia w butach, nasze stopy mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Problem jest szczególnie wstydliwy, gdy kogoś odwiedzamy - wtedy całe towarzystwo czuje się niekomfortowo. Istnieje kilka przyczyn, które wpływają na to, jaką woń wydzielają nasze stopy. Warto je wyeliminować, a jeśli to nie pomoże, z pomocą przychodzą skuteczne metody na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Co należy zrobić? Przekonajmy się.
Przyczyny nieprzyjemnego zapachu stóp
Nieprzyjemny zapach jest, przede wszystkim, spowodowany nadmiernym poceniem się stóp. Trzeba jednak zaznaczyć, że pot jest całkowicie bezwonny. Dopiero kontakt z bakteriami sprawia, że pojawia się charakterystyczny odór. Co jeszcze wpływa na nieprzyjemny zapach stóp? Przede wszystkim niedostateczna higiena ciała, noszenie obuwia i skarpetek ze sztucznych materiałów, a także niewłaściwa dieta.
Jak pozbyć się przykrego zapachu?
Chcąc pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stóp, w pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednią higienę i usuwanie zrogowaciałego naskórka na piętach. Należy codziennie zmieniać skarpetki (najlepiej z bawełny lub z dodatkiem wełny) i nosić buty, które przepuszczają powietrze. Przyjrzyj się temu, co jesz: staraj się wyeliminować używki (papierosy i alkohol), a także ograniczyć produkty zawierające związki siarki, takie jak kalafior, czosnek czy cebula (są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach potu).
Naturalne sposoby na nieprzyjemny zapach stóp
Jeśli zmiana nawyków nie zlikwidowała nieprzyjemnego zapachu stóp, sięgnij po sposoby ograniczające potliwość. Możesz wsypać do butów talk albo mąkę ziemniaczaną: wiążą one wilgoć i neutralizują zapach. Poza tym w aptekach są dostępne antyperspiranty w spray’u bądź w żelu, które odświeżają nogi i pomagają pozbyć się nieprzyjemnego problemu.
Moczenie stóp w naparze ziołowym
Sprawdzonym sposobem na nieprzyjemny zapach stóp jest kąpiel stóp w naparze ziołowym. W tym celu sprawdzą się rośliny, które mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Z powodzeniem możesz sięgnąć po szałwię, tymianek, rozmaryn albo rumianek. Zaparz dwie łyżki ziół (albo saszetki) w litrze wody. Kiedy napar przestygnie, przelej go do miski i mocz w nim stopy przez 30 minut. Najlepszy efekt uzyskasz powtarzając zabieg dwa razy dziennie.
Soda oczyszczona
Nieprzyjemnego zapachu stóp pozbędziesz się mocząc je w roztworze sody oczyszczonej. Kilka łyżek białego proszku rozpuść w ciepłej wodzie i mocz powstałą mieszkanką stopy przez kilkanaście minut rano i wieczorem. Dla uzyskania odświeżającego efektu dodaj pół szklanki soku z cytryny i jedną torebkę mięty.