Jak pozbyć się przebarwień na skórze? Sprawdzone sposoby

Latem, gdy nasza skóra niemal bez przerwy wystawiona jest na szkodliwe działanie promieni słonecznych, zwiększa się ryzyko pojawienia przebarwień. Pozbyć się nieestetycznych plam lub plamek tworzących się na twarzy, rękach czy dekolcie jest trudno i znacznie lepiej im zapobiegać niż je zwalczać. Jeśli jednak już się pojawiły, bo przykładowo przesadziliśmy ze słonecznymi kąpielami i zafundowaliśmy sobie przykrą pamiątkę z wakacji, spróbujmy się z nimi rozważnie rozprawić, modyfikując zasady codziennej pielęgnacji i sięgając po odpowiednie maseczki i kosmetyki.

article cover
©123RF/PICSEL

Co jest powodem przebarwień?

©123RF/PICSEL

Widoczne na skórze przebarwienia są bezpośrednią konsekwencją zaburzonej pracy komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie melaniny, a konkretnie nadprodukcji tego barwnika i jego punktowego nagromadzenia się. Najczęściej powstają wskutek szkodliwego działania promieni słonecznych i nadmiernego opalania, ale ich pojawianie się związane jest też z dolegliwościami skórnymi; na przykład trądzikiem oraz przyjmowaniem niektórych leków, zwłaszcza hormonalnych, nasercowych, przeciwreumatycznych lub wyciągów z niektórych ziół (na przykład dziurawca).

Piegi, małe plamki i plamy starcze

Przebarwienia mogą przyjmować postać piegów, małych plamek albo często osiągających duże rozmiary tak zwanych plam starczych (wątrobowych). Oczywiście piegi są cechą genetyczną i walka z nimi nie ma większego sensu. Małe plamki są już jednak skutkiem działania czynników zewnętrznych, głównie promieni słonecznych. Ryzyko ich pojawienia się zwiększa indywidualna wrażliwość na słońce. Jeśli mamy tendencję do nierównomiernego opalania, powinniśmy regularnie używać kosmetyków z filtrem - i to nie tylko w lecie. Najbardziej inwazyjne są tak zwane plamy wątrobowe, które powstają wskutek zaburzonej pracy melanocytów. Ich tworzenie się związane jest bezpośrednio z wiekiem i z ekspozycją na słońce, zatem nie są tylko domeną ludzi starszych, ale i nadmiernie opalających się. Najczęściej można je zaobserwować na dłoniach, twarzy i dekolcie.

Jak się pozbyć przebarwień?

Przebarwień pozbyć się bardzo trudno i najlepiej im zapobiegać, stosując odpowiednie kosmetyki z bardzo wysokimi filtrami i chronić skórę przed inwazyjnym słońcem. Jeśli jednak już się pojawią, w walce z nimi pomogą nam odpowiednio dobrane kremy wybielające zawierające w swoim składzie aktywne składniki, takie jak kwas kojowy, glikolowy lub hydrochinon. Aplikując je na skórę, rozjaśnimy plamki i plamy oraz zmniejszymy aktywność melanocytów odpowiedzialnych za ich powstawanie. Z przebarwieniami pomogą nam się też rozprawić bazujące na naturalnych składnikach rozjaśniające maseczki.

Maseczka na przebarwienia z papai i ananasa

©123RF/PICSEL

Naszym sprzymierzeńcem w walce z przebarwieniami są papaja i ananas. Ta pierwsza stanowi naturalne źródło alfa-hydroksykwasów i papainy, czyli enzymu odpowiedzialnego za usuwanie martwych komórek skóry. Z kolei w ananasie znajduje się stymulujący proces złuszczania martwego naskórka i rozjaśniający przebarwienia bromelian.

Potrzebne składniki:

- 1/2 świeżej papai

- 1 szklanka świeżego ananasa,

- 1 łyżka miodu (opcjonalnie)

Sposób przyrządzania:

Ananasa i papaję obierz i pokrój na kawałki. Owoce zblenduj. Odcedź sok z miąższu wykorzystując do tego gazę. Starannie oczyść wodą dekolt, szyję oraz twarz. Następnie nałóż maseczkę wacikiem kosmetycznym na skórę. Omijaj miejsca wrażliwe, zwłaszcza okolice oczu. Pozostaw maseczkę na skórze przez 10-15 minut. Będziesz odczuwać mrowienie i swędzenie. Tak właśnie działają alfa-hydroksykwasy (AHA). Po kwadransie spłucz maseczkę ciepłą wodą. Nawilż skórę kremem. Zabieg powtarzaj regularnie co tydzień. Sok z owoców możesz przechowywać w lodówce maksymalnie przez tydzień.

Maseczka na przebarwienia z ananasa

Podobne rozjaśniające efekty uzyskasz sięgając po maseczkę z ananasa.

Potrzebne składniki:

- 1/4 szklanki posiekanego świeżego ananasa

- 1 łyżka mleka kokosowego

Sposób przygotowania:

Kawałki ananasa umieść w naczyniu i zalej je mlekiem kokosowym. Miksuj składniki blenderem aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowaną maseczkę nanieś równomiernie na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Pozwól jej działać. Po około 10-15 minutach spłucz maseczkę ciepłą wodą. Osusz skórę i wetrzyj w nią krem. Zabieg należy powtarzać, ale nie częściej niż raz w tygodniu.

Maseczka na przebarwienia ze spiruliny

Maseczka na bazie spiruliny doskonale nawilży, ujędrni i rozjaśni cerę. Wspomaga też leczenie trądziku. Nadaje się do każdego typu cery.

Potrzebne składniki:

- 1 łyżka organicznego miodu

- 1 łyżka sproszkowanej spiruliny.

Sposób przygotowania:

Połącz spirulinę z miodem. Pastę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Pozostaw ją na 20 minut. Następnie zmyj ciepłą wodą. Pamiętaj, że spirulina mocno barwi ręczniki, dlatego dokładnie spłucz wszelkie pozostałości po maseczce. Zabieg powtarzaj regularnie, najlepiej raz w tygodniu, a skutecznie zredukujesz widoczne na skórze przebarwienia.

Maseczka na przebarwienia z cytryny i jabłka

©123RF/PICSEL

Cytryna i jabłko naturalnie wyrównują koloryt skóry i redukują przebarwienia. Sporządzane na ich bazie maseczki nadają się do każdego typu skóry.

Potrzebne składniki:

- 1/2 jabłka

- 1 łyżeczka soku z cytryny.

- łyżeczka lejku rycynowego lub 5 kropli olejku z drzewa sandałowego (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

Jabłko zetrzyj na tarce i dodaj do niego sok z cytryny. Wymieszaj składniki. Możesz dodać łyżeczkę olejku rycynowego lub 5 kropli olejku z drzewa sandałowego. Nałóż maseczkę na twarz i po 20 minutach spłucz.

Maseczka rozjaśniająca z pietruszki

Natka pietruszki działa wszechstronnie na skórę. Usuwa sińce pod oczami, łagodzi podrażnienia i redukuje przebarwienia.

Natkę pietruszki opłucz i drobno porwij dłońmi. Dodaj 2-4 łyżki bardzo ciepłego mleka, przykryj dwoma płatkami kosmetycznymi i odstaw na 10 minut. Następnie ciepłe i nasączone płatki kosmetyczne połóż na zamkniętych powiekach. Po dziesięciu minutach je zdejmij. Pietruszkę z mlekiem, która pozostała po zaparzeniu, zagęść odrobiną mąki ziemniaczanej i wymieszaj. Papką posmaruj twarz. Po kwadransie oczyść twarz letnią wodą.

Dwie łyżeczki drobno posiekanej natki pietruszki połącz z tłustą śmietaną (gdy masz cerę suchą) lub chudym twarożkiem i czterema kroplami soku z cytryny (gdy masz cerę tłustą). Maseczka odświeży i rozjaśni cerę.

Maseczka na przebarwienia z ogórka i maślanki

Potrzebne składniki:

- świeży ogórek zielony

- dwie łyżki maślanki.

Sposób przygotowania:

Pokrój ogórka na plasterki i połącz z trzema łyżkami maślanki. Oczyść skórę twarzy i obłóż ją plasterkami ogórka. Pozwól działać maseczce. Po upływie dwudziestu minut zdejmij ogórki z twarzy i starannie oczyść ją wodą.

Sok z cytryny, miód i cukier a przebarwienia

Sok z cytryny wybiela ciemne plamy, a miód nawilża skórę i chroni ją przed uszkodzeniami. Połącz starannie sok z cytryny z miodem, a następnie rozpuść w mieszance cukier. Gotową pastę nałóż na te miejsce na skórze, w których pojawiły się przebarwienia. Pozwól jej działać przez co najmniej trzydzieści minut. Następnie starannie spłucz wodą. Zabieg powtarzaj raz dziennie - do momentu aż uzyskasz pożądany efekt.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas