Reklama

Reklama

Jak prawidłowo określić swój typ cery?

Typ cery określa się na podstawie ilości wydzielanego sebum. Ilość sebum wpływa na to, jak bardzo błyszczy się skóra, ale także na to, jak szybko traci ona wodę, a w konsekwencji jak szybko staje się sucha. Rozróżnia się cztery rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą lub mieszaną. Jak je rozróżnić? Poniższy fragment pochodzi z książki "Sekrety koreańskiego piękna" Kerry Thompson i Coco Park.

Aby określić swój typ, umyj twarz i odczekaj godzinę. Nie nakładaj żadnych produktów pielęgnacyjnych - mogłabyś w ten sposób zaburzyć jej naturalny stan, a twoim celem jest przecież zrozumieć jej nawilżenie i poziom natłuszczenia, gdy jest pozostawiona sama sobie. 

Reklama

Po godzinie czas na obserwację! Przyjrzyj się swojej twarzy i spróbuj określić, który z poniższych opisów najlepiej do ciebie pasuje.

Cera normalna

Cera normalna jest zrównoważona pod względem nawilżenia. Wytwarza wystarczającą ilość sebum, by sprawiała wrażenie gładkiej w dotyku i utrzymywała w sobie odpowiedni poziom wody, ale na jej powierzchni nie widać błyszczącej warstwy sebum. Skóra normalna nie zawsze jest doskonała, ale osoby, które ją posiadają, zwykle mają mniej problemów z cerą niż inne. 

Masz cerę normalną, jeśli: 

- twoja skóra nie błyszczy się i nie wygląda na śliską, 

- twoja skóra nie wydaje się napięta ani nadmiernie sucha w dotyku, 

- nie widać na niej suchych skórek, 

- masz mało rozszerzonych porów, jeśli w ogóle, 

- wypryski pojawiają się rzadko, a jeśli już, to są mało uporczywe.

Tym, czego najbardziej potrzebuje cera normalna, jest odpowiednie oczyszczanie i umiarkowane nawilżanie. Nawadniające toniki, emulsje i olejki do twarzy doskonale pomogą utrzymać jej godny pozazdroszczenia stan.

Cera sucha

Cerę suchą charakteryzuje niewystarczająca produkcja sebum, przez co skóra jest mniej gładka w dotyku i nie potrafi  utrzymać w sobie odpowiedniej ilości wody, a co za tym idzie - optymalnego nawilżenia.

Masz cerę suchą, jeśli:

- skóra wydaje się napięta, 

- skóra wydaje się sucha w dotyku, 

- skóra wydaje się poszarzała, 

- zmarszczki wydają się bardziej widoczne.

Oznaki suchej skóry to także: 

- suche skórki, 

- zaczerwienienia, 

- widoczna struktura skóry.

Warto pamiętać, że czasem ludzie uważają, że mają suchą cerę (typ skóry), kiedy tak naprawdę ich skóra jest odwodniona (problem skóry). Różnica polega na tym, że odwodnienie to stan przejściowy, polegający na gwałtownej utracie wody w wyniku uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej. Uszkodzenie to zwykle jest powodowane czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo możliwy (i dość powszechny) jest stan, w którym skóra jest równocześnie odwodniona i tłusta. Odwodnionej cerze można zaradzić w ciągu kilku tygodni, a przy odrobinie ostrożności pozbędziesz się problemu na zawsze. Za to sucha skóra jest sucha nawet wówczas, gdy jej naturalna bariera ochronna pozostaje nienaruszona, ponieważ zwyczajnie nie produkuje samodzielnie wystarczającej ilości sebum. To długotrwały stan, a nie przejściowy problem, na który istnieje trwałe lekarstwo. 

Suchej cerze najbardziej sprzyja nakładanie licznych warstw nawadniających kosmetyków, takich jak toniki i serum na bazie humektantów, a także zmiękczające skórę olejki i wieńczący je okluzyjny krem, który zatrzyma wilgoć wewnątrz.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje