Jak się pozbyć zaskórników?
Zaskórniki to niegroźne zmiany skórne, które mają jednak znaczący wpływ na nasz wygląd i samopoczucie. Na szczęście z nieestetycznymi grudkami można walczyć na różne sposoby. Jak pozbyć się zaskórników i jakie domowe metody na pozbycie się zaskórników są najlepsze?
Jak powstają zaskórniki?
Zaskórniki tworzą się najczęściej w okresie dojrzewania, ale wielu ludzi zmaga się z nimi przez całe życie. Bezpośrednią przyczyną ich powstawania jest zastój łoju i rogowacenie mieszków włosowych. W rozszerzonych porach zbiera się sebum wymieszane z kawałkami naskórka.
Zaskórniki dzielimy na zamknięte i otwarte.
Te pierwsze są raczej drobne, widoczne dopiero po naciągnięciu skóry, białe. Lepiej nie próbować ich wyciskać, bo może dojść do podrażnień, wytworzenia się stanu zapalnego i rozniesienia bakterii.
Zaskórniki otwarte są ciemniejsze (w wyniku zakażenia bakteryjnego masa łojowo-rogowa utlenia się i wydobywa na zewnątrz) i większe. Widać je gołym okiem i łatwo mogą przekształcić się w ropne torbiele czy wykwity.
Jak pozbyć się zaskórników w domu?
Walkę z zaskórnikami możemy prowadzić także w domowych pieleszach. Podstawą pielęgnacji cery z zaskórnikami jest bardzo dokładny demakijaż oraz oczyszczanie cery. Pamiętajmy, że użycie samego płynu micelarnego nie wystarczy - należy zastosować także piankę lub żel oczyszczający oraz koniecznie tonik.
Niezwykle pomocny będzie też dobry peeling. Jeśli zmagamy się ze stanami zapalnymi, wybierzmy peeling enzymatyczny. Jeśli zaś mamy wyłącznie zaskórniki zamknięte, możemy używać również peelingu mechanicznego. Ważne, by nakładać go delikatnie, zawsze na dokładnie oczyszczoną cerę, z częstotliwością 2-3 razy w tygodniu.
Nieoceniony w walce z zaskórnikami jest też odpowiedni tonik zawierający delikatne kwasy. Pomoże złuszczyć skórę. Dobrze, jeśli zawiera substancje antybakteryjne.
Osobom, które mają wyłącznie zaskórniki zamknięte może pomóc regularne używanie szczoteczki do twarzy. Te najprostsze kupimy w drogerii już za 10-12 złotych, elektryczne potrafią kosztować nawet kilkaset złotych.
Warto robić regularnie maseczki z naturalnej glinki (przede wszystkim glinki zielonej, którą cechuje działanie oczyszczające). Do sproszkowanej glinki wystarczy dodać przegotowaną wodę lub hydrolat. Papkę nałożyć na twarz na co najmniej 15 minut i po tym czasie dokładnie zmyć wodą.
Istnieje oczywiście wiele domowych sposobów na pozbycie się zaskórników.
Jednym z nich jest tonik z aspiryny. Trzy tabletki wystarczy rozpuścić w 100 ml wody i dodać nieco cytryny oraz gliceryny. Gotowy roztwór można trzymać w lodówce przez 10 dni. Twarz należy przecierać nim co najmniej dwa razy dziennie.
Tonik własnej roboty można wykonać również z olejku pichtowego (do kupienia w aptece) oraz nafty kosmetycznej. Mikstura w proporcji 1:4 (na 10 ml olejku 40 ml nafty) jest świetnym remedium na zaskórniki, wągry oraz inne niedoskonałości.
Popularnością (przez prostotę wykonania i bardzo niską cenę) cieszy się również papka z ziemniaka. Warzywo należy zetrzeć na tarce, a pure położyć na twarz na 15 minut. Efekt ściągający gwarantowany!
Kolejną polecaną maseczką na wągry jest ściągająca maska z białka jajka. Wystarczy oddzielić białko od żółtka, roztrzepać je widelcem i nałożyć na twarz. Po 15 minutach dokładnie umyć buzię.
W walce z wągrami wykorzystać warto również sodę oczyszczoną. Do trzech łyżek sody dodaj taką ilość wody, by powstała papka. Maseczkę trzymaj na twarzy maksymalnie 10 minut, po tym czasie dokładnie zmyj wodą i użyj delikatnego toniku oraz kremu.
Gdy problem jest nasilony, warto skorzystać z pomocy specjalisty: wykwalifikowanej kosmetyczki albo dermatologa.
Jak pozbyć się zaskórników w gabinecie kosmetycznym?
Wiele kosmetyczek zachwala oczyszczanie manualne, które polega na wyciskaniu zaskórników (skóra jest oczywiście wcześniej odpowiednio zmiękczona, a pory rozszerzone). Po wszystkim osoba przeprowadzająca zabieg dezynfekuje pory, nakłada maskę ściągającą i krem. Jest jednak kilka dużo bardziej skutecznych i przede wszystkich bezpieczniejszych metod usuwania zaskórników. Jeśli zbyt często będziemy oczyszczać skórę manualnie, pory rozciągną się i będą wyglądać nieestetycznie.
Alternatywą dla oczyszczania jest peeling kawitacyjny, czyli oczyszczanie porów ultradźwiękami. To metoda bezpieczna i skuteczna, jeśli tylko będziemy wykonywać ją regularnie - raz w miesiącu, ewentualnie raz na 1,5 miesiąca.
Zabiegiem zyskującym na popularności jest jonoforeza, polegająca na wprowadzaniu substancji aktywnych do głębszych warstw skóry za pomocą prądu galwanicznego. To zabieg krótki i stosunkowo tani, ale dla pełnego efektu trzeba powtórzyć go nawet kilkanaście razy.
Mikrodermabrazja to nic innego jak ścieranie kolejnych warstw naskórka mikrokryształkami. Jest zatem nowoczesnym peelingiem mechanicznym, który może być skuteczny w walce z zaskórnikami zamkniętymi.
Zabiegi z użyciem kwasów
Rodzaj kwasu i jego stężenie powinny zostać wybrane przez specjalistę - wówczas zabieg będzie dostępny i pomocny nawet dla posiadaczy cery wrażliwej i delikatnej. Kwasy odblokowują pory i usuwają zgromadzone pod skórą zanieczyszczenia, dlatego świetnie poradzą sobie również z zaskórnikami i wągrami.
***Zobacz także***
#POMAGAMINTERIA
Alma Spei hospicjum domowe dla dzieci w Krakowie apeluje o pomoc w zgromadzeniu materiałów ochronnych dla swoich pracowników i podopiecznych oraz w pozyskiwaniu funduszy na działalność.
W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA będziemy łączyć tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!