Jak skutecznie wyczyścić okulary?

Aby okulary spełniały swoje zadanie i poprawiały jakość widzenia, muszą być czyste. Zabrudzone szkła i oprawki nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też mogą przyczyniać się do problemów skórnych, jak zatykanie porów czy powstawanie zaskórników. Dobrze wiedzieć, w jaki sposób czyścić okulary i jak o nie dbać, by służyły nam długo i skutecznie.

Okulary powinniśmy regularnie czyścić szmatkami lub chusteczkami, można je też myć wodą
Okulary powinniśmy regularnie czyścić szmatkami lub chusteczkami, można je też myć wodą123RF/PICSEL

Jak dokładnie umyć okulary?

Zanim zaczniemy czyścić okulary, umyjmy ręce. Okulary możemy, a nawet powinniśmy myć wodą. Samo wycieranie nawet najlepszymi, specjalistycznymi chusteczkami lub płynami nie wystarczy. Włóżmy okulary pod strumień ciepłej wody i trzymając okulary za oprawki przemyjmy każde ze szkieł przez 20 sekund, z obu stron. Można też napełnić umywalkę ciepłą wodą (kilka centymetrów) i dodać trochę płynu do naczyń. Następnie włożyć okulary do wody, pozostawić w niej na kilka minut, po czym wyjąć je i wysuszyć.

Jak wysuszyć okulary?

Po umyciu okularów, należy je wysuszyć. Można zostawić okulary na czystym ręczniku do wyschnięcia. Jeśli potrzebne są nam od razu, możemy wysuszyć je suszarką do włosów. Kładziemy okulary na ręczniku i z odległości 30-40 cm suszymy najniższą temperaturą suszarki. Jeśli po myciu miałyby zostać na szkłach zacieki (na przykład w wyniku działania twardej wody), przetrzyjmy delikatnie mokre szkła do sucha za pomocą szmatki bawełnianej, jedwabnej lub z mikrofibry albo też specjalnej szmatki do czyszczenia szkieł zwykle dołączanej do okularów. Nigdy nie dotykamy szkieł palcami, okulary trzymamy za oprawki. Nigdy też nie wycieramy szkieł chusteczką higieniczną, papierem toaletowym czy serwetką, mogą zawierać wiórki drewna i rysować powierzchnie szkieł.

Jak polerować szkła okularów?

Do czyszczenia szkieł nie nadaje się papier ani chusteczka higieniczna
Do czyszczenia szkieł nie nadaje się papier ani chusteczka higieniczna123RF/PICSEL

Zanim przetrzemy okulary na sucho lub preparatem do czyszczenia szkieł, powinny być wcześniej oczyszczone z kurzu, warstwy brudu czy tłuszczu. Jeśli tego nie zrobimy, zarysujemy szkła. Czyste okulary chwyćmy za mostek, spryskajmy szkła z obu stron i wytrzyjmy do sucha specjalną szmatką. Warto mieć przy sobie zawsze nawilżane chusteczki do czyszczenia szkieł, są bardzo praktyczne. Ważne, by nigdy nie czyścić okularów produktami zawierającymi amoniak. Do czyszczenia okularów nie nadają się standardowe płyny do szkła czy szyb, mogą ścierać z okularów powłoki antystatyczne lub antypołyskowe.

Sposób na parujące okulary

Już wcześniej osoby noszące maseczki antysmogowe zmagały się z tym problemem, teraz, w czasie epidemii, problem parujących okularów dotyczy zdecydowanej większości. Parowanie okularów z powodu maseczki na twarzy to bardzo uciążliwy problem. Jak go rozwiązać? Maseczka i okulary powinny szczelnie przylegać do twarzy. Para na szkłach osadza się, gdy wydychane powietrze ucieka do góry przez przestrzeń między twarzą a maseczką. Dlatego pomóc może maseczka z klipsem (drucikiem) na nosie, który pomaga uszczelnić te okolice maseczki.

Parowanie szkieł to bardzo uciążliwy problem
Parowanie szkieł to bardzo uciążliwy problem123RF/PICSEL

Właściwe ułożenie okularów na nosie też jest istotne. Oprawki nie powinny opierać się dużą powierzchnią na policzkach ani przylegać ściśle do czoła tuż nad brwiami. Musimy zostawić szczelinę między okularami a twarzą. Jeśli okulary mimo to będą nadal parować, można jeszcze rozważyć szkła ze specjalnymi powłokami. Na rynku pojawiają się nowoczesne rozwiązania, w których szkła pokryte zostają powłokami hydrofobowymi, do których nie przywierają cząsteczki wody.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas