Jak w domowy sposób usunąć woskowinę uszną?

Woskowina – naturalna ochrona uszu. Woskowina, (czyli wosk uszny) jest wytwarzana przez gruczoły łojowe i apokrynowe gruczoły potowe umiejscowione w jednej trzeciej długości wewnętrznego przewodu słuchowego. Sebum składające się z kwasów tłuszczowych i potu tworzy woskowinę. Woskowina przemieszcza się z miejsca, w którym powstaje w kierunku ucha zewnętrznego, gdzie wydostaje się na zewnątrz. Takie przemieszczanie się wosku usznego oczyszcza przewód słuchowy ze starych komórek skóry, szczątków mieszków włosowych, zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska zewnętrznego, itp. W dalszej części artykułu dowiesz się jakie są objawy zatkanego przewodu słuchowego i jak rozpuścić woskowinę.

woskowina uszna
woskowina uszna© Photogenica

Zatkanie przewodu słuchowego.

infekcje ucha
© Photogenica

Zatkanie przewodu słuchowego ma miejsce, kiedy przewód słuchowy zostaje zablokowany przez wydostającą się z ucha woskowinę oraz zanieczyszczenia. Osoby używające aparatów słuchowych mogą od czasu do czasu doświadczać zatkania przewodu słuchowego, ponieważ wkładka douszna blokuje wydostawanie się woskowiny. Niektóre osoby, którym przeszkadza wosk uszny w przewodzie słuchowym próbują usunąć go wacikiem lub patyczkiem. Działanie takie może prowadzić do wepchnięcia naturalnie pojawiającej się woskowiny głębiej do ucha. Skutkiem tego, może być zatkanie kanału poprzez nadmierne nagromadzenie tam woskowiny. Dodatkowo, usuwając woskowinę patyczkiem, można uszkodzić skórę wewnątrz przewodu słuchowego, co otwiera drogę potencjalnej infekcji. Naturalnie występująca woskowina pojawiająca się w przewodzie słuchowym nie wymaga jakiejkolwiek naszej interwencji.

Objawy zatkania przewodu słuchowego.

zatkane ucho
© Photogenica

Objawy zatkania przewodu słuchowego są różne i zalicza się do nich między innymi uczucie pełnej głowy, tępy ból ucha, dzwonienie lub brzęczenie w uszach, utrata słuchu, zawroty głowy lub problemy z utrzymaniem równowagi, itp. Aby dowiedzieć się, czy problem jest związany z nagromadzeniem się woskowiny w przewodzie słuchowym czy też ma swoje źródło głębiej w uchu, lekarz powinien obejrzeć przewód słuchowy. Twój lekarz może usunąć zalegający wosk przy pomocą specjalnych przyrządów, może przepłukać ucho lub zalecić inne zabiegi, np. drenaż ucha środkowego przez nacięcie błony bębenkowej, itp.

Usuwanie woskowiny – „Powinienem, czy też nie?”

infekcje ucha
© Photogenica

Osoby, u których problem z zatkanym przewodem słuchowym nawraca mogą poszukiwać domowych sposobów radzenia sobie z tą przypadłością. Suche i zakurzone środowisko może powodować konieczność usuwania wosku z uszu, ponieważ nadmierna suchość utrudnia naturalne wydalanie woskowiny. Ludzie, którzy przez lata wpychają sobie woskowinę głębiej do uszu przy pomocy patyczków higienicznych mogą mieć z tego powodu problem z zatykaniem się przewodu słuchowego. Na nawracający problem tego typu są również narażeni użytkownicy aparatów słuchowych. Inni, którym woskowina w uszach nie przeszkadza nie powinni raczej „szukać problemu tam, gdzie go nie ma”.

Domowy sposób radzenia sobie z woskiem usznym.

woskowina uszna
© Photogenica

Przez lata stosowano mnóstwo różnych sposobów radzenia sobie z woskowiną, niektóre z nich były dość ryzykowne, a niektóre dostępne w każdej aptece bez recepty. Domowy sposób, który w przypadku wielu osób okazał się skuteczny polega na sporządzeniu mikstury składającej się w połowie ze spirytusu i w połowie z białego octu. Należy umieścić roztwór w specjalnej strzykawce do irygacji i przepłukać przewód słuchowy. W zależności od tego jak mocno zatkane jest ucho, proces ten należy powtarzać do momentu usunięcia substancji blokującej z ucha.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas