Jak w krótkim czasie pozbyć się trądziku na plecach?

Powodami pojawiania się trądziku są bakterie, które gromadzą się na powierzchni skóry i wywołują stany zapalne oraz nadmierna produkcja sebum. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że jest on w stanie rozwijać się nawet na klatce piersiowej, barkach, ramionach, nogach czy nawet pośladkach. Ryzyko wystąpienia wyprysków zwiększają również nieodpowiednio dobrane kosmetyki zatykające pory, niezdrowa dieta, stres oraz zmiany hormonalne w organizmie. Leczenie trądziku może być długotrwałe i nieprzyjemne, ale można użyć w tym celu wielu środków, które są dostępne w domu. Oto kilka naturalnych składników, które pomogą w pielęgnacji skóry z trądzikiem:

article cover
©123RF/PICSEL

Ocet jabłkowy

©123RF/PICSEL

Jest to jedna z najlepszych i naturalnych metod leczenia, która pomoże zwalczyć każdy rodzaj trądziku; w tym ten, który pojawia się na plecach. Ocet jabłkowy hamuje rozwój bakterii, które powodują stan zapalny i są odpowiedzialne za powstawanie wyprysków. Dzięki kojącym i przeciwzapalnym właściwościom octu jabłkowego możemy równoważyć pH skóry.

Olejek z drzewa herbacianego

Kolejnym doskonałym sposobem na pozbycie się trądziku za pomocą domowych środków jest użycie olejku z drzewa herbacianego. Posiada on naturalne właściwości antyseptyczne oraz przeciwzapalne, które pomagają leczyć wypryski. Miejscowe stosowanie olejku sprawia, że wnika on w głąb skóry i dość szybko się wchłania. Oprócz tego zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne.

Boraks

Uważany jest za naturalny środek przeciwbakteryjny, który zapobiega pojawianiu się trądziku. Pomaga wyeliminować bakterie i usuwa zanieczyszczenia. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i pomaga zmniejszyć ból, pieczenie oraz stan zapalny skóry.

Miód

©123RF/PICSEL

Dzięki swoim właściwościom miód pozostawia skórę dotkniętą trądzikiem odpowiednio nawilżoną przez długi czas. Jako naturalny antybiotyk może też zmniejszyć objawy trądziku i zapobiega ponownej infekcji. Według badań przeprowadzonych przez naukowców, naturalny miód pomaga w leczeniu miejscowych zakażeń wywołanych przez bakterie odporne na antybiotyki.

Kurkuma

Kurkuma ma właściwości antybakteryjne, które pomagają zabić bakterie powodujące trądzik. Potwierdziły to przeprowadzone i opublikowane w 2013 roku badania naukowe. Dodatkowo posiada właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć podrażnienia spowodowane trądzikiem oraz równoważy pH skóry, co jest istotnym elementem podczas leczenia trądziku.

Aloes

Aby pozbyć się uciążliwego trądziku na plecach, spróbuj wykorzystać aloes. Pomaga on zabijać bakterie powodujące wypryski, łagodzi stany zapalne i wspomaga gojenie się skóry. Jego dobroczynny wpływ potwierdzają testy przeprowadzone przez dermatologów.

Cytryna

Bogata w witaminę C cytryna, to naturalny środek o właściwościach ściągających, który również pomaga pozbyć się trądziku w dość szybkim czasie. Zawarty w niej kwas pomaga usunąć martwe komórki skóry oraz odblokowuje pory, które bardzo często odpowiedzialne są za powstanie wyprysków.

Zielona herbata

©123RF/PICSEL

Substancje, które występują w zielonej herbacie, mają właściwości antybakteryjne, które pomagają zwalczać bakterie powodujące trądzik. Dodatkowo ma ona właściwości przeciwzapalne pomagające zmniejszyć zaczerwienienia oraz stany zapalne spowodowany pojawieniem się trądziku. Zaleca się stosowanie naparu z zielonej herbaty do codziennej pielęgnacji skóry z trądzikiem.

Owsianka

Owsianka działa jak naturalny środek oczyszczający. Dzięki niej możemy oczyścić zatkane pory oraz absorbować nadmiar sebum, co z kolei pomaga w leczeniu wyprysków. Domowy peeling z owsianki to także świetny patent na złuszczenie skóry, dzięki czemu pozbędziemy się martwego naskórka. Według wielu badań, owsianka ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne i świetnie sprawdzi się podczas leczenia.

Pomidory

Pomidory zawierają kwas salicylowy, który jest bardzo skuteczny podczas leczenia trądziku. W rzeczywistości pomaga delikatnie wysuszyć wypryski, które stają się o wiele bardziej podatne na działanie na przykład maści nawilżającej z witaminą A. Ponadto dzięki przeciwzapalnym właściwościom, regularne okłady z pomidora pomagają w zmniejszeniu bólu oraz stanów zapalnych związanych z trądzikiem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas