Jak wykorzystać glinkę bentonitową? Najlepsze sposoby

Glinka bentonitowa to bardzo cenny surowiec, który wykorzystywany jest w kosmetyce do pielęgnacji i oczyszczania skóry. Zawiera wiele minerałów i substancji aktywnych, dzięki którym złuszcza martwy naskórek i usuwa wszelkie toksyny ze skóry. Pomaga zwalczać trądzik, zaskórniki, a także takie problemy skórne jak egzema, łuszczyca, wrzody czy oparzenia. Glinkę bentonitową można również używać wewnętrznie w celu detoksykacji organizmu i poprawy trawienia, a nawet wykorzystać ją w ogrodzie do poprawy jakości gleby i ochrony roślin. Jak działa glinka bentonitowa? Jak ją stosować?

Glinka bentonitowa ma wiele cennych zastosowań
Glinka bentonitowa ma wiele cennych zastosowań123RF/PICSEL

Co to jest glinka bentonitowa?

Glinka bentonitowa, nazywana też glinką żywą lub wapienną, to sproszkowany minerał ilasty pozyskiwany z odpowiednio wiekowego pyłu wulkanicznego wydobywanego z głębi ziemi. Bentonit wapienny to najwyższej jakości glinka terapeutyczna przeznaczona do użytku zewnętrznego i wewnętrznego. Nazwa wywodzi się od miasta Fort Benton w Stanach Zjednoczonych, gdzie odkryto bogate złoża bentonitu. Pokłady glinki bentonitowej znajdują się też w Polsce w okolicach Chmielnika i w Karpatach. Glinka ma postać drobnego, szarego proszku pozbawionego smaku i zapachu. Zawiera ponad 70 minerałów, m.in. wapń, magnez, krzem, glin, żelazo, potas, cynk, mangan i miedź.

Bentonit wykazuje właściwości absorpcyjne - w połączeniu z wodą wiąże toksyny i metale ciężkie. Dzięki temu jest jedną z najlepszych glinek oczyszczających. Od wieków jest wykorzystywana do zewnętrznego i wewnętrznego oczyszczania organizmu, pielęgnacji skóry, a także do uzdatniania skażonej gleby i wody. Warto więc poznać jej najlepsze zastosowania.

Maseczka oczyszczająca z glinki bentonitowej

Maseczka z glinki bentonitowej oczyści twarz i pomoże na trądzik
Maseczka z glinki bentonitowej oczyści twarz i pomoże na trądzik123RF/PICSEL

Branżą, która na szeroką skalę wykorzystuje właściwości glinki bentonitowej, jest z pewnością kosmetyka. Stosuje się ja głównie w roli maseczki oczyszczającej i odżywiającej. Bentonit po kontakcie z wodą pęcznieje i wyciąga ze skóry wszelkie zanieczyszczenia. Maseczka z glinki bentonitowej oczyszcza i zwęża pory, zmniejsza ilość wydzielanego sebum, a także usuwa toksyny nawet z głębokich warstw skóry. Glinka bentonitowa delikatnie złuszcza martwy naskórek i łagodzi zaczerwienienia. Pomaga też w walce z trądzikiem i zaskórnikami. Aby sporządzić maseczkę, należy zmieszać 2-3 łyżki glinki z niewielką ilością przegotowanej i ostudzonej wody, tak aby powstała gładka i gęsta papka. Maseczkę nakłada się na oczyszczoną twarz na około 20 minut, po czym zmywa się ją letnią wodą. Co ważne, nie można doprowadzić do całkowitego wyschnięcia maseczki, więc dobrze jest ją spryskiwać co jakiś czas wodą lub hydrolatem. Ten pielęgnacyjny zabieg najlepiej wykonywać 1-2 razy w tygodniu.

Kompres z glinki bentonitowej na problemy skórne

Z glinki bentonitowej można również zrobić kompres na różnego rodzaju problemy skórne, np. wysypki, egzemę, łuszczycę, wrzody, półpaśca, oparzenia czy atopowe zapalenie skóry. Taki zabieg ukoi podrażnioną skórę, zregeneruje ją i przyspieszy gojenie ran. Pomoże też na ukąszenia owadów, zniweluje obrzęk, zaczerwienienie oraz zmniejszy swędzenie. Glinkę należy zmieszać z wodą i w formie pasty nałożyć grubą warstwę na zmienione chorobowo miejsca. Następnie owija się je gazą lub płócienną ściereczką i trzyma kompres przez 2-3 godziny.

Kąpiel z glinką bentonitową

Glinkę bentonitowa można również dodać do kąpieli, aby wyciągnąć toksyny z organizmu i zniwelować niedoskonałości skóry. Wystarczy wsypać do wanny napełnionej ciepłą wodą pół szklanki glinki bentonitowej. Kąpiel powinna trwać nie dłużej nic 20 minut. Taki zabieg pielęgnacyjny wygładzi i uelastyczni skórę, choć nieco ją wysuszy, dlatego należy po nim zastosować nawilżający balsam do ciała.

Glinka bentonitowa do oczyszczania organizmu z toksyn

Glinka bentonitowa pomaga oczyścić organizm z toksyn
Glinka bentonitowa pomaga oczyścić organizm z toksyn123RF/PICSEL

Warto wiedzieć, że glinka bentonitowa może być też stosowana wewnętrznie jako roztwór do picia. Można ja wykorzysta do kuracji detoksykującej, gdyż świetnie oczyszcza z toksyn, trucizn i pasożytów. Ma również zdolność pochłaniania metali ciężki, np. rtęci, ołowiu i kadmu. Oprócz tego usuwa z organizmu bakterie (np. gronkowca, salmonellę, pałeczki okrężnicy) oraz ma działanie przeciwwirusowe (wiąże rotawirusy i koronawirusy).

Glinka bentonitowa korzystnie też wpływa na pracę jelit i żołądka oraz trawienie. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, pomaga redukować wzdęcia, zgagę, refluks oraz poprawia perystaltykę jelit. Picie roztworu z glinki bentonitowej może także wzmocnić odporność i uzupełnić niedobory ważnych minerałów, m.in. magnezu, wapnia, miedzi czy żelaza. Płukanie roztworem jamy ustnej może natomiast zlikwidować nieprzyjemny zapach z ust i usunąć osad nazębny.

Aby przygotować taki roztwór, należy zmieszać ze sobą pół łyżeczki glinki ze szklanką letniej, przegotowanej wody. Miksturę można pic jeden raz dziennie. Z czasem można zwiększać ilość dodawanej glinki do maksymalnie jednej łyżki stołowej. Jamę ustną można płukać po każdym myciu zębów, natomiast w przypadku stanów zapalnych nawet co godzinę.

Zastosowanie glinki bentonitowej w ogrodzie

Glinkę bentonitowa można wykorzystać w ogrodzie
Glinkę bentonitowa można wykorzystać w ogrodzie123RF/PICSEL

Bentonit można z powodzeniem wykorzystać również w ogrodzie. Dzięki swoim właściwościom pochłaniania wody poprawia strukturę gleby i retencję wodną. Pomaga ustabilizować wilgotność ziemi i ograniczyć podlewanie roślin w okresie suszy. Granulat bentonitowy nie starzeje się i nie zużywa. Dzięki temu utrzyma stałą wilgotność ziemi nawet do dwóch tygodni.

Glinka bentonitowa działa też wiążąco i uszczelniająco, dlatego może poprawić porowatość gleby i odżywić ziemię w minerały śladowe, np. magnez, potas, krzemionkę, żelazo, glin i sód. Wiąże się z podłożem, tworzy wodoszczelną płaszczyznę i przeciwdziała erozji gleby. Bentonit szczególnie przydaje się na glebach piaszczystych, lekkich, szybko przesuszających się i charakteryzujących się szybką ucieczką składników mineralnych. Aby poprawić właściwości ziemi, wystarczy 0,5-2 kg glinki bentonitowej na 1 m2  gleby. Glinkę można po prostu rozsypać i zakopać do 30 cm głębokości lub sporządzić z niej roztwór wodny (1 kg glinki na wiaderko) i polać nim ziemię.

Spryskanie roślin bentonitem w formie areozolu (1 część glinki na 15 części wody) chroni je przed szkodnikami, chorobami i silnym działaniem promieni słonecznych. Może także zapobiec powstawaniu pleśni na roślinach. Glinka bentonitowa absorbuje też szkodliwe wirusy, herbicydy i pestycydy. Dzięki temu, że bentonit zawiera wiele minerałów i ma właściwości pochłaniające zapach, dodaje się go do różnego rodzaju płynnych nawozów, np. gnojówek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas