Jak zapobiec łamaniu się paznokci?
Zadbane dłonie i paznokcie to prawdziwa wizytówka każdego człowieka. Niestety, niezdrowy styl życia objawia się często łamliwością i rozdwajaniem się paznokci. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska są niedobory cynku, wapnia, witaminy A i E. Kondycję skóry i paznokci pogarsza również przewlekły stres, a także groźne choroby, takie jak łuszczyca, grzybica, schorzenia wątroby lub trzustki. Paznokcie niszczymy również przez nieprawidłowe zabiegi pielęgnacyjne i nadużywanie zmywaczy do lakieru lub zanurzanie dłoni bez rękawiczek w silnych detergentach. Jak wzmocnić paznokcie domowymi sposobami? Jak zapobiec ich łamaniu się i rozdwajaniu?
Naturalne odżywki na łamiące się paznokcie
Na łamliwe i rozdwajające się paznokcie warto regularnie nakładać olejek rycynowy, herbaciany, a także oliwę z oliwek zmieszaną z suszonym skrzypem polnym. Zawierają one duże ilości witaminy A i E, a także zdrowe kwasy tłuszczowe. Dzięki temu płytka paznokcia zostanie błyskawicznie odżywiona i zregenerowana. Będzie też o wiele mniej podatna na mechaniczne uszkodzenia. Na paznokcie warto też nakładać naturalną odżywkę przygotowaną ze zmielonego czosnku zmieszanego z odrobiną oliwy z oliwek. Czosnek zawiera nie tylko związki siarki, które wzmacniają paznokcie, ale też substancje bakterio i grzybobójcze.
Odżywcze kąpiele na paznokcie
Nic tak nie odżywia i nie wzmacnia paznokci jak kąpiel w oliwie z oliwek. Wystarczy ją lekko podgrzać i dodać odrobinę soku z cytryny. W takiej mieszance wystarczy zanurzyć paznokcie na kilka minut. Innym sposobem jest użycie siemienia lnianego. Dwie łyżki zmielonych nasion lnu należy zalać gorącą wodą (dwie szklanki), a po ostygnięciu moczyć w niej paznokcie, a najlepiej całe dłonie. Co jakiś czas warto też stosować kąpiele w occie jabłkowym (należy go rozcieńczyć w wodzie w proporcji 1:1). Nie tylko poprawi to kondycję paznokci, ale uchroni też przed ewentualnymi infekcjami.
Dieta na zdrowe paznokcie
Podstawą dbania o paznokcie (a przy okazji skórę i włosy) jest dostarczanie do organizmu niezbędnych składników odżywczych. Zalicza się do nich magnez, wapń, krzem, cynk, a także witaminy A, E i C oraz z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. W codziennej diecie nie powinno więc zabraknąć warzyw i owoców (przede wszystkim cytrusów, natki pietruszki, pomidorów, papryki czy czerwonej porzeczki i żurawiny), produktów pełnoziarnistych, tłustych ryb morskich, olejów roślinnych, jaj i przetworów mlecznych.